Ali Aksoy Kimdir ?


ALİ AKSOY KİMDİR?

1975 Antalya Doğumlu Ali Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Şair, söz yazarı ve besteci olan Ali Aksoy; 1992 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi bünyesinde sanatçı olarak gorev almaya başlamış ve yurt genelinde binin üzerinde konsere iştirak etmiştir.

Sanatçı, besteci, şair ve akademisyen Metehan Temizel ile birlikte Grup Orhun‘u kurmuştur.

1999 Yılında Kar Tanesi albümümü çıkarmış, diğer albümlerini Grup Orhun bünyesinde çıkarmıştır. Bestelerini Grup Orhun bünyesinde okumaya devam etmektedir.

Besteleri bir çok sanatçı tarafından albüm ve konserlerde okunan Ali Aksoy, 1997 yılında Celaleddin Ada ile birlikte “Sisler İçinden” albümüne iştirak etmiş, ayrıca 1994 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Kızıl Elma 1” isimli albüme de beste ve şiirleri ile katılmıştır.

Antalya’da bir süre avukatlık yapan Ali Aksoy, daha sonra fiilen avukatlık yapmayı bırakmıştır. Halen reklam, yazılım, yayıncılık ve basın sektöründe faaliyet göstermektedir.

Ajans Medialine, Antalya TV gibi marka ve firmaların yönetimini yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şiir, beste ve albüm çalışmalarının yanısıra, teoloji, mitolojj, evrim, teknoloji, yapay zeka, yazılım, içerik üretimi, yayıncılık, psikoloji, siyaset ve ekonomi konularında yazılar yazmaktadır.

Şiir ve bestelerinde; aşķ, hasret, özlem temalarının yanı sıra Türkçü Turancı fikirlere, özellikle Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine değinen Ali Aksoy, son zamanlarda Alevi & Bektaşi kültür ve değerlerini konu alan eserler de üretmektedir.

Grup Orhun ile birlikte okuduğu “Celaliler” isimli eserinde, Türk Milliyetçileri arasında alışılmış devletçi ve Osmanlıcı akıma tam ters istikamette çıkış yapması sebebiyle dikkat çekmiştir. Yine Türk – İslam sentezine pek uygun düşmeyen mitolojik şamanist değerlere yer vermekten çekinmediği gibi Türkçü kesimin elestirilerine maruz kalacak derecede sert islami motifleri kullanmaktan da cekinmemiştir. Özellikle, “hac, şeytan taşlama, cebrail” gibi dini terimlerle, “gerilla” gibi sosyo politik bazı terimleri alışılmışın dışında kullanarak tartışmalara sebep olmuştur.

Gerek müzik kalitesi ve gerekse şiir ve şarkı sözü muhteviyatı itibariyle, sınırları zorlayan, aykırı bir duruş sergilediği söylenebilir.

ALİ AKSOY FOTOĞRAFLARI

**

ALİ AKSOY YOUTUBE KANALI

**

ALİ AKSOY KAR TANESİ ALBÜMÜ

**

GRUP ORHUN YOUTUBE KANALI


Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy