Deniz Atı – Deniz Atları hakkında bilgi video açıklama kısmında


Denizatı, yılan iğnesinin de dahil olduğu Syngnathidae familyasından Hippocampus cinsine ait olan balıklardır. Tüm dünyada ılıman ve tropikal sularda bulunurlar.

Denizatların boyutları 16 milimetre ile (yakın zamanda keşfedilen Hippocampus denise[1]) 35 santimetre arasında değişen türleri bulunur. Denizatı ve yılan iğnesi türleri erkek hamileliğinin görüldüğü tek türler olarak bilinmektedirler.[2]

Denizatı alt vücuttaki arka yüzgeç ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile tam bir balıktır. Bazı deniz atı türleri kısmen saydamdır, bu yüzden akvaryumlarda orada olmalarına rağmen görünmezler ve resimlerde pek sık görülmezler.

Denizatı nüfusu son yıllardaki aşırı avlanma nedeniyle tehlike altına girmiştir. Denizatı geleneksel Çin şifalı bitki biliminde kullanılmaktadır ve her yıl 20 milyon denizatı bu amaçla yakalanıp satılmaktadır.[3]

Denizatlarının ihracatı ve ithalatı 15 Mayıs 2004’ten beri CITES tarafından kontrol edilmektedir.

Deniz ejderleri denizatlarının yakın akrabalarıdır fakat daha büyük vücutları ve yaprak benzeri uzantıları vardır, bu uzantılar sayesinde yüzen deniz yosunu ve esmer suyosunu yataklarının arasında saklanabilirler. Deniz ejderleri larvamsı balıklar ve Amphipodalarla beslenirler. Mysid (deniz bitleri) gibi küçük karides benzeri kabuklu hayvanlarla, avlarını küçük ağızlarına çekerek beslenirler. Bu amphipodaların birçoğu, deniz ejderlerinin yaşadığı esmer suyosunu ormanlarının gölgesinde büyüyen kırmızı algle beslenir.

Çoğalma

Çoğu denizatı türlerinin hamileliği yaklaşık olarak iki ile üç hafta arasında sürer.

Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi bulunmaktadır. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkeğin kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek daha sonra yumurtaları döller. Embriyolar on gün ile altı hafta arasında gelişirler, bu süre türe ve su koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatları çıkana kadar boşaltır.

Erkeğin kesesi yumurtalar için tuzluluğu ayarlar, yumurtalar olgunlaşmaya başladıkça dışarıdaki oranla eşitlemek için yavaşça arttırır. Yumurtadan çıkan yavrular ebeveynlerinden bağımsızdır. Bazıları gelişme zamanlarını okyanus planktonlarıyla geçirirler. Bazen, erkek denizatı yeni çıkmış yavruları tüketebilir. Diğer türler (H. zosterae) hemen yaşama deniz dibi canlısı (bentos) olarak başlar.

Denizatları genellikle tek eşlidir, ancak bazı türler (H. abdominalis gibi) sürü halinde yaşamayı sevmektedirler. Tek eşli çiftlerde, erkek ve dişi birbirlerini sabahları ve bazen akşamları aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için kur yaparak karşılarlar. Günün geri kalanını birbirlerinden ayrı olarak yiyecek aramakla geçirirler.

Denizatları hızlı hareket eden gözleri vardır, bu sayede avları ve avcıları vücutlarını hareket etmeden izleyebilirler. Yapraklı deniz ejderi gibi, avlarını yutmakta kullandığı uzun bir burnu vardır. Yüzgeçleri küçüktür, çünkü kalın su bitkileri arasında gitmektedir. Denizatının uzun, kavrayıcı kuyruğu vardır, bu sayede deniz yosunu gibi desteklere sarılarak akım tarafından sürüklenmesini engeller.

Türler

Cins Hippocampus
  Hippocampus abdominalis Lesson, 1827 (Yeni Zelanda ve güney ve doğu Avustralya)
  Hippocampus alatus Kuiter, 2001
  Hippocampus algiricus Kaup, 1856
  Hippocampus angustus Günther, 1870
  Hippocampus barbouri Jordan & Richardson, 1908
  Hippocampus bargibanti Whitley, 1970 (Batı Büyük Okyanus bölgesi (Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları)
  Hippocampus biocellatus Kuiter, 2001
  Hippocampus borboniensis Duméril, 1870
  Hippocampus breviceps Peters, 1869 (güney ve doğu Avustralya)
  Hippocampus camelopardalis Bianconi, 1854
  Hippocampus capensis Boulenger, 1900
  Hippocampus colemani Kuiter, 2003
  Hippocampus comes Cantor, 1850
  Hippocampus coronatus Temminck & Schlegel, 1850
  Hippocampus denise Lourie & Randall, 2003
  Hippocampus erectus Perry, 1810 (Amerika'nın doğu sahilleri, Yeni İskoçya ve Uruguay arası)
  Hippocampus fisheri Jordan & Evermann, 1903
  Hippocampus fuscus Rüppell, 1838 (Hint Okyanusu)
  Hippocampus grandiceps Kuiter, 2001
  Hippocampus guttulatus Cuvier, 1829
  Hippocampus hendriki Kuiter, 2001
  Hippocampus hippocampus (Linnaeus, 1758) (Akdeniz ve Atlantik Okyanusu)
  Hippocampus histrix Kaup, 1856 (Hint Okyanusu, Basra Körfezi, Kızıl Deniz ve Uzak Doğu)
  Hippocampus ingens Girard, 1858 (Amerika'da Büyük Okyanus sahili)
  Hippocampus jayakari Boulenger, 1900
  Hippocampus jugumus Kuiter, 2001
  Hippocampus kelloggi Jordan & Snyder, 1901
  Hippocampus kuda Bleeker, 1852
  Hippocampus lichtensteinii Kaup, 1856
  Hippocampus minotaur Gomon, 1997

Youtube’da İzle !


Antalya TV’de haber, video, fotoğraf arayın

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Yorum Yazın