Altın Kemerli Başpehlivan Ordulu Mustafa Bük (1936 – 1982)

ORDULU MUSTAFA BÜK, 1936 YILINDA FATSA’YA BAĞLI GÖLLER KÖYÜNDE DOĞMUŞTU. YEDİSİ ERKEK, ÜÇÜ KIZ, ON KARDEŞTİLER. ANNE BABASI İSTEMEMESİNE RAĞMEN GÜREŞE, KENDİSİ DE GÜREŞÇİ OLAN DAYISI ŞÜKRÜ BÜYÜKDAĞ’IN TEŞVİKİYLE 16 YAŞINDA İKEN BAŞLAMIŞTI. ONA “ORDULU” LAKABINI DA BİR GÜREŞ ÖNCESİNDE YİNE DAYISI ŞÜKRÜ BÜYÜKDAĞ VERMİŞTİ.
19 HAZİRAN 1966 TARİHİNDE BAŞPEHLİVANLIK İÇİN KARŞILAŞTIĞI MEHMET ALİ YAĞCI KARŞISINDA HÜKMEN GALİP GELEREK İLK BAŞPEHLİVANLIĞINI ALMIŞTI.
1967 YILINDA İSE BAŞPEHLİVANLIK İÇİN FİNALE KALAN ÜÇ PEHLİVANDAN KARA ALİ, SEZAİ KANMAZ’I YENMİŞ FAKAT BU ARADA BİLEĞİNİ DE SAKATLAMIŞTI. BU DURUMDA KARA ALİ GÜREŞLERDEN ÇEKİLMEK ZORUNDA KALMIŞTI. RAKİPSİZ KALAN ORDULU MUSTAFA İSE İKİNCİ KEZ BAŞPEHLİVAN OLMUŞTU. AMA SAKATLIĞI NEDENİYLE O YIL ORDULUYLA GÜREŞEMEYEN KARA ALİ, 1968 YILINDA BAŞPEHLİVANLIK İÇİN YİNE ORDULUNUN RAKİBİ OLMUŞTU.
GÜREŞ SABAH 9.30’DA BAŞLAMIŞTI. 50. DAKİKADA ALTTA GÜREŞEN ORDULU, BİR KILÇIK ATMIŞ, KARA ALİ AÇIK DÜŞMÜŞTÜ. HAKEM HEYETİ DERHAL KARARINI VERMİŞ VE ORDULUYU GALİP İLAN ETMİŞTİ. KARA ALİ VE TARAFTARLARI İSE YENİLGİYİ KABUL ETMEYEREK PROTESTO ETMELERİ ÜZERİNE, ORDULU “BIRAKIN TEKRAR TUTACAĞIM!” DİYE BAĞIRMIŞTI. BUNUN ÜZERİNE GÜREŞ TEKRAR BAŞLAMIŞ VE EZİCİ KUVVET İLE ORDULU KARA ALİ’Yİ KAZIĞA ALMIŞTI. ALTTA BULUNAN ALİ KOLUNUN SAKATLANDIĞINI SÖYLEMİŞ, HAKEM HEYETİ DE KENDİSİNE YA PES YA GÜREŞE DEVAM UYARISINI YAPMIŞLARDI. İŞTE BU SIRADA ORDULU BİRDEN DURMUŞ VE RAKİBİNE DİNLENME PAYI VERMİŞTİ. HALK ORDULUYA BIRAKMA BIRAKMA DİYE BAĞIRIRKEN, O DOKTORUN KARA ALİ’Yİ TEDAVİ ETMESİNİ BEKLEMİŞTİ. TEDAVİ BİTİNCE HERKES KARA ALİ’NİN GÜREŞE DEVAM EDECEĞİNİ BEKLERKEN KARA ALİ PES ETTİĞİNİ İLAN ETMİŞTİ.
BÖYLECE ORDULU MUSTAFA, KEL ALİÇO VE TEKİRDAĞLI HÜSEYİN’DEN 20 YIL SONRA, HEP HAYALİNİ KURDUĞU “ALTIN KEMER”E SAHİP OLAN ÜÇÜNCÜ GÜREŞÇİ UNVANINI ALIYORDU.

1969 YILINDA BAŞPEHLİVANLIĞA ADAY YİNE ORDULU MUSTAFA İDİ. ANCAK BAŞPEHLİVANLIK GÜREŞLERİNİN YAPILACAĞI GÜNÜN BİR ÖNCEKİ AKŞAMINDA GÖLLER KÖYÜNDE ANNESİ VURULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ. BUNA RAĞMEN ER MEYDANINI TERK ETMEMİŞTİ. RAKİBİ NAZMİ UZUN’DU. GÜREŞ 4 SAAT 33 DAKİKA SÜRMÜŞTÜ.

UZUN SÜREN GÜREŞİN SONUCUNDA PES EDEN ORDULU; “GÜREŞTE ELİMDEN GELDİĞİNCE SOĞUKKANLI OLMAYA ÇALIŞTIM. FAKAT BANA BİR TUTUKLUK GELDİ. NE YAPTIMSA BUNDAN KURTULAMADIM. ANA ACISI BU, KOLAY MI?”DEDİ VE ANNESİNİN CENAZESİNE KATILMAK ÜZERE FATSA’YA DOĞRU YOLA ÇIKMIŞTI.
ORDULU MUSTAFA BU YILLARDAN SONRA KIRKPINAR GÜREŞLERİNE KATILMAMIŞTI. BU ARADA GÜREŞLERDE GÖSTERDİĞİ BAŞARIYI ÖZEL YAŞANTISINDA BİR TÜRLÜ GÖSTEREMİYORDU. ELİ AÇIKTI, MERTTİ, ÜSTELİK EĞLENMEYİ DE SEVİYORDU. BU YÜZDEN BAŞINA OLMADIK İŞLER DE GELİYORDU. NİTEKİM 1971 YILINDA BİR GÜREŞ MÜSABAKASI İÇİN GİTTİĞİ TARSUS’TA BİR KAVGADA VURULMUŞ VE BÖBREĞİNİN BİRİNİ BURADA KAYBETMİŞTİ.
ANCAK BUNA RAĞMEN ALTI AY SONRA, TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ VE KULÜBÜ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN YAĞLI GÜREŞLERDE BAŞPEHLİVAN OLMUŞTU. BAŞARILARI YURTDIŞINDA DAHİ ANLATILMAKTA YABANCI ÜLKE TELEVİZYON VE GAZETELERİ ONUNLA PROGRAM YAPABİLMEK İÇİN YARIŞMAKTAYDI.

O İSE BUNCA BAŞARILARINA RAĞMEN GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEKTEYDİ. GEREK MADDİ SIKINTILARINI AŞABİLMEK GEREKSE DUYGULARINI TATMİN EDEBİLMEK İÇİN MİLLİ TAKIM’A KATILMAK VE MİNDER GÜREŞLERİ YAPMAK İSTİYORDU.
BU ARADA 1982 YILINA GELİNDİĞİNDE BÖBREKLERİNDEKİ RAHATSIZLIK DA İYİCE ARTMIŞTI. TEDAVİSİ İÇİN DE PARAYA İHTİYACI VARDI.
ÖYLE YA DA BÖYLE ORDULU, ZORLU GEÇEN SON GÜREŞİNİ ERKEN KAYBETMİŞTİ. ANCAK O, ÖLDÜKTEN SONRA DA ER MEYDANINDAN UZAK KALMAMAK İÇİN, CENAZESİNİN SAKARYA AKBALIK GÜREŞLERİNİN YAPILDIĞI ÇAYIRA GÖMÜLMESİNİ VASİYET ETMİŞTİ.
NİTEKİM VASİYETİ ÜZERE, 3 ARALIK 1982 TARİHİNDE AKBALIK GÜREŞ ÇAYIRINA DEFNEDİLMİŞTİR.

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın