Antalya TV http://antalyatv.com Antalya'nın İnternet Televizyonu Tue, 29 Sep 2020 22:13:59 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 https://i1.wp.com/antalyatv.com/wp-content/uploads/2019/09/cropped-0000.jpg?fit=32%2C32 Antalya TV http://antalyatv.com 32 32 11833512 Sirius yıldızı ve Dogon Kabilesi – Bilimsel ve Mitolojik Anlatılar http://antalyatv.com/sirius-yildizi-ve-dogon-kabilesi-bilimsel-ve-mitolojik-anlatilar/ Tue, 29 Sep 2020 22:13:46 +0000 http://antalyatv.com/?p=181525 SİRİUS YILDIZI HAKKINDA BİLİMSEL BULGULAR (Lütfen dikkat: Video başlıkları Vikipedi açıklamalarına dahil değildir, video alanları ** işaretiyle metinden ayrılmıştır) Sirius ya da Akyıldız, Büyük Köpek Takımyıldızı’nda yer alan bahar ayında kuzey yarı küreden görülebilen gece gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Türkçe’de Akyıldız ismiyle bilinen Sirius (α CMa / α Canis Majoris/ Büyük Köpek Takımyıldızı’nın alpha yıldızı), -1,47 olan görünür kadiri bakımından, görünür kadiri olarak kendine en yakın olan Canopus’a oranla iki kat daha parlaktır. ** Sirius Yıldızı’nın Gizemi ve Mitolojilerdeki Yeri ** Çıplak gözle tek yıldızmış gibi görünen Sirius, aslında, tayf türlerine göre yapılan yıldız sınıflandırma sisteminde A1V sınıfında bulunan Sirius-A ile DA2 sınıfına giren ve Sirius-B olarak adlandırılan bir beyaz cüceden oluşan bir çift yıldızdır. ** Sirius Yıldızının İlginç Sırları ** Sirius bu parlak görünümünü aslında aydınlatma gücünün yanı sıra Güneş Sistemi’ne yakınlığına borçludur. Güneş’e 2,6 parsek (8,47 ışık yılı) uzaklıkta oluşundan dolayı, Sirius sistemi uzaydaki yakın komşularımızdan biridir. Sirius kütlesi bakımından Güneş’in iki katıdır ve 1,42’lik bir mutlak kadir değerine sahiptir. ** Sirius Yıldızı Gizemleri Dogon Kabilesi ve Mitolojik Gizemler ** Aydınlatma gücü Güneş’in 25 katı olmakla birlikte, Canopus veya Rigel gibi diğer parlak yıldızlarınkine oranla düşük kalır. Sirius sisteminin yaşı 200-300 milyon yıldır. Sistem başlangıçta iki mavimsi yıldızdan [...]

The post Sirius yıldızı ve Dogon Kabilesi - Bilimsel ve Mitolojik Anlatılar first appeared on Antalya TV.

]]>

SİRİUS YILDIZI HAKKINDA BİLİMSEL BULGULAR

(Lütfen dikkat: Video başlıkları Vikipedi açıklamalarına dahil değildir, video alanları ** işaretiyle metinden ayrılmıştır)

Sirius ya da Akyıldız, Büyük Köpek Takımyıldızı’nda yer alan bahar ayında kuzey yarı küreden görülebilen gece gökyüzünün en parlak yıldızıdır.

Türkçe’de Akyıldız ismiyle bilinen Sirius (α CMa / α Canis Majoris/ Büyük Köpek Takımyıldızı’nın alpha yıldızı), -1,47 olan görünür kadiri bakımından, görünür kadiri olarak kendine en yakın olan Canopus’a oranla iki kat daha parlaktır.

**

Sirius Yıldızı’nın Gizemi ve Mitolojilerdeki Yeri

**

Çıplak gözle tek yıldızmış gibi görünen Sirius, aslında, tayf türlerine göre yapılan yıldız sınıflandırma sisteminde A1V sınıfında bulunan Sirius-A ile DA2 sınıfına giren ve Sirius-B olarak adlandırılan bir beyaz cüceden oluşan bir çift yıldızdır.

**

Sirius Yıldızının İlginç Sırları

**

Sirius bu parlak görünümünü aslında aydınlatma gücünün yanı sıra Güneş Sistemi’ne yakınlığına borçludur. Güneş’e 2,6 parsek (8,47 ışık yılı) uzaklıkta oluşundan dolayı, Sirius sistemi uzaydaki yakın komşularımızdan biridir. Sirius kütlesi bakımından Güneş’in iki katıdır ve 1,42’lik bir mutlak kadir değerine sahiptir.

**

Sirius Yıldızı Gizemleri Dogon Kabilesi ve Mitolojik Gizemler

**

Aydınlatma gücü Güneş’in 25 katı olmakla birlikte, Canopus veya Rigel gibi diğer parlak yıldızlarınkine oranla düşük kalır. Sirius sisteminin yaşı 200-300 milyon yıldır. Sistem başlangıçta iki mavimsi yıldızdan oluşuyordu.

Bu iki yıldızdan da kütlesi bakımından daha büyük olan Sirius-B zamanla yakıtını tüketerek, dış katmanlarını kaybetmeden önce kırmızı dev haline gelmiş ve yaklaşık 120 milyon yıl önce dış katmanlarını uzay atarak bugünkü hali olan bir beyaz cüceyi oluşturmuştur.

**

KURAN DAKİ SİRİUS YILDIZI NDAN GELEN UZAYLILAR ARAMIZDA MI?

**

Sirius, aynı zamanda, yer aldığı takımyıldızdaki ön plana çıkmasından dolayı, geleneklerde köpek-yıldız olarak da adlandırılır. Bu yıldız pek çok mitolojik ve folklorik öykülere Güneş’ten bağımsız bir biçimde konu olabilmiştir. Sirius’un helyak doğuşu antik Mısır’da Nil Nehri’nin taşmalarını, antik Yunan’da “köpek günleri”nin (kavurucu sıcak günler) başlangıcını işaret ediyordu. Polinezyalılar için ise yıldız kışın habercisi ve Pasifik Okyanusu’nda navigasyonları için bir referans kaynağıydı.

**

Sirius Yıldızları

**

TARIHTE SİRİUS YILDIZI GÖZLEMLERİ

Çeşitli uygarlıklara ait en eski astronomik kayıtlarda adı geçen Sirius, eski Mısır’da Sopdet (Grekçe’ye uyarlanmış haliyle Sothis, yıldızın Grekçe’deki adı ise Seirios’dur) olarak bilinirdi.

Eski Mısır’da “Orta Krallık” döneminde, Mısırlılar takvimlerini Sirius’un helyak doğuşuna göre düzenlemişlerdi. Bu takvimde esas alınan gün ise, Sirius’un doğuşunun Güneş’in ışığından yeterince uzaklaşmış olmasından sonra, Güneş’in doğuşundan hemen önce açıkça görülür hale geldiği gündü.

Bir başka deyişle bu, Sirius’un Mısır göklerinde 70 günlük yokluğundan sonra belirdiği gündü ve Nil Nehri’nin her yılki taşmasından hemen öncesine ve yaz gündönümüne denk gelirdi.

**

Kuranda Geçen Şira Yıldızı(Sirius) Hakkında Gerçekler Ve Yaşamın Kaynağı

**

Sirius’u (Sothis) ifade eden hiyeroglifin glifleri üçgen, beş uçlu yıldız ve yarım dairedir. Sirius eski Mısır panteonunda İsis ilahesi ile özdeşleştirilirdi ki, İsis, eşi Osiris ve oğlu Horus ile bir üçlem oluştururdu.

Sirius’un gökyüzünde görülmediği sözkonu 70 gün, İsis ve Osiris’in duat denilen öte-alemde seyrettikleri dönemi simgelerdi.

**

GOKYUZUNDE GORUNEN EN PARLAK YILDIZA TELESKOPLA 1000 KAT YAKINDAN BAKMAK

**

Pek çok eski Mısır tapınağı, iç odaları Sirius’u görecek biçimde inşa edilmişti. Örneğin, Keops Piramidi’nin Kraliçe Odası’nın duvarında açılan bir kanal yalnızca Sirius’u görmek üzere yapılmıştı.

Eski Yunanlar, Sirius’un bu kaybolduğu dönemden sonra tekrar gökyüzünde belirmesinin sıcak ve kurak yazı haber verdiğine inanırlar ve ayrıca bunun canlılar üzerinde bitkileri solduran, erkekleri güçsüzleştiren, kadınları tahrik eden birtakım etkileri olduğunu sanarak kaygılanırlardı.

**

Sirius Yıldızının Sırrı – Yüksek Boyutlara Açılan Bir Geçit Kapısı Ve Türkler

**

Eski kayıtlarda, yaz başlangıcındaki hava koşullarının bozulduğu hallerde Sirius’un daha fazla parladığının gözlemlendiği kaydedilmiştir ki, eski Yunan gözlemcilere göre bu, söz konusu yıldızdan olumsuz etkiler yaratan birtakım tesirler yayıldığı anlamını taşıyordu. İnsanların bu tesirlere maruz kalması olayına Grekçe’de “yıldızca çarpılmış olmak” anlamında “astroboletos /αστροβολητος olmak” deniyordu. Böylece Sirius Batı edebiyatında “yakan” ya da “alevler saçan” olarak betimlendi. Bu yıldızın belirmesinin ardından gelen mevsim dönemi de “yaz köpeğinin günleri” olarak bilinir.

**

Teleskoptan Sirius Yıldızının Görüntüsü!

**

Vaktiyle Ege Denizi’ndeki Ceos (Kea) Adası’nda yaşayanlar, soğukların azalması için Sirius ve Zeus’a kurban keserler ve yaz mevsimindeki temel rolünü oynamak üzere tekrar belirmesini beklerlerdi.

Yıldızın parlaklık haline bakarak kendilerini iyi bir talihin bekleyip beklemediğine karar verirlerdi; örneğin yıldızın sisli, puslu halde veya ışığı zayıf biçimde görünmesi vebayı haber veriyor anlamında yorumlanıyordu. Bu adada bulunan MÖ 3. yüzyıla ait paralarda ışınlar yayan köpek ve yıldız tasvirlerinin bulunması Sirius’un bu adadaki önemini vurgulamaktadır.

**

Sirius Yıldızı’nın Gizemi | Subliminal Mesajlar | Bilim ve Rituelde Sirius

**

Güneş ve Ay’ın çekim kuvvetlerinin etkisiyle, Dünya’nın ekvator bölgesindeki şişkinlik, gezegenin eksensel hareketinde bir tereddüte (titreme) yol açmaktadır. Buna bağlı olarak 26.000 yılda bir oluşan yörüngesel salınım (precession), yıldızların gökyüzündeki konumlarını da yavaş yavaş değiştirmektedir. Bu nedenle Sirius, geçmişe göre daha geç doğmakta ve artık yıldızın şafak vakti yükselişi, eskiden olduğu gibi yaz mevsiminin en sıcak günlerine denk gelmemektedir.

**

Sirius Yıldızı – İstanbul’dan Çıplak Gözle Görünüşü- Ufo Kesinlikle Değildir.- video 1

**

Romalılar Sirius’un helyak doğuşunu 25 Nisan civarındaki bir günde kutlardı. Bu kutlamada bir köpek kurban ederler, buhur ve şarap kullanırlar ve o yılki buğday ürününün yıldızdan yayılan tesirlerin buğdaypası hastalığına yol açmadan alınabilmesi için bir de Robigo ilahesine koyun kurban ederlerdi.

**

Sirius Belgeseli Türkçe Altyazılı (Bölüm 1)

**

İskenderiye’li Batlamyus yıldızların haritasını çıkardığı, Almagest (al-kitabu-l-mijisti) çalışmasının 6. ve 7. Kitabında Sirius’u gökkürenin merkezi boylamınının yerini belirlemek üzere kullanmıştır. Çalışmasında Sirius’u kırmızı renkte boyayarak, onu 6 kızıl yıldızdan biri olarak göstermiştir. (Bkz.Kırmızılığı hakkındaki tartışma) Bu kızıl yıldızlardan diğer beşi gerçekten de M ve K sınıfındadır (Arcturus, Betelgeuse vs.)

**

Sirius | Mitolojik Sırları | Tanrıça’ların & Antik Dönem Uygarlıklarının Esrarengiz Yıldızı

**

Eski Polinezyalılar’da parlak yıldızlar, özellikle Pasifik Okyanusu’ndaki adalar ve atoller arasındaki gemicilik bakımından önem taşıyordu. Denizcilere yardım amacıyla özel seferler için, yıldız pusulası yardımıyla bir yön haritası geliştirdiler. Bu çalışmada yıldızlardan enlem işaretleri olarak da yararlandılar; örneğin Sirius’un Dik açıklıki 17°S olarak Fiji Adası’nın enlemine denk düşüyor, böylece her gece tam olarak adanın üzerinden geçiyordu. Onlara göre, Sirius, Canopus ve Procyon ile birlikte, bir “Büyük Kuş” bedenine benzetilen Manu adındaki Takımyıldız’ı oluşturuyordu. Kuşun kanadının güney ucunu Canopus, kuzey ucunu Procyon oluşturuyordu ki bu doğrultu aynı zamanda Polinezya’nın gece gökkubbesini iki yarıküreye ayırıyordu.

**

SİRİUS’TAN DÜNYA’YA – YENİDEN DOĞUŞ

**

Sirius’un eski Yunan’da sabah göğünde belirmesi (doğuşu) nasıl tam olarak yaz mevsiminin habercisi oluyorsa, Maoriler için de, tam olarak kış mevsiminin serin başlangıcının habercisi oluyordu. Bu doğuşa hem “mevsim”, hem de “yıldız” anlamına gelen Takurua adını vermişlerdi.

Sirius’un, “Cennet’in Kraliçesi” (Ka’ulua) olarak betimlendiği Hawaii’de kış gündönümündeki en yüksek noktasına gelmesi törenle kutlanırdı. Polinezya’da Sirius’le ilgili daha birçok ad saptanmıştır; bunlardan bazıları Tau-ua (Markiz Adaları’nda) Rehua ( Yeni Zelanda’da) ve Aa ve Hoku-Kauopae’dir (Hawaii’de). 1676’da Edmond Halley güney yarıküre yıldızlarını gözlemleyebilmek için, Güney Atlantik’teki Saint Helena Adası’nda bir yıl kalmıştı.

**

Gökyüzündeki en parlak 3. cisim

**

Halley, 40 yıldan fazla bir zaman sonra sonra, 1718’de astronomik ölçümlerini Batlamyus’un Almagest’indeki verilerle karşılaştırdıktan sonra o zamana dek sabit varsayılan yıldızların özdevimini keşfetti. Arcturus ve Sirius’un her ikisi de anlamlı bir şekilde hareket etmekteydiler. Sirius 1800’lü yıllarda güney yönünde 60 dakika (açı dakikası) ilerlemişti.

**

Mehmet Ali Bulut Sirius Yıldızı – Şira Yıldızı

**

DİNLERDE VE KUTSAL METİNLERDE SİRİUS YILDIZI

Sirius yıldız sisteminde her iki yıldız aynı zamanda belli bir yöne doğru hareket halinde de olduklarından Sirius yörüngesi, kâğıt üzerinde çizildiğinde, hemen hemen tüm adlarındaki iki ortak harf olan “s” ve “i”yi andırırcasına, bir eksen üzerinde dolanan “S”lere benzer.(Bkz.Sirius-A ve B’nin çizdiği yörünge) Sirius–A ve Sirius–B böylece, biri küçük, biri büyük basık halkaların sırayla birbirini izlemesinden oluşan bir zinciri andırırcasına çift yaylar çizerler. Dolanma süresi kimi astronomlarca 49,9 yıl olarak hesaplanmıştır.

Sirius (Arapça adıyla الشعــــــــــرى اليمانيـــــــــــــــة Şi’ra-yı Yemani ya da kısaca الشعرى Şi’ra) Güneş hariç tutulursa, Kur’an’da adı geçen tek yıldız olup kendisinden Necm (-Arapça’daki anlamı yıldızdır-) suresinde söz edilir. “Şüphesiz (câhiliyede tapınılan) Şi’râ (yıldızı)nın Rabbi de O’dur.” (53/49)

İlginç bir rastlantı, söz konusu yıldızdan surenin 49’uncu ayetinde söz edilmesi ve aynı surenin 9’uncu ayetinde iki yıldızın yörüngelerini ima edercesine “iki yay” ifadesinin geçmesidir. Her iki ayetin sayıları yani 49 ve 9 yan yana getirildiğinde ise söz konusu yıldızların kimi astronomlarca ileri sürülmüş dolanım süreleri olan 49,9 (yıl) sayısının oluştuğu görülmektedir. Fakat dolanım sürelerinin 49.9 yıl olmadığını, daha az ya da daha çok olduğunu ileri süren astronomlar da vardır.

Sirius yıldızından Zend Avesta’da da söz edilir. Birçok kutsal metinde sözü edilen tek yıldız olan Sirius, yeryüzündeki birçok uygarlık için de en kutsal yıldız olmuştur.

**

Dogonlar | Sirius’un Çocukları

**

SİRİUS KELİMESİNİN ETİMOLOJİK ANLAMI VE TARIHSEL GELİŞİMİ

Yıldızın adının günümüzde en yaygın kullanımı, Latince’ye Yunanca’dan geçerek Latince’de “Sirius” haline gelmiş biçimidir. Bu ad antik Yunan’da Σείριος (Seirios, “parlaklık, ateş” ya da “aşırı sıcak gün”) idi. Fakat sözcüğün kökeni muhtemelen, Yunanca da değildi. Yunanca’daki adının kayıtlı en eski kullanımı Hesiodos’un MÖ 7. yüzyılda yazılmış “İşler ve Günler” yapıtında görülmektedir. Sirius’u belirten ifadelerin ve ona verilen adların sayısı 50’nin üzerindedir.

Arapça’daki adı Şi’ra’dır الشعرى (“işaret, rehber, kılavuz”). Sanskritçede yıldız Mrgavyadha (“geyik avcısı”) ya da Lubdhaka (“avcı”) olarak bilinir. Mrgavyadha olarak yıldız, Shiva’nın (Şiva) Rudra (rüzgâr, fırtına ve av ilahı) biçimini temsil eder. Yıldız İskandinavya’da Lokabrenna (“Loki tarafından yakılmış” ya da “Loki’nin meşalesi”) olarak bilinir. Japonca’da ise günlük dilde Aoboshi (“mavi yıldız”) olarak ifade edilir.

**

Kur’an Mucizeleri; Sirius Yıldızı

**

Sirius’un çeşitli adlarından bazıları şunlardır:

“Sothis” (Eski Mısırca adının Grekçe’ye uyarlanmış hali)
“Sigi” (Dogonlar’da)
“Sigo” (Bambara’larda)
“Şira” (Araplar’da)
“Seirios” (Hellenler’de)
“Sirius” (Romalılar’da)
“Kak-si-sa” veya “Kak-si-di” (Asur-Babil’de)
“Kak-si-si” (Hititler’de)
“Tistirya“, “Tishtrya” veya “Tiştria” (Farsça: Zerdüştlüğü benimsemiş kavimlerde)
“Sima Kayne” (Bozolar’da)
“Sirona” (Galyalılar’da)
“Hu-Şi” (Çinliler’de )
Yıldız, Orta Çağ’ın Avrupa astrolojisinde “Behenian sabit yıldızları”ndan biri olup beril taşlarıyla ve ardıçla ilişkilendiriliyordu.[76] Sirius’un kabalistik sembolü Heinrich Cornelius Agrippa tarafından oluşturulan listede çizilmiştir.

**

Hz Muhammed ve Sirius Yıldızı Misyonu – Bölüm 1

**

Sirius’un kabalistik sembolü

Birçok kültürde Sirius’a kurt ya da köpekle ilgili bir özel anlam yüklenmiştir:

Çin geleneklerinde Sirius yıldızı, “göksel saray”ın bekçisi “göksel kurt” olarak nitelendirilir. Çin geleneğine nereden geçtiği pek bilinmeyen “Göksel kurt” ifadesi Orta Asya Türkçe’sinde ‘gök böri’ ya da ‘bör-teçene’dir. (Kimi yazarlar Demir-Kazık yıldızı adının Ön-Türkler’de Kutup Yıldızı’nı belirtmediğini, Sirius ile ilgili bir anlam taşıdığını iddia etmişlerdir.)
Yunan mitolojisinde Sirius köpek-yıldız olarak adlandırılır; Sirius yıldızının yer aldığı takımyıldız da Büyük Köpek Takımyıldızı olarak adlandırılır.

**

Kuran’da Sirius Yıldızı Gerçeği

**

Pers geleneklerinde Sirius’tan “Köpek Yıldızı” olarak söz edilir.
Tuaregler’in geleneğinde Sirius köpek-yıldız olarak nitelendirilir.
Eski Mısır’da Sirius önceleri büyük bir köpekle temsil edilirdi. İskenderiye’de basılan Grek madeni paralarında, yıldızı Sirius olan ilahe İsis, bir köpeğe binmiş durumda görülür.

Eski Mısır’da kurt ise Sirius–B’yi temsil ettiği sanılan Osiris ile ilişkilendirilirdi.
Kuzey Amerika Kızılderili kabilelerinde Sirius ya köpek ya da kurtla ilişkilendirilir.

**

SİRİUS YILDIZI | Her an her yerde olan, Her şeyi bilip gören

**

Büyük Köpek Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Sirius, teklifsiz konuşmada çoğu zaman “köpek yıldız” olarak belirtilir. Zaten Klasik Mitoloji’de de “avcı Orion”un köpeği olarak betimlenir, bu betimleme sanat eserlerine de yansımıştır.

Antik Yunan’da aynı zamanda, Sirius’tan yayılan tesirlerin yaz sıcağında (köpek günleri) köpekler üzerinde, onları anormal davranışlara sevk edecek etkiler yaratabileceği düşünülmekteydi. “Köpek günleri” kavramı Romalılar’a da geçmiş ve bunun sonucunda Latince’de “dies caniculares” ve canicula (“küçük köpek”) terimleri doğmuş, daha doğrusu bu terimlere özel anlam yüklenmiştir.

**

Zaman Yolcusu – Sirius Takım Yıldızının Gizemi ve Efsaneler

**

Çin astronomisinde yıldız “göksel kurt” (Tiānláng) olarak bilinir ( Japonca’sı Tenrō, Korece’si Cheonlang). Sirius bu kültürlerin bölgelerinden uzakta sayılabilecek başka bölgelerde de, örneğin Kuzey Amerika kızılderililerinde de köpek ya da kurtla ilişkili görülür.

Örneğin Meksika’daki Seri’ler ve Sonoran Çölü’ndeki Tohono O’odham yerlileri Sirius’u “dağın koyunlarını takip eden köpek” olarak belirtiler, Karaayak dilinde ise yıldıza “köpek-yüz” denir.

Cherokee (kabile) kızılderilileri Sirius’u Antares yıldızıyla eşleştirir ve her ikisini “ruhların yolu”nun sonunun bekçisi olan köpek yıldız olarak kabul ederler.

**

Dogon Kabilesi Bilim İnsanlarını Hayrete Düşürüyor. Sirius Yıldızı Biliyorlardı

**

Benzer inanışlara Asya şamanizminde ve eski Mısır mitolojisinde de rastlanır. Nebraska Pawnee’lerinde de Sirius’la ilgili bu tür ilişkilendirmeler görülür. Wolf (Skidi) kabilesine göre Sirius “kurt yıldız”dır. Alaska’lı Inuit’ler ise Sirius’u “Ay Köpeği” olarak adlandırırlar.

Yine, birçok kültürde Sirius yay ve ok ile ilişkilendirilir:

Asur-Babil tradisyonunda, Sirius’a ve Sirius sistemindeki başka bir yıldıza (Sirius–B) yay ve ok adları verilir.
Çin mitolojisinde, Sirius yayla ifade edilir. Sirius’un Çince’deki adı Hu-Şi, “Yay ve Ok” anlamına gelir.

Mısır’da, Dandera Tapınağı’nın dairesel burçlar kuşağında Sirius yay ve okla temsil edilir.

**

Sirius – İnsanlıktan Saklanan Gerçekler! (Belgesel Film)

**

Afrika’da Mali’de yaşayan Dogonlar’ın Sirius–A’yı belirtmek üzere çizdikleri şekil, yay ve okun birleşmiş şeklidir.

Pers geleneğinde Sirius yay veya ok yıldızı olarak ifade edilir.
Antik Çin’de güney yarıküre bir ok ile bölünen yay şeklinde canlandırılırdı. Oku oluşturan Büyük Köpek Takımyıldızı ve Puppis Takımyıldızı’ydı. Okun ucu kurt-Sirius ile noktalanırdı.

Benzer bir ilişkilendirme Dandera’daki Hathor Tapınağı’nda görülür; burada ilahe Satet okuyla Hathor’u (Sirius) resmetmektedir. Pers kültüründe Tir adıyla bilinen Sirius, geç Pers kültüründe ok olarak tasvir edilmiştir.

**

Sirius ve Orion Takımyıldızının Mitolojik Önemi | Diamond Bilim

**

SİRİUS YILDIZI SEMBOLLERİ VE SEMBOLİZMDEKI YERI

Sirius’un antik Yunan’da batıdan doğuşu inisiyasyonlarda küçük misterlerin sonu anlamına gelirdi. Geleneklerde Sirius Sistemi ile ilişkilendirilen biçimsel semboller üç uçlu yaba, yay ve ok, hayvansal semboller kurt ya da köpek ve yunus, sayısal semboller ise 3, 22, 23, 44, 49 ve 50’dir.

DOGON KABİLESİ VE SİRİUS YILDIZ SİSTEMİ

Dogonlar Afrika’nın Mali cumhuriyetinde yaşayan bir kabile halkıdır. Kabilenin nüfusu 250.000 civarındadır. Dogonlar hakkında en fazla araştırma yapmış ve Dogon kültürünü 1930’lu yıllarda Batı’ya tanıtmış olan etnolog Marcel Griaule’dür.

Totemleri bulunan ve inisiyasyona dayalı bir örgütlenmesi olan bu kabile, tradisyonlarını sözlü aktarım yoluyla sürdürmüştür. Tradisyonlarındaki astronomi bilgileri, özellikle Sirius sistemi hakkındaki bilgileri tüm astronomları şaşırtmıştır. Dogonlar’ın 1930’lu yıllarda bildirdikleri bazı bilgiler, sonradan modern astronomik keşiflerle doğrulanabilmiştir.

**

SİRİUS VE DÜNYA – CENNET VE SÜRGÜN

**

Kimilerince ilkel olarak nitelendirilebilecek bu halkın geleneksel olarak bildiği, teleskopa sahip olunmaksızın bilinmesi imkânsız denilen astronomik bilgilerden bazıları şunlardır:

Dünya yuvarlaktır ve Güneş etrafında döner, Ay da Dünya etrafında döner.

Satürn’ün halkaları

Jüpiter’in uyduları

Sirius bir çift yıldızdan oluşur, birbirleri çevresinde 50 yılda bir dönerler, biri çok küçüktür, gözle görülemez ve onun maddesi çok ağırdır. (Bu bilgileri bilebilmek için teleskop da yeterli değildir.)

Dogonlar, bu kadarla kalmayıp, Sirius Sistemi’nde henüz varlığı halen doğrulanamamış üçüncü bir bileşen yıldızın olduğunu, dolanım süresini ve gezegenin bulunduğunu bildirmektedir.

Dogonların bu bilgileri nasıl bilebildikleri hakkında şimdiye dek çeşitli spekülasyonlar yapılmışsa da, spekülasyonların ötesinde, doğrulanabilir bir veri elde edilebilmiş değildir.

Sirius yıldızına en fazla önem vermiş topluluklardan biri olan, Dogonlar’ın Sirius ile ilgili olarak, sembolizm içerdiği sanılan diğer inanışları şöyledir:

Po tohumunun en yüksek gök katındaki ifade edicisi, temsil edicisi ve kopyası Sirius-B yıldızıdır (Po-tolo). Po tohumu alemi döndürmeyi bitirmiş olduğundan dış zar Sirius-B’ye dönüştü. Sirius-B’de Po’nun döndürmüş olduğu alemin kanından arta kalan kısım vardır. Bu, onun yarattığı her şeyin kanından arta kalan kısımdır.

Sirius-B küçük olmasına karşın en ağır yıldızdır. Tüm yıldızların ilki Sirius-B’dir. Alemdeki her şey onda vardır. O, âlemin desteği, dayanağı, yıldızların direğidir. Âlem Sirius-B yıldızının sayesinde dönmektedir. Sirius Sistemi Güneş Sistemi’mizle evlenmiş bulunmaktadır.

Dünya’ya Sirius-B yıldızından Nommo’nun gemisi ile aktarılan tohumlar yalnızca Dünya üzerinde değil, yaratılan tüm “üst üste konulmuş alemler” de çimlenip çoğaldılar. Dünya’ya kelâmın hepsi açıklanmadı, daha gelecektir. “Emirler Sirius-B’den Sirius-A’ya Sirius-C vasıtasıyla aktarılmaktadır”.

MİTOLOJI VE EZOTERİZMDE SİRİUS YILDIZI

Antik çağ ezoterizminde, Çin’de, eski Mısır’da, bazı Afrika kabilelerinde, Mezopotamya’da, Anadolu’da yaşamış Hititler ve Urartular’da, Hopi kızılderililerinde, şamanist Türkler’de ve kimi araştırmacılara göre yitik uygarlıklardan Mu ve Atlantis’te her zaman önemini korumuştur.

Kimilerine göre bu yıldıza bu kadar önem verilmesinin nedeni, Dünya’nın görünmez idarecilerinin Dünya üzerindeki sevk ve idarelerini bu yıldız varlıkları aracılığıyla gerçekleştiriyor olmalarıdır.

Sirius yıldızının bu rolü hakkında bilgi veren kişilerden biri Lori Tostado’dur. Bir iddiaya göre, yitik Mu kıtasına tek tanrılı dinin indirilmesinden beri gezegenimizde Sirius kültürü hakimdir. Sirius konusunda internette çoğu tutarsız görünmekle birlikte sayısız yorum yapılmıştır.

Yazılı metin kaynak: Vikipedi

The post Sirius yıldızı ve Dogon Kabilesi - Bilimsel ve Mitolojik Anlatılar first appeared on Antalya TV.

]]>
181525
Beyin yiyen amip Naegleria Fowleri nedir ? http://antalyatv.com/beyin-yiyen-amip-naegleria-fowleri-nedir/ Tue, 29 Sep 2020 10:14:04 +0000 http://antalyatv.com/?p=181509 Daha mevcut pandeminin şokunu atlatamamışken bir de ABD’den içme suyuna karışıp oradan insana geçen ve bir hafta içinde öldüren beyin yiyen amip haberi geldi. İnsana sırada “beyin yiyen amip mi var” dedirten bu vaka vatandaslarda korkuya neden oldu. Neyse ki insandan insana bulaşmadığı belirtilen amipin Türkiye’de de bulunup bulunmadığı hususu merak konusu oldu. “Naegleria Fowleri” isimli amip insandan insana bulaşmasa da içme suyuna bulaşma kaabiliyetinin olması insanlık için büyük bir tehdit. İşte bu beyin yiyen amip hakkında detaylı bilgi: NEGLERIA FOWLERİ NEDİR ? Naegleria fowleri. Menenjite neden olan bir amiptir. Beyin yiyen amip olarak bilinir. Ortamın sıcaklığına göre yaşam döngüsünde 3 farklı şekli görülür: Kist Trofozoit Kamçılı amip formu Kamçılı halde iken bölünerek çoğalamazlar. Ancak kamçılarını kaybederlerse bölünme geçirebilirler. Çamurlu sularda, göl, yüzme havuzu ve durgun sularda yıkanan insanlarda çoğunlukla nasal bazen oral yol ile (ağızdan) bulaşır ve buralarda amip haline dönüşür. Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar. BEYİN YİYEN AMİP BELİRTİLERİ NELERDİR ? Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur [...]

The post Beyin yiyen amip Naegleria Fowleri nedir ? first appeared on Antalya TV.

]]>

Daha mevcut pandeminin şokunu atlatamamışken bir de ABD’den içme suyuna karışıp oradan insana geçen ve bir hafta içinde öldüren beyin yiyen amip haberi geldi.

İnsana sırada “beyin yiyen amip mi var” dedirten bu vaka vatandaslarda korkuya neden oldu.

Neyse ki insandan insana bulaşmadığı belirtilen amipin Türkiye’de de bulunup bulunmadığı hususu merak konusu oldu.

Naegleria Fowleri” isimli amip insandan insana bulaşmasa da içme suyuna bulaşma kaabiliyetinin olması insanlık için büyük bir tehdit.

İşte bu beyin yiyen amip hakkında detaylı bilgi:

NEGLERIA FOWLERİ NEDİR ?

Naegleria fowleri. Menenjite neden olan bir amiptir. Beyin yiyen amip olarak bilinir. Ortamın sıcaklığına göre yaşam döngüsünde 3 farklı şekli görülür:

Kist
Trofozoit
Kamçılı amip formu

Kamçılı halde iken bölünerek çoğalamazlar. Ancak kamçılarını kaybederlerse bölünme geçirebilirler. Çamurlu sularda, göl, yüzme havuzu ve durgun sularda yıkanan insanlarda çoğunlukla nasal bazen oral yol ile (ağızdan) bulaşır ve buralarda amip haline dönüşür.

Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar.

BEYİN YİYEN AMİP BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma ile ölüm meydana gelir. Amerikalı “Centers for Disease Control and Prevention”‘a göre, 1995 ve 2004 yılları arasında ABD’de 23 kişi bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Sıcağı seven bir amip olduğu için, küresel ısınma nedeniyle vakalarda artış beklenmektedir.

Kaynak: Vikipedi

**

Beyin yiyen amip nedir, belirtileri nelerdir?

**

Beyin yiyen amip’ gözden bulaşabiliyor; yüzünüzü yıkadığınız suya dikkat edin

**

Beyin Yiyen Amip | Op. Dr. Ziya Baran Soykan

**

BEYİN YİYEN AMİP TÜRKİYE’DE

**

ABD Panikte Beyin Yiyen Amip Bulundu

**

Beyin Yiyen Amip – Naeglaria Fowleri

**

Şimdi de Beyin Yiyen Amip Salgını mı Geliyor ? Naegleria fowleri

**

Beyin yiyen Amip Türkiye’de de var

**

Türkiye’de de görülen beyin yiyen amip nedir, Beyin yiyen amip belirtileri nelerdir?

**

Beyin Yiyen Amip Türkiyeye Geldi Mi?

**

The post Beyin yiyen amip Naegleria Fowleri nedir ? first appeared on Antalya TV.

]]>
181509
Çukur Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/cukur-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 20:50:35 +0000 http://antalyatv.com/?p=181484 ÇUKUR DİZİSİ Çukur, Ay Yapım imzalı, ilk bölümü 23 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Sinan Öztürk’ün yaptığı, senaryosunu Gökhan Horzum ve Damla Serim’in birlikte kaleme aldıkları aksiyon ve dram türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. Çukur Dizisi Konusu İstanbul’un suçla özdeşleşmiş mahallesi Çukur’un kontrolü Koçovalı ailesinin elindedir. Suçla bu kadar içli dışlı olsa da ailenin kendine göre kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesi de uyuşturucu yasağıdır. Çukur’da uyuşturucu üretilmez, kullanılmaz, satılmaz. Fakat oyuna yeni dahil olan gruplar yasağı delmeye çalışırlar. ÇUKUR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 338 Sonraki » Çukur | Çukur'da Neler Oluyor? Çukur 4.Sezon 4.Bölüm – Yakında Av Partisi Var! Çukur 4.Sezon 4.Bölüm – Karaca Kriz Geçiriyor Çukur 4.Sezon 4.Bölüm – Eve Baskın Çukur 4.Sezon 4.Bölüm – Azer Öldü Çukur 4.Sezon 4.Bölüm – Karaca Azer'i Vuruyor « Önceki 1 / 338 Sonraki »

The post Çukur Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

ÇUKUR DİZİSİ

Çukur, Ay Yapım imzalı, ilk bölümü 23 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Sinan Öztürk’ün yaptığı, senaryosunu Gökhan Horzum ve Damla Serim’in birlikte kaleme aldıkları aksiyon ve dram türündeki Türk yapımı televizyon dizisi.

Çukur Dizisi Konusu

İstanbul’un suçla özdeşleşmiş mahallesi Çukur’un kontrolü Koçovalı ailesinin elindedir. Suçla bu kadar içli dışlı olsa da ailenin kendine göre kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesi de uyuşturucu yasağıdır. Çukur’da uyuşturucu üretilmez, kullanılmaz, satılmaz. Fakat oyuna yeni dahil olan gruplar yasağı delmeye çalışırlar.

ÇUKUR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Çukur Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181484
Sadakatsiz Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/sadakatsiz-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 20:40:53 +0000 http://antalyatv.com/?p=181480 SADAKATSİZ DİZİSİ Sadakatsiz, Med Yapım ve Mednova yapım imzalı, yönetmeliğini Neslihan Yeşilyurt’un yaptığı, senaryosu Kemal Hamamcıoğlu ve Dilara Pamuk ikilisi tarafından kaleme alınan ve yakında Kanal D ekranlarında olacak olan dram ve psikolojik gerilim türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. İngiliz yapımı Doctor Foster [en] dizisinden uyarlanmıştı. Sadakatsiz Dizi Konusu Doktor Asya (Cansu Dere), kocası Volkan (Caner Cindoruk) ve oğulları Ali (Alp Akar) ile huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmektedir. Bu durum, kocasının genç bir kadınla birkaç aydır ilişkisi olduğunu öğrenince değişir. Asya evliliğini kurtarmak ya da sadakatsiz kocasından intikam almak arasında tercih yapmalıdır. SADAKATSİZ DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 1 Sonraki » Sadakatsiz oyuncuları spoiler vermeden 10 saniyede karakterlerini anlatıyor 😜 Sadakatsiz İlk Tanıtım | Yakında Kanal D'de! « Önceki 1 / 1 Sonraki »

The post Sadakatsiz Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

SADAKATSİZ DİZİSİ

Sadakatsiz, Med Yapım ve Mednova yapım imzalı, yönetmeliğini Neslihan Yeşilyurt’un yaptığı, senaryosu Kemal Hamamcıoğlu ve Dilara Pamuk ikilisi tarafından kaleme alınan ve yakında Kanal D ekranlarında olacak olan dram ve psikolojik gerilim türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. İngiliz yapımı Doctor Foster [en] dizisinden uyarlanmıştı.

Sadakatsiz Dizi Konusu

Doktor Asya (Cansu Dere), kocası Volkan (Caner Cindoruk) ve oğulları Ali (Alp Akar) ile huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmektedir. Bu durum, kocasının genç bir kadınla birkaç aydır ilişkisi olduğunu öğrenince değişir. Asya evliliğini kurtarmak ya da sadakatsiz kocasından intikam almak arasında tercih yapmalıdır.

SADAKATSİZ DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Sadakatsiz Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181480
Kuzey Yıldızı İlk Aşk Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/kuzey-yildizi-ilk-ask-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 20:32:49 +0000 http://antalyatv.com/?p=181466 KUZEY YILDIZI İLK AŞK DİZİSİ Kuzey Yıldızı İlk Aşk, Süreç Film imzalı, ilk bölümü 14 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini ve senaryosunu Ersoy Güler’in üstlendiği komedi ve dram türündeki Türk dizisi. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi KUZEY YILDIZI İLK AŞK DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 102 Sonraki » Kuzey Yıldızı İlk Aşk 34. Bölüm 2. Fragman Kuzey Yıldızı İlk Aşk | Poyraz'ın Burç Saati Kuzey Yıldızı İlk Aşk | Senin Kızlar Roma'yı Yakar! Kuzey Yıldızı İlk Aşk 33. Bölüm – Bohçada Ne Var? Kuzey Yıldızı İlk Aşk 34. Bölüm Fragman Kuzey Yıldızı İlk Aşk 33. Bölüm – Davetsiz Misafir « Önceki 1 / 102 Sonraki »

The post Kuzey Yıldızı İlk Aşk Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

KUZEY YILDIZI İLK AŞK DİZİSİ

Kuzey Yıldızı İlk Aşk, Süreç Film imzalı, ilk bölümü 14 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini ve senaryosunu Ersoy Güler’in üstlendiği komedi ve dram türündeki Türk dizisi.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

KUZEY YILDIZI İLK AŞK DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Kuzey Yıldızı İlk Aşk Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181466
Çok Güzel Hareketler Bunlar Full İzle http://antalyatv.com/cok-guzel-hareketler-bunlar-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:58:17 +0000 http://antalyatv.com/?p=181462 ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR Çok Güzel Hareketler Bunlar, ilk bölümü 28 Mayıs 2008’de Kanal D’de yayımlanan eğlence programı. Yılmaz Erdoğan yönetiminde BKM Mutfak oyuncularının sahne aldığı programda, önceleri seyirciler de puan vererek oyunlarda etkin olmuş, daha sonra ise bu uygulamadan kalkıp yalnızca skeçler verilmiştir. Yılmaz Erdoğan’ın kardeşi olan Deniz Erdoğan, çok bilindik bir melodi olan Camptown Races isimli Amerikan halk şarkısına söz yazmak suretiyle programın jenerik müziğini hazırlamıştır. Ayrıca ekibin Çok Filim Hareketler Bunlar adlı uzun metraj sinema filmleri 26 Mart 2010’da gösterime girmiştir. Program 26 Haziran 2011 tarihinde 90. bölümde bitirilmiştir. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 163 Sonraki » Senin Derdin Dert Midir (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 Şiir Bakkalda (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 Mustafa Hakkında Bir Şey (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 Aşkın Emlak (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 Deden Olmuyor (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 Dizimin Dibi (55.Bölüm) – Çok Güzel Hareketler 2 « Önceki 1 / 163 Sonraki »

The post Çok Güzel Hareketler Bunlar Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR

Çok Güzel Hareketler Bunlar, ilk bölümü 28 Mayıs 2008’de Kanal D’de yayımlanan eğlence programı. Yılmaz Erdoğan yönetiminde BKM Mutfak oyuncularının sahne aldığı programda, önceleri seyirciler de puan vererek oyunlarda etkin olmuş, daha sonra ise bu uygulamadan kalkıp yalnızca skeçler verilmiştir. Yılmaz Erdoğan’ın kardeşi olan Deniz Erdoğan, çok bilindik bir melodi olan Camptown Races isimli Amerikan halk şarkısına söz yazmak suretiyle programın jenerik müziğini hazırlamıştır. Ayrıca ekibin Çok Filim Hareketler Bunlar adlı uzun metraj sinema filmleri 26 Mart 2010’da gösterime girmiştir. Program 26 Haziran 2011 tarihinde 90. bölümde bitirilmiştir.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Çok Güzel Hareketler Bunlar Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181462
Ramo Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/ramo-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:39:11 +0000 http://antalyatv.com/?p=181458 RAMO DİZİSİ Ramo, BKM film imzalı, ilk bölümü 14 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmen koltuğuna M. Çağatay Tosun’un oturduğu, senaryosu Toprak Karaoğlu, Seda Karaoğlu ve Birol Tezcan üçlüsü tarafından kaleme alınan aksiyon ve dram türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. Dizinin başrol oyuncusu Murat Yıldırım’ın canlandırdığı Ramo, gerçek bir karakterden kurgulanmıştır. Diziye adını veren Ramo (Murat Yıldırım) cesur, zeki ve haksızlığa dayanamayan bir yapıya sahiptir. Ailesiyle birlikte Adana, Çukurova’da yıllardır ırgatlık yapmış, ancak günümüzde nüfuzlu bir ailenin yasadışı işlerini halletmektedirler. Ramo, ailesinin itirazına rağmen isyan etmeye karar verir. Ancak patronun kızı Sibel (Esra Bilgiç) ile arasındaki çekim giderek artmaktadır. Asıl amacı babasının ölüm emrini veren Cihangir (Olgun Şimşek) adlı kişiye ulaşmaktır. Bunun için önce Adana’da kendini kanıtlayıp Cihangir’in yardımcısı Yavuz’u (Yiğit Özşener) arkasına alması elzemdir. Ailesi ve sevdiği dostlarıyla birlikte Adana ve İstanbul arasında bir başkaldırış hikayesi başlayacaktır. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi RAMO DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 46 Sonraki » Ramo – 14. Bölüm Fragman 2 Bilinmeyen Düşman | Ramo 13.Bölüm Vaziyet Alın | Ramo 13.Bölüm Araba Bomba Dolu | Ramo 13.Bölüm Burası İstanbul | Ramo 13.Bölüm Uykunda Doğrarım Seni | Ramo 13.Bölüm « Önceki 1 / 46 Sonraki »

The post Ramo Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

RAMO DİZİSİ

Ramo, BKM film imzalı, ilk bölümü 14 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmen koltuğuna M. Çağatay Tosun’un oturduğu, senaryosu Toprak Karaoğlu, Seda Karaoğlu ve Birol Tezcan üçlüsü tarafından kaleme alınan aksiyon ve dram türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. Dizinin başrol oyuncusu Murat Yıldırım’ın canlandırdığı Ramo, gerçek bir karakterden kurgulanmıştır.

Diziye adını veren Ramo (Murat Yıldırım) cesur, zeki ve haksızlığa dayanamayan bir yapıya sahiptir. Ailesiyle birlikte Adana, Çukurova’da yıllardır ırgatlık yapmış, ancak günümüzde nüfuzlu bir ailenin yasadışı işlerini halletmektedirler. Ramo, ailesinin itirazına rağmen isyan etmeye karar verir. Ancak patronun kızı Sibel (Esra Bilgiç) ile arasındaki çekim giderek artmaktadır. Asıl amacı babasının ölüm emrini veren Cihangir (Olgun Şimşek) adlı kişiye ulaşmaktır. Bunun için önce Adana’da kendini kanıtlayıp Cihangir’in yardımcısı Yavuz’u (Yiğit Özşener) arkasına alması elzemdir. Ailesi ve sevdiği dostlarıyla birlikte Adana ve İstanbul arasında bir başkaldırış hikayesi başlayacaktır.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

RAMO DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Ramo Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181458
İyi Günde Kötü Günde Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/iyi-gunde-kotu-gunde-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:30:32 +0000 http://antalyatv.com/?p=181453 İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE DİZİSİ İyi Günde Kötü Günde, O3 Medya yapımı, yönetmeliğini Metin Balekoğlu’nun yaptığı, Aksel Bonfil ve Pelin Karamehmetoğlu’nun senaryosunu birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı romantik komedi dizisi. Leyla (Elçin Sangu), sevdiği adamla evleneceği gün, nikah masasında terk edilmenin acısını yaşar. Üstüne üstlük Leyla, bunun yanında, sevdiği Sarp’ın (Mehmet Ozan Dolunay) Melisa (Yasemin Allen) ile olan düğününü de organize etmek zorunda kalır. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 10 Sonraki » İyi Günde Kötü Günde | Leyla İle Geçmişim Bilinmemeli İyi Günde Kötü Günde | İstifa Edeceğim! İyi Günde Kötü Günde 4. Bölüm Fragman İyi Günde Kötü Günde 3. Bölüm – Leyla'dan Muhteşem Performans İyi Günde Kötü Günde 3. Bölüm – Büyük Meydan Okuma İyi Günde Kötü Günde 3. Bölüm – Yanıyoruz Sarp! « Önceki 1 / 10 Sonraki »

The post İyi Günde Kötü Günde Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE DİZİSİ

İyi Günde Kötü Günde, O3 Medya yapımı, yönetmeliğini Metin Balekoğlu’nun yaptığı, Aksel Bonfil ve Pelin Karamehmetoğlu’nun senaryosunu birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı romantik komedi dizisi.

Leyla (Elçin Sangu), sevdiği adamla evleneceği gün, nikah masasında terk edilmenin acısını yaşar. Üstüne üstlük Leyla, bunun yanında, sevdiği Sarp’ın (Mehmet Ozan Dolunay) Melisa (Yasemin Allen) ile olan düğününü de organize etmek zorunda kalır.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post İyi Günde Kötü Günde Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181453
Sen Çal Kapımı Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/sen-cal-kapimi-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:19:02 +0000 http://antalyatv.com/?p=181448 SEN ÇAL KAPIMI DİZİSİ Sen Çal Kapımı, MF Yapım imzalı, ilk bölümü 8 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmen koltuğuna Altan Dönmez’in oturduğu ve senaryosunu Ayşe Üner Kutlu’nun kaleme aldığı Türk yapımı romantik komedi dizisi. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi SEN ÇAL KAPIMI DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 69 Sonraki » Sen Çal Kapımı 13. Bölüm Fragmanı Sen Çal Kapımı 12. Bölüm Düğünü terk etti! – Sen Çal Kapımı 12. Bölüm Selin hisselerini satıyor! – Sen Çal Kapımı 12. Bölüm Acı gerçek ortaya çıktı! – Sen Çal Kapımı 12. Bölüm Aşkın yıldızı… – Sen Çal Kapımı 12. Bölüm « Önceki 1 / 69 Sonraki »

The post Sen Çal Kapımı Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

SEN ÇAL KAPIMI DİZİSİ

Sen Çal Kapımı, MF Yapım imzalı, ilk bölümü 8 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmen koltuğuna Altan Dönmez’in oturduğu ve senaryosunu Ayşe Üner Kutlu’nun kaleme aldığı Türk yapımı romantik komedi dizisi.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

SEN ÇAL KAPIMI DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Sen Çal Kapımı Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181448
Mucize Doktor Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/mucize-doktor-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:08:59 +0000 http://antalyatv.com/?p=181442 MUCİZE DOKTOR DİZİSİ Mucize Doktor, MF Yapım imzalı, ilk bölümü 12 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan, senaryosu Pınar Bulut ve Onur Koralp tarafından yazılan medikal drama tarzında Türk televizyon dizisi. 2013 yapımı Güney Kore dizisi olan Good Doctor’dan (굿 닥터) uyarlanmıştır. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi MUCİZE DOKTOR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 168 Sonraki » Mucize Doktor 31. Bölüm 2. Fragmanı Adil Hocanın kızı varmış! – Mucize Doktor 30. Bölüm Güzel kızım benim! – Mucize Doktor 30. Bölüm Doruk, Ali'ye bulaşıyor! – Mucize Doktor 30. Bölüm Doruk haddini aştı! – Mucize Doktor 30. Bölüm Adil Hocanın durumu kötüleşiyor! – Mucize Doktor 30. Bölüm « Önceki 1 / 168 Sonraki »

The post Mucize Doktor Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

MUCİZE DOKTOR DİZİSİ

Mucize Doktor, MF Yapım imzalı, ilk bölümü 12 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan, senaryosu Pınar Bulut ve Onur Koralp tarafından yazılan medikal drama tarzında Türk televizyon dizisi. 2013 yapımı Güney Kore dizisi olan Good Doctor’dan (굿 닥터) uyarlanmıştır.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

MUCİZE DOKTOR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Mucize Doktor Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181442
Hercai Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/hercai-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 19:00:57 +0000 http://antalyatv.com/?p=181438 HERCAİ DİZİSİ Hercai, Mia yapım imzalı, 15 Mart 2019 tarihinden itibaren atv’de yayımlanmaya başlayan, yönetmen koltuğuna Barış Yöş’ün oturduğu, senaryosunu Eda Tezcan’ın kaleme aldığı Türk yapımı dram dizisi. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi HERCAİ DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 199 Sonraki » Hercai 41. Bölüm 2. Fragmanı Hercai 41. Bölüm Fragmanı Hercai 40. Bölüm Reyyan ve Miran için büyük hesaplaşma! – Hercai 40. Bölüm Azize, Aslan'ın gitmesini istiyor! – Hercai 40. Bölüm Sultan, Aslan'ın evine geliyor! – Hercai 40. Bölüm « Önceki 1 / 199 Sonraki »

The post Hercai Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

HERCAİ DİZİSİ

Hercai, Mia yapım imzalı, 15 Mart 2019 tarihinden itibaren atv’de yayımlanmaya başlayan, yönetmen koltuğuna Barış Yöş’ün oturduğu, senaryosunu Eda Tezcan’ın kaleme aldığı Türk yapımı dram dizisi.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

HERCAİ DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Hercai Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181438
Doğduğun Ev Kaderindir Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/dogdugun-ev-kaderindir-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 18:48:50 +0000 http://antalyatv.com/?p=181433 DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR Doğduğun Ev Kaderindir, OGM Pictures imzalı, ilk bölümü 25 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Çağrı Bayrak’ın yaptığı, senaryosunu Eylem Canpolat, Ayşenur Sıkı, Seray Şahiner, Defne Gürsoy ve Doruk Erengül’ün birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı dram dizisi. Yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanmıştır. Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE « Önceki 1 / 53 Sonraki » Serhat, Benal'i KAÇIRDI! | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm Mehdi, Zeynep'e Sırtını Döndü | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm Zeynep ve Mehdi'nin Romantik Kutlaması | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm Müjgan'ın İlk Aşkı Mahalleye Geri Döndü | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm Mehdi, Nuh'un Erkeklik Gururunu Kırdı | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm Zeynep'in Yeni Hayatının İlk Günü | Doğduğun Ev Kaderindir 13. Bölüm « Önceki 1 / 53 Sonraki »

The post Doğduğun Ev Kaderindir Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR

Doğduğun Ev Kaderindir, OGM Pictures imzalı, ilk bölümü 25 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Çağrı Bayrak’ın yaptığı, senaryosunu Eylem Canpolat, Ayşenur Sıkı, Seray Şahiner, Defne Gürsoy ve Doruk Erengül’ün birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı dram dizisi. Yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanmıştır.

Kaynak ve detaylı bilgi: Vikipedi

DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

The post Doğduğun Ev Kaderindir Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181433
Zümrüdüanka Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/zumruduanka-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 09:24:57 +0000 http://antalyatv.com/?p=181418 ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİ Zümrüdüanka, Pastel Film imzalı, ilk bölümü 25 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Serhan Şahin’in yaptığı, senaryosu Eylem Canpolat süpervizörlüğünde kaleme alınan Türk yapımı dram dizisi. Detaylı bilgi ve kaynak: Vikipedi ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE (Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak tüm yayınlara erişebilirsiniz) « Önceki 1 / 52 Sonraki » Zümrüdüanka 13. Bölüm 2. Fragmanı | Zümrüt Savaşları! Dokunmadan Bile Aşk Nasıl Olur? #SuHam – Zümrüdüanka Özel Sahneler Zümrüdüanka 12. Bölüm Zümrüdüanka 13. Bölüm 1. Fragmanı | Zümrüt'ün Yeni Hayatı Zümrüt Tüm Gerçekleri ÖĞRENDİ! – Zümrüdüanka 12. Bölüm (FİNAL SAHNESİ) Zümrüt'ün Aile Olma Hayalleri Yıkıldı! – Zümrüdüanka 12. Bölüm « Önceki 1 / 52 Sonraki »

The post Zümrüdüanka Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİ

Zümrüdüanka, Pastel Film imzalı, ilk bölümü 25 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Serhan Şahin’in yaptığı, senaryosu Eylem Canpolat süpervizörlüğünde kaleme alınan Türk yapımı dram dizisi.

Detaylı bilgi ve kaynak: Vikipedi

ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

(Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak tüm yayınlara erişebilirsiniz)

The post Zümrüdüanka Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181418
Kuruluş Osman Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/kurulus-osman-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 09:09:27 +0000 http://antalyatv.com/?p=181414 KURULUŞ OSMAN DİZİSİ Kuruluş Osman, Bozdağ Film imzalı, ilk bölümü 20 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Metin Günay’ın yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın kaleme aldığı tarih ve kurgu türündeki Türk dizisi. Kaynak: Vikipedi KURULUŞ OSMAN DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE (Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak tüm yayınlara erişebilirsiniz) « Önceki 1 / 114 Sonraki » Kuruluş Osman 28. Bölüm 2. Fragmanı Kuruluş Osman 28. Bölüm Fragmanı Kuruluş Osman 2. Sezon Tanıtımı @atv Atv Yeni Sezon Tanıtım Filmi Osman Bey ve Bala Hatun'un büyük Aşkı – 2 Osman Bey ve Bala Hatun'un Büyük Aşkı – 1 « Önceki 1 / 114 Sonraki »

The post Kuruluş Osman Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

KURULUŞ OSMAN DİZİSİ

Kuruluş Osman, Bozdağ Film imzalı, ilk bölümü 20 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Metin Günay’ın yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın kaleme aldığı tarih ve kurgu türündeki Türk dizisi.

Kaynak: Vikipedi

KURULUŞ OSMAN DİZİSİ TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

(Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak tüm yayınlara erişebilirsiniz)

The post Kuruluş Osman Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181414
Masumlar Apartmanı Dizisi Full İzle http://antalyatv.com/masumlar-apartmani-dizisi-full-izle/ Mon, 28 Sep 2020 08:52:32 +0000 http://antalyatv.com/?p=181408 MASUMLAR APARTMANI Masumlar Apartmanı, OGM Medya yapımı, ilk bölümü 15 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı’nın yaptığı dram türündeki Türk televizyon dizisi. Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi romanından uyarlanmıştır. TRT 1’de yayınlanan dizinin başrollerinde Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola ve Merve Dizdar yer almaktadır. Masumlar Apartmanı Konusu Gülben ve Safiye obsesif davranışları olan iki kardeştir. Erkek kardeşleri Han ise babalarıyla birlikte yaşadığı ailesiyle tek bağlantıdır. Han’ın hayattaki temel amacı ailesini geçindirmek ve kollamaktir. Ancak Han, İnci’yi gördükten sonra hayatı değişecektir. Ona aşık olacak ve mutluluğunun peşinde koşacaktır. Kaynak: Vikipedi MASUMLAR APARTMANI TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE (Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak bütün yayınlara erişebilirsiniz) « Önceki 1 / 9 Sonraki » "Hiçbir Erkek İstemeyecek Seni!" | Masumlar Apartmanı 3. Bölüm "Ne Zaman Göreceğim Seni?" | Masumlar Apartmanı 3. Bölüm "Yardım Etmek İstiyorsan…" | Masumlar Apartmanı 3. Bölüm Masumlar Apartmanı 3. Bölüm Masumlar Apartmanı 4. Bölüm Fragmanı "İstediğimizi Yapabiliriz!" | Masumlar Apartmanı 3. Bölüm « Önceki 1 / 9 Sonraki »

The post Masumlar Apartmanı Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>

MASUMLAR APARTMANI

Masumlar Apartmanı, OGM Medya yapımı, ilk bölümü 15 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı’nın yaptığı dram türündeki Türk televizyon dizisi. Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi romanından uyarlanmıştır.

TRT 1’de yayınlanan dizinin başrollerinde Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola ve Merve Dizdar yer almaktadır.

Masumlar Apartmanı Konusu

Gülben ve Safiye obsesif davranışları olan iki kardeştir. Erkek kardeşleri Han ise babalarıyla birlikte yaşadığı ailesiyle tek bağlantıdır. Han’ın hayattaki temel amacı ailesini geçindirmek ve kollamaktir. Ancak Han, İnci’yi gördükten sonra hayatı değişecektir. Ona aşık olacak ve mutluluğunun peşinde koşacaktır.

Kaynak: Vikipedi

MASUMLAR APARTMANI TÜM BÖLÜMLER FULL İZLE

(Aşağıda önceki ve sonraki yazılarına tıklayarak bütün yayınlara erişebilirsiniz)

The post Masumlar Apartmanı Dizisi Full İzle first appeared on Antalya TV.

]]>
181408
Çırpınırdı Karadeniz Sözleri (Azerin) http://antalyatv.com/cirpinirdi-karadeniz-sozleri/ Mon, 28 Sep 2020 08:11:13 +0000 http://antalyatv.com/?p=181402 ÇIRPINIRDI KARADENİZ SÖZLERİ Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına, Ah ölmeden bir görseydim, düşebilsem toprağına… ** Sırmalar sarsam koluna, inciler dizsem yoluna, Fırtınalar dursun yana, selam Türk’ün bayrağına… ** Kafkaslardan aşacağız, Türklüğe şan katacağız, Türk’ün şanlı bayrağını Turan ele asacağız… (Azerbaycan bayrağını, Karabağ’da asacağız) ** Ayrı düştüm dost elinden, yıllar var ki çarpar sinem, Vefalı Türk geldi yine, selam Türk’ün bayrağına… ** Kafkaslardan esen yeller, şimdi sana selam söyler, Olsun bütün Turan eller kurban Türk’ün bayrağına… ÇIRPINIRDI KARADENİZ – Azerin ** Azerin gözyaşları içinde seslendi: ** ** ** ÇIRPINIRDI KARADENİZ- Mine Dağ ** ÇIRPINIRDI KARADENİZ- Selçuk Üniversitesi Ülkücüleri ** AZERBAYCAN Azerbaycan – Ali Aksoy (Şiir)

The post Çırpınırdı Karadeniz Sözleri (Azerin) first appeared on Antalya TV.

]]>

ÇIRPINIRDI KARADENİZ SÖZLERİ

Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına,
Ah ölmeden bir görseydim, düşebilsem toprağına…

**

Sırmalar sarsam koluna, inciler dizsem yoluna,
Fırtınalar dursun yana, selam Türk’ün bayrağına…

**

Kafkaslardan aşacağız, Türklüğe şan katacağız,
Türk’ün şanlı bayrağını Turan ele asacağız…
(Azerbaycan bayrağını, Karabağ’da asacağız)

**

Ayrı düştüm dost elinden, yıllar var ki çarpar sinem,
Vefalı Türk geldi yine, selam Türk’ün bayrağına…

**

Kafkaslardan esen yeller, şimdi sana selam söyler,
Olsun bütün Turan eller kurban Türk’ün bayrağına…

ÇIRPINIRDI KARADENİZ – Azerin

**

Azerin gözyaşları içinde seslendi:

**

**

**
ÇIRPINIRDI KARADENİZ- Mine Dağ

**

ÇIRPINIRDI KARADENİZ- Selçuk Üniversitesi Ülkücüleri

**
AZERBAYCAN

Azerbaycan – Ali Aksoy (Şiir)

The post Çırpınırdı Karadeniz Sözleri (Azerin) first appeared on Antalya TV.

]]>
181402
Kırkgözler Su Çıkış Kaynakları, Kuş ve Kurbağa Cenneti – Antalya http://antalyatv.com/kirkgozler-su-cikis-kaynaklari-kus-ve-kurbaga-cenneti-antalya/ Mon, 28 Sep 2020 03:19:15 +0000 http://antalyatv.com/?p=181388 Antalya Kırkgöz nerede ? Kırkgöz suyu nereden çıkıyor ? Antalya Döşemealtı Kırkgöz suyu doğal güzellikleri. Antalya Kırkgözlerde yeni yapılan tesis ve imkanlar nelerdir ? Kırkgöz Bıyıklı, 07190 Döşemealtı/Antalya 0544 287 87 79 https://maps.app.goo.gl/F1kjK3AYKE199r3x7 Antalya Kırkgöz Göleti ** KIRKGÖZ – ANTALYA ** Kırkgöz Su Kaynakları Ve Doğası Sonbahar Zamanı Antalya ** Kırkgözler Doğal Alanı ve Düden Şelale Başlangıcı Antalya Natural Area and the Duden ** KIRKGÖZ GÖLÜ ** Antalya Kırkgöz ** Kırkgöz Su Kaynaklarında Büyük Kirlilik Kızıl Sonbaharda Flora Fauna Sistemi Antalya ** KIRKGÖZ GÖLETİ – DÖŞEMEALTI / ANTALYA ** Kırkgöz Antalya ** Kırkgözler Doğal Su Kaynakları Çıkış Noktaları Saklı Doğa Antalya ** Kırkgöz Gölü ve çevresi güzelleşiyor… ** KIRKGÖZ TABİAT PARKI-DOSEMEALTİ / ANTALYA ** Şimdi Antalya Zamanı – Kırkgöz Antalya ** KIRKGÖZ TABİAT PARKI-DÓSEMEALTI

The post Kırkgözler Su Çıkış Kaynakları, Kuş ve Kurbağa Cenneti - Antalya first appeared on Antalya TV.

]]>

Antalya Kırkgöz nerede ? Kırkgöz suyu nereden çıkıyor ? Antalya Döşemealtı Kırkgöz suyu doğal güzellikleri.

Antalya Kırkgözlerde yeni yapılan tesis ve imkanlar nelerdir ?

Kırkgöz
Bıyıklı, 07190 Döşemealtı/Antalya
0544 287 87 79
https://maps.app.goo.gl/F1kjK3AYKE199r3x7

Antalya Kırkgöz Göleti

**

KIRKGÖZ – ANTALYA

**

Kırkgöz Su Kaynakları Ve Doğası Sonbahar Zamanı Antalya

**

Kırkgözler Doğal Alanı ve Düden Şelale Başlangıcı Antalya Natural Area and the Duden

**

KIRKGÖZ GÖLÜ

**

Antalya Kırkgöz

**

Kırkgöz Su Kaynaklarında Büyük Kirlilik Kızıl Sonbaharda Flora Fauna Sistemi Antalya

**

KIRKGÖZ GÖLETİ – DÖŞEMEALTI / ANTALYA

**

Kırkgöz Antalya

**

Kırkgözler Doğal Su Kaynakları Çıkış Noktaları Saklı Doğa Antalya

**

Kırkgöz Gölü ve çevresi güzelleşiyor…

**

KIRKGÖZ TABİAT PARKI-DOSEMEALTİ / ANTALYA

**

Şimdi Antalya Zamanı – Kırkgöz Antalya

**

KIRKGÖZ TABİAT PARKI-DÓSEMEALTI

The post Kırkgözler Su Çıkış Kaynakları, Kuş ve Kurbağa Cenneti - Antalya first appeared on Antalya TV.

]]>
181388
Olimpos Çıralı Sahilleri ve Olimpos Çayı http://antalyatv.com/olimpos-cirali-sahilleri-ve-olimpos-cayi/ Mon, 28 Sep 2020 02:54:03 +0000 http://antalyatv.com/?p=181385 Olimpos çayı nerede ? Olimpos Çıralı bölgesinden muhteşem manzaralar. Olimpos Çıralı sahilleri Mehmet Sökmen’in izlenimleriyle bu videoda. Olimpos Plajı Ulupınar, 07980 Kumluca/Antalya https://maps.app.goo.gl/5osy5pc15qNA7TLW7 Çıralı Plajı Ulupınar, 07982 Kemer/Antalya https://maps.app.goo.gl/KD9VoAH6kATU2TGD6

The post Olimpos Çıralı Sahilleri ve Olimpos Çayı first appeared on Antalya TV.

]]>

Olimpos çayı nerede ? Olimpos Çıralı bölgesinden muhteşem manzaralar.

Olimpos Çıralı sahilleri Mehmet Sökmen’in izlenimleriyle bu videoda.

Olimpos Plajı
Ulupınar, 07980 Kumluca/Antalya
https://maps.app.goo.gl/5osy5pc15qNA7TLW7

Çıralı Plajı
Ulupınar, 07982 Kemer/Antalya
https://maps.app.goo.gl/KD9VoAH6kATU2TGD6

The post Olimpos Çıralı Sahilleri ve Olimpos Çayı first appeared on Antalya TV.

]]>
181385
Uzaylılar Nerede? – Fermi Paradoksu ve Büyük Filtre Hipotezi http://antalyatv.com/uzaylilar-nerede-fermi-paradoksu-ve-buyuk-filtre-hipotezi/ Mon, 28 Sep 2020 02:11:02 +0000 http://antalyatv.com/?p=181380 Fermi paradoksu nedir ? Uzayda yaşam var mı ? Uzayda insanlar gibi akıllı canlılar var mı ? Uzaylılar gerçek mi ? Ufolar gerçek mi ? Uzaylılarla iletişim kurmak mümkün mü ? Uzaylı medeniyetler. Uzaylılar dünyayı işgal edecek mi ?

The post Uzaylılar Nerede? - Fermi Paradoksu ve Büyük Filtre Hipotezi first appeared on Antalya TV.

]]>

Fermi paradoksu nedir ? Uzayda yaşam var mı ? Uzayda insanlar gibi akıllı canlılar var mı ? Uzaylılar gerçek mi ? Ufolar gerçek mi ?

Uzaylılarla iletişim kurmak mümkün mü ? Uzaylı medeniyetler. Uzaylılar dünyayı işgal edecek mi ?

The post Uzaylılar Nerede? - Fermi Paradoksu ve Büyük Filtre Hipotezi first appeared on Antalya TV.

]]>
181380
Peygamberler Dinleri Kaldırmak İçin Geldiler – Hamza Yardımcıoğlu http://antalyatv.com/peygamberler-dinleri-kaldirmak-icin-geldiler-hamza-yardimcioglu/ Mon, 28 Sep 2020 02:07:07 +0000 http://antalyatv.com/?p=181377 Peygamberlerin amacı nedir ? Dinler ne zaman doğmuştur ? Dinler nasıl krtaya çıkmıştır ? İlk peygamberler ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır ? Dinlerde peygamberlerin görevi nedir ? Bütün dinlerde peygamberler var mıdır ?

The post Peygamberler Dinleri Kaldırmak İçin Geldiler - Hamza Yardımcıoğlu first appeared on Antalya TV.

]]>

Peygamberlerin amacı nedir ? Dinler ne zaman doğmuştur ? Dinler nasıl krtaya çıkmıştır ? İlk peygamberler ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır ?

Dinlerde peygamberlerin görevi nedir ? Bütün dinlerde peygamberler var mıdır ?

The post Peygamberler Dinleri Kaldırmak İçin Geldiler - Hamza Yardımcıoğlu first appeared on Antalya TV.

]]>
181377
Sümer Kralı Gılgameş Destanı – Sesli Kitap http://antalyatv.com/sumer-krali-gilgames-destani-sesli-kitap/ Mon, 28 Sep 2020 02:03:21 +0000 http://antalyatv.com/?p=181374 Gılgamış destanı nedir ? Sümerlerde Gılgamış destanı. Gılgameş destanının özellikleri… Sümer Tanrılar Panteonu Sümer yazıtlarında Sümer Tanrıları kimlerdir ? Sümer tabletlerine göre Gılgamış destanı. Sümer tabletlerinde nuh tufanı var mı ? Nuh tufanının kökeni. Sümerlerde nuh tufanı.

The post Sümer Kralı Gılgameş Destanı - Sesli Kitap first appeared on Antalya TV.

]]>

Gılgamış destanı nedir ? Sümerlerde Gılgamış destanı. Gılgameş destanının özellikleri…

Sümer Tanrılar Panteonu

Sümer yazıtlarında Sümer Tanrıları kimlerdir ? Sümer tabletlerine göre Gılgamış destanı.

Sümer tabletlerinde nuh tufanı var mı ? Nuh tufanının kökeni. Sümerlerde nuh tufanı.

The post Sümer Kralı Gılgameş Destanı - Sesli Kitap first appeared on Antalya TV.

]]>
181374
Aytunç Altındal’la dinler ve efsaneler üzerine http://antalyatv.com/aytunc-altindalla-dinler-ve-efsaneler-uzerine/ Mon, 28 Sep 2020 01:57:59 +0000 http://antalyatv.com/?p=181371 Aytunç Altındal dinler ve efsaneler hakkında ne düşünüyor ? Dinlerin ve efsanelerin ortak yönleri nelerdir ? Dinler ve efsaneler nasıl ortaya çıkmıştır ? Gizli örgütler, dinler ve efsaneleri nasıl kullanır ? Dünyayı kimler yönetiyor ?

The post Aytunç Altındal'la dinler ve efsaneler üzerine first appeared on Antalya TV.

]]>

Aytunç Altındal dinler ve efsaneler hakkında ne düşünüyor ? Dinlerin ve efsanelerin ortak yönleri nelerdir ?

Dinler ve efsaneler nasıl ortaya çıkmıştır ? Gizli örgütler, dinler ve efsaneleri nasıl kullanır ? Dünyayı kimler yönetiyor ?

The post Aytunç Altındal'la dinler ve efsaneler üzerine first appeared on Antalya TV.

]]>
181371
Dinler nasıl ortaya çıktı ? http://antalyatv.com/dinler-nasil-ortaya-cikti/ Mon, 28 Sep 2020 00:59:01 +0000 http://antalyatv.com/?p=181367 Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ? Dinler ne zaman ortaya çıkmıştır? Dinler ve mitolojiler. Dinlerin ortaya çıkışı. Dinlerin kurumsallaşması…

The post Dinler nasıl ortaya çıktı ? first appeared on Antalya TV.

]]>

Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ? Dinler ne zaman ortaya çıkmıştır? Dinler ve mitolojiler.

Dinlerin ortaya çıkışı. Dinlerin kurumsallaşması…

The post Dinler nasıl ortaya çıktı ? first appeared on Antalya TV.

]]>
181367
Dünyanın En Eski 20 İnanışı – Dinler Tarihi http://antalyatv.com/dunyanin-en-eski-20-inanisi-dinler-tarihi/ Mon, 28 Sep 2020 00:56:08 +0000 http://antalyatv.com/?p=181364 Dinler ne zaman başlamıştır ? Eski dinler ne demektir ? En eski dinler nelerdir ? Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ? Dinlerin kökeni nedir ?

The post Dünyanın En Eski 20 İnanışı - Dinler Tarihi first appeared on Antalya TV.

]]>

Dinler ne zaman başlamıştır ? Eski dinler ne demektir ? En eski dinler nelerdir ?

Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ? Dinlerin kökeni nedir ?

The post Dünyanın En Eski 20 İnanışı - Dinler Tarihi first appeared on Antalya TV.

]]>
181364
Kaza ve kader hakkında sorular http://antalyatv.com/kaza-ve-kader-hakkinda-sorular/ Mon, 28 Sep 2020 00:53:01 +0000 http://antalyatv.com/?p=181361 Kaza ve kader inancı ne demektir ? Kader inancı nedir ? Kadercilik kavramı ne demektir ? İslamda kader var mıdır ? İslam inancında kadercilik var mı ? Ehli sünnet vel cemaate göre kaza ve kader inancı… Kaza ve kader inancı hakkında sorular.

The post Kaza ve kader hakkında sorular first appeared on Antalya TV.

]]>

Kaza ve kader inancı ne demektir ? Kader inancı nedir ? Kadercilik kavramı ne demektir ?

İslamda kader var mıdır ? İslam inancında kadercilik var mı ? Ehli sünnet vel cemaate göre kaza ve kader inancı…

Kaza ve kader inancı hakkında sorular.

The post Kaza ve kader hakkında sorular first appeared on Antalya TV.

]]>
181361
Tanrıça İnanna’nın Kadınlık Gururu ve Gılgamış – Sümer Tabletleri http://antalyatv.com/tanrica-inannanin-kadinlik-gururu-ve-gilgamis-sumer-tabletleri/ Mon, 28 Sep 2020 00:45:22 +0000 http://antalyatv.com/?p=181358 İnanna kimdir ? Ana tanrıça kavramı ne demektir ? Sümer tabletlerinde anlatılan Tanrılar. Sümer tanrı panteonu. İnanna kültü nedir ? Gılmamış destanında ne anlatılıyor ? Gılgamış destanı sümerler… Sümer tabletlerinde İnanna ile ilgili hikayeler nelerdir ? Anunnakiler kimdir ?

The post Tanrıça İnanna'nın Kadınlık Gururu ve Gılgamış - Sümer Tabletleri first appeared on Antalya TV.

]]>

İnanna kimdir ? Ana tanrıça kavramı ne demektir ? Sümer tabletlerinde anlatılan Tanrılar. Sümer tanrı panteonu.

İnanna kültü nedir ? Gılmamış destanında ne anlatılıyor ? Gılgamış destanı sümerler…

Sümer tabletlerinde İnanna ile ilgili hikayeler nelerdir ? Anunnakiler kimdir ?

The post Tanrıça İnanna'nın Kadınlık Gururu ve Gılgamış - Sümer Tabletleri first appeared on Antalya TV.

]]>
181358
Kur’an ve Mucizeleri – Mehmet Okuyan – Caner Taslaman http://antalyatv.com/kuran-ve-mucizeleri-mehmet-okuyan-caner-taslaman/ Mon, 28 Sep 2020 00:40:06 +0000 http://antalyatv.com/?p=181355 Kuran mucizeleri gerçek midir ? Kuran’daki mucizeler nelerdir ? Mucize kavramı ne demektir ? Kuran bilimsel olarak yorumlanabilir mi ? Kuran’ı bilimle anlamak mümkün müdür ? Mucize nedir ? Mucize göstermek ne demektir ?

The post Kur'an ve Mucizeleri - Mehmet Okuyan - Caner Taslaman first appeared on Antalya TV.

]]>

Kuran mucizeleri gerçek midir ? Kuran’daki mucizeler nelerdir ? Mucize kavramı ne demektir ?

Kuran bilimsel olarak yorumlanabilir mi ? Kuran’ı bilimle anlamak mümkün müdür ?

Mucize nedir ? Mucize göstermek ne demektir ?

The post Kur'an ve Mucizeleri - Mehmet Okuyan - Caner Taslaman first appeared on Antalya TV.

]]>
181355
İncil’in Yazılışı ve Hristiyanlığın Doğuşu http://antalyatv.com/incilin-yazilisi-ve-hristiyanligin-dogusu/ Mon, 28 Sep 2020 00:35:30 +0000 http://antalyatv.com/?p=181352 İncil ne zaman ve nasıl yazıldı ? Dört incil ne demektir ? Hristiyanlık’ta teslis yani “baba, oğul, kutsal ruh” üçlemesi ne zaman başladı ? Romalıların ilk Hristiyanlara karşı tutumları nasıldı ? Dört incilden başka inciller de var mı ? İncilin yazım sürecinde neler yaşandı ? Roma konsülü ne demektir ?

The post İncil'in Yazılışı ve Hristiyanlığın Doğuşu first appeared on Antalya TV.

]]>

İncil ne zaman ve nasıl yazıldı ? Dört incil ne demektir ? Hristiyanlık’ta teslis yani “baba, oğul, kutsal ruh” üçlemesi ne zaman başladı ?

Romalıların ilk Hristiyanlara karşı tutumları nasıldı ? Dört incilden başka inciller de var mı ? İncilin yazım sürecinde neler yaşandı ? Roma konsülü ne demektir ?

The post İncil'in Yazılışı ve Hristiyanlığın Doğuşu first appeared on Antalya TV.

]]>
181352
Ali Aksoy Kimdir ? http://antalyatv.com/ali-aksoy-kimdir/ Sun, 27 Sep 2020 22:17:54 +0000 http://antalyatv.com/?p=181313 ALİ AKSOY KİMDİR? 1975 Antalya Doğumlu Ali Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Şair, söz yazarı ve besteci olan Ali Aksoy; 1992 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi bünyesinde sanatçı olarak gorev almaya başlamış ve yurt genelinde binin üzerinde konsere iştirak etmiştir. Sanatçı, besteci, şair ve akademisyen Metehan Temizel ile birlikte Grup Orhun‘u kurmuştur. 1999 Yılında Kar Tanesi albümümü çıkarmış, diğer albümlerini Grup Orhun bünyesinde çıkarmıştır. Bestelerini Grup Orhun bünyesinde okumaya devam etmektedir. Besteleri bir çok sanatçı tarafından albüm ve konserlerde okunan Ali Aksoy, 1997 yılında Celaleddin Ada ile birlikte “Sisler İçinden” albümüne iştirak etmiş, ayrıca 1994 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Kızıl Elma 1” isimli albüme de beste ve şiirleri ile katılmıştır. Antalya’da bir süre avukatlık yapan Ali Aksoy, daha sonra fiilen avukatlık yapmayı bırakmıştır. Halen reklam, yazılım, yayıncılık ve basın sektöründe faaliyet göstermektedir. Ajans Medialine, Antalya TV gibi marka ve firmaların yönetimini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Şiir, beste ve albüm çalışmalarının yanısıra, teoloji, mitolojj, evrim, teknoloji, yapay zeka, yazılım, içerik üretimi, yayıncılık, psikoloji, siyaset ve ekonomi konularında yazılar yazmaktadır. Şiir ve bestelerinde; aşķ, hasret, özlem temalarının yanı sıra Türkçü Turancı fikirlere, özellikle Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine değinen Ali Aksoy, son zamanlarda Alevi & Bektaşi kültür [...]

The post Ali Aksoy Kimdir ? first appeared on Antalya TV.

]]>

ALİ AKSOY KİMDİR?

1975 Antalya Doğumlu Ali Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Şair, söz yazarı ve besteci olan Ali Aksoy; 1992 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi bünyesinde sanatçı olarak gorev almaya başlamış ve yurt genelinde binin üzerinde konsere iştirak etmiştir.

Sanatçı, besteci, şair ve akademisyen Metehan Temizel ile birlikte Grup Orhun‘u kurmuştur.

1999 Yılında Kar Tanesi albümümü çıkarmış, diğer albümlerini Grup Orhun bünyesinde çıkarmıştır. Bestelerini Grup Orhun bünyesinde okumaya devam etmektedir.

Besteleri bir çok sanatçı tarafından albüm ve konserlerde okunan Ali Aksoy, 1997 yılında Celaleddin Ada ile birlikte “Sisler İçinden” albümüne iştirak etmiş, ayrıca 1994 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Kızıl Elma 1” isimli albüme de beste ve şiirleri ile katılmıştır.

Antalya’da bir süre avukatlık yapan Ali Aksoy, daha sonra fiilen avukatlık yapmayı bırakmıştır. Halen reklam, yazılım, yayıncılık ve basın sektöründe faaliyet göstermektedir.

Ajans Medialine, Antalya TV gibi marka ve firmaların yönetimini yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şiir, beste ve albüm çalışmalarının yanısıra, teoloji, mitolojj, evrim, teknoloji, yapay zeka, yazılım, içerik üretimi, yayıncılık, psikoloji, siyaset ve ekonomi konularında yazılar yazmaktadır.

Şiir ve bestelerinde; aşķ, hasret, özlem temalarının yanı sıra Türkçü Turancı fikirlere, özellikle Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine değinen Ali Aksoy, son zamanlarda Alevi & Bektaşi kültür ve değerlerini konu alan eserler de üretmektedir.

Grup Orhun ile birlikte okuduğu “Celaliler” isimli eserinde, Türk Milliyetçileri arasında alışılmış devletçi ve Osmanlıcı akıma tam ters istikamette çıkış yapması sebebiyle dikkat çekmiştir. Yine Türk – İslam sentezine pek uygun düşmeyen mitolojik şamanist değerlere yer vermekten çekinmediği gibi Türkçü kesimin elestirilerine maruz kalacak derecede sert islami motifleri kullanmaktan da cekinmemiştir. Özellikle, “hac, şeytan taşlama, cebrail” gibi dini terimlerle, “gerilla” gibi sosyo politik bazı terimleri alışılmışın dışında kullanarak tartışmalara sebep olmuştur.

Gerek müzik kalitesi ve gerekse şiir ve şarkı sözü muhteviyatı itibariyle, sınırları zorlayan, aykırı bir duruş sergilediği söylenebilir.

ALİ AKSOY FOTOĞRAFLARI

**

ALİ AKSOY YOUTUBE KANALI

**

ALİ AKSOY KAR TANESİ ALBÜMÜ

**

GRUP ORHUN YOUTUBE KANALI

The post Ali Aksoy Kimdir ? first appeared on Antalya TV.

]]>
181313
Verin Türk’ün Yurdunu – Ali Aksoy http://antalyatv.com/verin-turkun-yurdunu-ali-aksoy/ Sun, 27 Sep 2020 03:01:30 +0000 http://antalyatv.com/?p=181286 VERİN TÜRK’ÜN YURDUNU Güneş doğudan doğarmış, Türk’ün gül yüzü ağarmış, Yaşanacak günler varmış, Verin Türk’ün yurdunu… Doğu Türkistan erleri, Bak kazmışlar siperleri, Boş kalır mı hiç yerleri, Verin Türk’ün yurdunu… Musul, Kerkük bir ucumuz, Onlar gönülde acımız, Sanman alınmaz öcümüz, Verin Türk’ün yurdunu… Karabağ ayrı yaramız, Kapanır mı hiç aramız, Başlamadan manevramız, Verin Türk’ün yurdunu… Rus zülmünde inlediler, Nice marksist dinlediler, Bu millet ölmez dediler, Verin Türk’ün yurdunu… Bakü, Bişkek, Taşkent bizim, Dokuz devlet, başkent bizim, Bunca güzel hoş kent bizim, Verin Türk’ün yurdunu… Söz – Müzik: Ali Aksoy ** Sanatçı Atilla Yılmaz tarafından okunmuş bir versiyonu:

The post Verin Türk'ün Yurdunu - Ali Aksoy first appeared on Antalya TV.

]]>

VERİN TÜRK’ÜN YURDUNU

Güneş doğudan doğarmış,
Türk’ün gül yüzü ağarmış,
Yaşanacak günler varmış,
Verin Türk’ün yurdunu…

Doğu Türkistan erleri,
Bak kazmışlar siperleri,
Boş kalır mı hiç yerleri,
Verin Türk’ün yurdunu…

Musul, Kerkük bir ucumuz,
Onlar gönülde acımız,
Sanman alınmaz öcümüz,
Verin Türk’ün yurdunu…

Karabağ ayrı yaramız,
Kapanır mı hiç aramız,
Başlamadan manevramız,
Verin Türk’ün yurdunu…

Rus zülmünde inlediler,
Nice marksist dinlediler,
Bu millet ölmez dediler,
Verin Türk’ün yurdunu…

Bakü, Bişkek, Taşkent bizim,
Dokuz devlet, başkent bizim,
Bunca güzel hoş kent bizim,
Verin Türk’ün yurdunu…

Söz – Müzik: Ali Aksoy

**

Sanatçı Atilla Yılmaz tarafından okunmuş bir versiyonu:

The post Verin Türk'ün Yurdunu - Ali Aksoy first appeared on Antalya TV.

]]>
181286