Nil Timsahı Afrika Sürüngenler Alemi 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Nil Timsahı Afrika Sürüngenler Alemi 4K UHD
Nil timsahı, Afrika’daki 3 timsah türünün en büyüğüdür. Ayrıca tuzlu su timsahının ardından dünyanın ikinci en büyük timsahıdır. Uzunluğu ortalama 5 m’dir. Hatta 6.1 m uzunluğu erişebilen bir timsah kaydedilmiştir. Yetişkin bir erkeğin ağırlığı 500 kg civarındadır. Fakat 900 kg ağırlığa ulaşabilen devler de vardır. Dişiler erkeklerden yaklaşık % 30 oranında daha küçüktür.
Bazı yerliler 7 metre uzunluğunda ve ağırlığı 1 tonu geçen timsahların olduğunu söylemektedir. Nil timsahlarının ağızlarını bir bantla bile kapalı tutabilirsiniz. Çünkü ağzını açmasına yarayan kaslar çok zayıftır. Fakat ağzını çok hızlı kapatır ve size çok güçlü bir ısırık verebilir.
5 cm.’lik dişleri cm²’ye binlerce kg’lık basınç uygulayabilir. Nil timsahları soğukkanlı hayvanlardır. Gündüz güneş altında enerji depolarlar. Fakat eninde sonunda suya girmelidirler çünkü vücutları sürekli ısınarak onları ölüme sürükleyebilir.
Kuzey ve Güney Afrika ülkeleri dışında Afrika’nın çoğu yerinde görülen Nil Timsahı, asıl olarak Nil nehri kıyılarında ve Madagaskar’da, göl, nehir, bataklık kenarlarında yaşar ve bu bölgelere yumurta bırakır. Avlanmaları yine buralarda gerçekleşir. Günlerinin çoğu güneş altında dinlenerek geçer.

Dişiler, çiftleşmenin ardından 40-50 adet yumurta bırakarak, 10-15 hafta süreyle kuluçkaya yatar. Doğada yaşadıkları su ısıları yaz-kış 26-28 arasıdır. Güneşe sürekli ihtiyaç duyarlar. Timsahlar doğada dinlenmek için karaya çıkarak güneşin altında saatlerce yatmaktadır.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 22.01.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.04.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın