ÇEKİRGE İSTİLASI 2020 – KABUS HENÜZ BAŞLAMADI


ÇEKİRGE İSTİLASI 2020 – KABUS HENÜZ BAŞLAMADI

Çekirge istilası hakkında korkutan açıklama!

Virüs nedeniyle istilaya karşı önlem alınamıyor! 30 yılı aşkın süredir karşılaşılmamış bir çekirge vebası, Afrika ve Orta Doğu’yu vurmak üzere. Roma merkezli Çekirge Tahmin Uzmanı Keith Cressman, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mevcut corona virüsü salgınının çekirge istilası hakkında yapılacak toplantıları engellediğini söyledi. Ölümcül corona virüsünün merkezi haline gelen Avrupa salgın ile uğraşırken, Ortadoğu ve Asya ülkeleri çekirge istilası ile karşı karşıya. Son olarak, İran, Çin ve Pakistan çekirge istilası ile karşı karşıya gelmişti.

Corona virüsü tehdidi Avrupa ve dünyayı sararken, Ortadoğu’da daha korkutucu bir gelişme yaşanıyor. Çekirge istilası ne yazık ki durdurulamıyor. BM tarafından bildirilen verilere göre yüz binlerce insanın yiyeceği olan tarım ürünleri tehdit altında. Üstelik, çekirgeleri başka ülkelere süpüren rüzgarlar durmasına rağmen, toprak altındaki yumurtalardan yeni çekirge yavruları çıkıyor. Çekirge Tahmin Uzmanı Keith Cressman, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün, çöl çekirgesi istilalarıyla karşı karşıya olan ülkelere acil yardım sağlayan ve potansiyel istilaların durumunu sürekli izleyen Locust Watch’da (Çekirge Takip Merkezi) çalışıyor. Kuruluşun en son tahmin raporuna göre, Afrika Boynuzu’nda yeni ve “son derece endişe verici” çekirge sürüleri oluşuyor.

SON 30 YILDA BU DENLİ ÇEKİRGE İSTİLASI GÖRÜLMEDİ!

Örgütle otuz yılı aşkın bir süredir çalışan Cressman, Pazartesi günü kamuoyuna yaptığı açıklamada, bölgenin daha önce böyle bir tehlikeyi uzun yıllar önce, 1987-1989 veba döneminde gördüğünü söyledi.

Locust Watch web sitesine göre çöl çekirgesi (Schistocerca gregaria) “dünyanın en yıkıcı göçmen zararlısı” olarak karşımıza çıkıyor. Bir çekirge basit bir böcek olarak görünse de, bu kadar kalabalık bir çekirge sürüsü bir günde 35.000 kişi ile aynı miktarda yiyecek tüketme kapasitesine sahip olabilir.

Çekirge Tahmin Uzmanı Keith Cressman, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün, çöl çekirgesi istilalarıyla karşı karşıya olan ülkelere acil yardım sağlayan ve potansiyel istilaların durumunu sürekli izleyen Locust Watch’da (Çekirge Takip Merkezi) çalışıyor. Kuruluşun en son tahmin raporuna göre, Afrika Boynuzu’nda yeni ve “son derece endişe verici” çekirge sürüleri oluşuyor.

Öte yandan, corona virüsü salgını nedeniyle Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün toplanamadığı iddia edildi.

Youtube’da İzle !