Limyra Antik Su Kenti – Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası – Finike 4K UHD

https://www.youtube.com/channel/UC8wvSO_LvTBJsXUjhnLEIGw/join
ISBN 978-605-88104-0-2
Limyra Antik Su Kenti – Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası – Finike 4K UHD
Limyra Antik Kenti’nde Ptolemaion Anıtının bugünkü durumu hala heybetlidir, o dönem yapılan inşaat mühendisliğinin muhteşemliği karşısında günümüz mühendisliğine nazire yapmaktadır. Bugünkü mühendisliğin inşa ettiği yapılar en ufak depremde bile zarar görmektedir. Ptolemaion Anıtının bugünkü antik döşeme üzerinde akan sular geçmiş bin yılın tarihinin türkülü sesini haykırıyor.
Tatlı su kaynaklarının verdiği esinti ve kudretli kuleleri ve güçlü tahkim duvarı ile Tocak Dağı’na sırtını vermiş görkemli kale ve yapılar, Limyra’nın o zamanki hükümdarının önem ve gücünü yansıtan bir belgedir.
Mistik tanrıçalarının yıkandığı Limyra Ören yerinde bizimle tarihin derinliklerine yolculuğa çıkın. Hestia’nın Ateşinin dayanamayıp söndüğü yerdir burası. Ateş Tanrıçası Bakire Hestia Limyra topraklarının sulak, bereketli ve gizemli bölgesindeki muhteşem doğasına geldiğinde hayli ısınmıştı! Yeşil ve mavinin bin bir tonlarının Toçak Dağının kaya krallığıyla dansında suyun büyülü renk oyunları karşısında önce gözlerini ovuşturdu ve tekrar baktı, bir türlü inanamadı, ama gördüğü manzara muhteşem güzel ve doğruydu. Cezalandırıcı ateşi Limyra sularında işe yaramadı ve söndü.
Demeter – Bereket Tanrıçası ve Eleusis Gizemlerinin hüküm sürdüğü Anadolu’nun güzelliklerinde Limyra sulak öreninde rağbet görmedi bile. Yolun alt kısmında çok sayıdaki büyük sütun başları sahasında yer alan önemli bir yapı olan İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar’ın İ.S. 4 yılında yapılmış olan anıtsal mezarının suların süslediği ve günümüze değin süren güzelliğin rekoru kırılamamış ise nasıl rağbet görsün ki?
Anıtsal Mezar, Gaius Caesar’ın Kudüs’ten Roma’ya dönerken Limyra Antik Kentin’de ölmesi nedeni ile inşa edilmiştir. Bu kısımda birçok bina bulunmakta ise de sadece kalıntıları mevcuttur. Sütunlu caddenin antik parke taşları yolunda ve ortasından akan sular doğal yosunların yeşilini, gökyüzünün mavisini, tarihi çınar ve diğer ağaçların gölgeli yansımalarını alarak ilginç ve inci öbekli akışıyla harika doğa peyzajı oluşturmaktadır.
Sizler de kendinize bir ayrıcalık yaratın ve kendinizi ödüllendirin! Birçok kaynak suyu bulunan ören yerinin bu bölümünde Yaz aylarında yüzün serinleyin. Antik kenti; yöre halkı da piknik, yüzme ve serinleme alanı olarak kullanmaktadır. Limyra Antik Kenti bu bağlamda, gezilen diğer ören yerlerinden farklı bir özelliğe bürünür.
Yanınızda mayonuz var ise sizde dilerseniz antik sütunlu cadde de yüzebilir, suyun arındırıcı ve dinlendirici özelliğinde derin bir terapi seansına girip bedensel meditasyon yapabilirsiniz.
Tek tanrılı dinlerin olmadığı zamanlarda; Binlerce yıllık tarihinde kadınların egemen olduğu Anadolu; pek çok ünlü, güçlü kadına da ev sahipliği yapmıştır. Ana tanrıça inancının da doğduğu yer olmuştur. Ve diğer kıtalarda yayılış göstermiştir. Elde edilen bulguların ışığında Anadolu’da 16.000 yıl öncesine dayanan bu inanç; adı gibi dinlerin anası konumundadır. Su ve Toprak tanrıları ve tanrıçaları bu aşkla doğmuşlardır.
Antik Limyra suları hala aynı gizemini korurken; Bu suların nimetleriyle güzelleşen Ana tanrıçalar, Anadolu’da kimi zamanlarda farklı isimlerle anılmıştır. Artemis, Kibele, Kubaba, Afrodit diğer adıyla Venüs ve diğer tanrıçalar Nike, Hestia, Demeter, Persephone ve niceleri burada yıkanmış temizlenmiştir. Poseidon ise tamamen aşık olmuştur bu aşk dolu sulara ve renklerine!
Limyra Antik Kenti M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuştur. Likyalı Perikles, Perslere karşı Likya Birliği’ni kurmak için Limyra’yı başkent olarak kullanmış, Likya’nın sönmeyen özgürlük meşalesinin ateşini bu kentte yakmıştır. Limyra Kenti Likya Birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden birisidir. Limyra Bizans döneminde ise bir piskoposluk merkezi olarak önem kazanmıştır.


Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 25.03.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 11.04.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın