RHODIAPOLIS KARAÖZ ACTION BİSİKLET TURU / ANTALYA KUMLUCA

Rhodiapolis Antik Kenti Kumluca şehir merkezinin batısındaki tepelerin üstünde kurulmuştur. İlçe merkezin içinden geçilerek 5 km lik dar asfalt bir yolla çıkılan Rhodiapolis Antik Kenti isminden dolayı Rodoslular’ın kurduğu bir şehir olarak kabul edilir. Rhodiapolis Antik Kenti’nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi Kumluca Belediyesi tarafından yaptırılmaktadır. Tepeden Kumluca plastik denizi manzarası ilginç bir görüntü oluşturmaktadır.

Rhodiapolis Antik Kenti bulunduğu bölgede bulunan Gagai, Phaselis, Korydalla ve Olympos gibi Rodos kolonilerinden biridir. Bu kentte bölgedeki diğer kentler gibi Likya Birliği üyesidir. Rhodiapolis Kenti’nin en ünlü kişisi Opramoas’tır. Antonius Pius döneminde (İS. 138-161)yaşamış olan bu kişi Likya’nın en zengin adamı ve en ünlü hayırseveridir.
Rhodiapolis Antik Kenti’nin günümüze ulaşan önemli kalıntıları; tiyatro, hamam, agora/stoa, sebasteion, tapınaklar, kilise, çok sayıda su sarnıçı, kenotaph, nekropoller ve konutlardır.
Karaöz ise Antalya Körfezinin batısında yer alan burnun (yarımadanın) Finike Körfezine bakan batısında yer alan küçük bir köy. Yarımadanın doğusunda Adrasan ve Olimpos – Çıralı yer almaktadır. Karaöz ana ulaşım yollarının üzerinde olmadığından ve de kendi özel yolunun en sonunda bulunduğundan insan trafiği çok azdır. Turizme henüz açılmamıştır.Bu sebeplerden flora yapısı bozulmadan, bütün zenginliği ile günümüze kadar gelebilmiştir. Akdeniz bölgesine çiçek çeşitlerinin çoğunu bu bölgede görebilirsiniz vardır.
www.oktatlonoutdoorsports.club

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın