Futbolda 2015 Sanayi Devrimi – Derman Bulut Futbol Analizleri


2015 SANAYİ DEVRİMİ

Futbol Fabrikası son 5 senedir forvet arkası üretiminden vazgeçti. Forvet arkası yani 10 numara üreten fabrikaların en ünlüsü Ajax bile 2015’de üretimi durdurarak, 12 yaştan itibaren alt yapı takımlarına 4-3-3 monte etti. Sneijder’ler, Van Der Vaart’lar, Eriksen’lerin yerini yeni model koşan orta sahalar yani Frankie De Jong’lar, Van De Beek’ler aldı. Bu sistemin atardamarları olan 3’lü orta sahalar, elmas kadar değerli oldular. 2015’in yeni ürünleri, Avrupa’nın önde gelen takımları tarafından kapıldı ve 4-3-3 akımı Dünya’nın yeni futbol sistemi oldu.

Çakılı ön libero üretmeye devam eden, Türkiye ve Yunanistan gibi küçük futbol ülkeleri için forvet arkası bulmak eskisi gibi kolay olmadı. Alex’den sonra Fenerbahçe, Talisca’dan sonra Beşiktas, Sneijder sonra Galatasaray, 2015’den sonra fabrika atıkları ile yaşamaya mahkum edildiler. Milyarlık takımların sistemi olan 4-3-3 akımına kendini kaptıran ve eğitimsiz merkez orta sahalar ile o sistemi oynamaya çalışan Türk takımları Avrupa piyasasından teker teker silindiler.

Kendi liginin küçük takımları ön libero üretmeye devam edince büyük Türk takımlarının kendi liglerindeki hegamonyası da yıkılmaya başladı. Başakşehir gibi küçük fabrikalar masada daha dik oturmaya başladılar. Ülke topraklarında bir kulüp takımının kapısını dededen milyarder bir hayırsever çalmadığı ve ülkeye milyon euro’luk merkez orta sahaları getirmediği sürece, 4-3-3 sistemi ile yeşil sahaya çıkmanın, 11 kişi pikniğe gitmeyle pek bir farkı yoktur, olmayacaktır.

Son olarak, orta saha ile hücum arasındaki bağlantıya limon sıkarak, çakılı ön libero üretemeye devam eden fabrikaların sahiplerini, sahada komedi filmi değil futbol izlemeyi seven bir sporsever olarak kınıyorum.

DERMAN BULUT