Timsah Derili Kaplumbağa Kuzey Amerika Sürüngenler Alemi 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Timsah Derili Kaplumbağa Kuzey Amerika Sürüngenler Alemi 4K UHD
Timsah derili kaplumbağa ve Meksika kökenli bir tür semender olan “aksolotl”, büyük ilgi görüyor. Bilim insanlarına kanser, sinir sistemi ve kalbe yönelik hastalıkların yeni tedavi yöntemleri için umut ışığı olan ve beyin dahil vücudunun çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yenileyebilme yeteneğine sahip olan aksolotllar, dışarıdan bakıldığı zaman elleri ve ayakları bulunan balıklar gibi görüldüğü için dikkati çekiyor.
Aksolotl, kaplan semenderi grubuna ait Meksika köstebek semenderlerinin en tanınmışlarındandır. Bu türün larvaları metamorfoz geçiremezler, bu sebepten yetişkinleri suda yaşar ve solungaçları vardır. Bu türün çıkış yeri Mexico City yakınlarındaki bir göldür.
Aksolotllar vücutlarının çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yeniden üretebilme yeteneğine sahip olduğundan, kolay üretildiğinden ve embriyolarının büyük oluşundan dolayı bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılır. Pek çok ülkede ise ev hayvanı olarak yetiştirilmektedir.
Axolotl, eşsiz görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekerek son yıllarda evlerde beslenmeye başlanan bir semender türüdür. Ana vatanı Meksika’dır. Kolay üretilmesi sayesinde dünya üzerinde ev hayvanı olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.
Aksolotl, 15 yıla kadar yaşayabilir. Kendilerini inanılmaz derecede hızla yenileme özelliği bulunur. Kuyruğu ya da herhangi bir bölümü kopsa bile kısa sürede kendisini yeniler. Aynı zamanda bir su semenderi olduğu için karada fazla yaşayamazlar. Vücutları çok hassas ve duyarlıdır. Ele almaktan kaçınılmalıdır.

Axolotl, kolay üretilmesine rağmen doğada soyu tükenme tehlikesi altındadır. Bunun başlıca nedenleri arasında insanların müdahalesi yer alır. Axolotlların bazı ülkelerde yemek olarak kullanılması, başka tür yırtıcı hayvanların Axolotlların yaşam alanına sokulması ve kirlilik soylarını tehlike altına almıştır.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 22.01.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.04.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın