Beyaz Çakıl Plajı Muhteşem Doğası Likya Yolu Çayağzı Antalya

Beyaz Çakıl Plajı Muhteşem Doğası Likya Yolu Çayağzı Antalya 4K UHD
Doğanın tüm gizemlerini barındıran ve el değmemiş bakir Çakıl plajı koyunda yeşil mavinin farklı renk tonlarında berrak su tam bir doğal akvaryumdur. Koyun hemen arkasında irili ufaklı tarlalar ve kışın belirli bir dönem akan bir dere yatağı var.
Çayağzı’na 3 km mesafede el değmemiş, bakir, büyük yuvarlak bembeyaz taşlardan oluşan Beyaz Çakıl Plajı, ender doğa sistemidir. Turkuaz deniz, bembeyaz sahil, çevresi her mevsimde farklı yeşil tonlarıyla insanı büyüler.
Muhteşem güzellikteki beyaz plajdaki iri beyaz taşlar, Dolomit olarak tanımlanan ve doğadaki rengi genellikle beyaz olup Mağnezyum ve Kalsiyum Karbonat bileşiklerinden oluşmuştur. Kalkerden daha sert olan bu güzel çakıl taşları asitlerden zor etkilenir. Doğanın bu nadide sahası mutlak korunmalı ve tek bir çakıl taşını bile hatıra amaçlı olsa dahi götürülmemelidir.
Koydaki karbonatlı kayaçlar, kısmen veya tamamen biyolojik olarak deniz suyundan veya sığ deniz ortamında oluşmuşlardır. Bu yapıların biyolojik aktif unsurları genellikle sığ denizlerde yer almakta olmalarından dolayı da oolitik formdan, iç içe geçmiş kalsiyum karbonatlı konsantrik yumrular oluşturmuşlardır.
Karbonatlı kayaçlar doğada nadiren monomineralik yapıda bulunurlar. Bu kayaçların minerolojik bir klasifikasyonunun yapılabilmesi için, kalsit, dolomit ve karbonat dışı minerallerinin miktarındaki değişimlerin dikkate alınması gereklidir
Çakıl Plajı koyu sahasındaki Dolomit taşları, Kambrienden Tersiyere kadar oldukça uzun bir yaş aralığında bulunmaktadır. Coğrafik olarak da Antalya sahasında kısıtlıdır. Dolomit, kireçtaşlarında kalsiyumun yerini kısmen magnezyumun alması ile oluşmaktadır. Bu yüzden bu iki kayaç grubu daima beraber bulundukları gibi birinden diğerine de kolaylıkla geçiş göstermektedirler.
Beyaz Çakıl Plajına ulaşım yolu bulunmaz. Yürünerek veya deniz yoluyla ulaşım mümkündür. Plaj sahası çevresinde fazla sayıda saldırgan yaban domuzu, yırtıcı yaban kedisi, boz ayı ve yırtıcı kuş türleri bulunur. Yalnız yürümek can güvenliği bakımından risklidir.
Uzun yürüyüşün sonunda bu koyda yüzmek son derece keyiflidir. Uygun donanımla dalış yapıldığında, bu sahadaki su altı dünyasının muhteşem büyüsüne tanık olunabilir.
—————————————-­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Çekim Tarihi : 28.02.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın