Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası Sürüngenler Alemi 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası Sürüngenler Alemi 4K UHD
Kızıl yanaklı su kaplumbağası veya Singapur kaplumbağası olarak da bilinen bu tür ve alt türleri Amfibik bir yaşama sahiptir ve evcil hayvan olarak dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Kafalarının yan kısmında, bu türe adını da veren kırmızı, turuncu renkte şeritler vardır. Sarı şeritler olan alt türü olarak bilinmektedir.
Fiziksel yapıları ve bakımları alt türleriyle farklılık göstermez. Her ne kadar Türkiye’de Singapur kaplumbağası olarak bilinse de anavatanları Kuzey Amerika’nın güney bölgeleri olan, Florida ve Meksika’dır. Bugün milyonlarca kızıl yanaklı su kaplumbağasına ev hayvanı olarak evlerde bakılmaktadır.
Evlerde bakılanlardan bazıları çeşitli nedenlerle yerleşim yerleri çevresindeki sulara bırakıldığından, anavatanı dışındaki pek çok yerde de yabani olarak yaşayan örnekleri mevcuttur. Bu yüzden dünya üzerinde geniş bir alana yayılmışlardır.
Ayırt edici özelliği, yanaklarındaki kırmızı, turuncu veya sarı tonlarındaki lekelerdir. Bu tür yaklaşık 1,5 kg’lık bir ağırlığa ve dişiler 35 cm, erkekleri ise 25 cm’e kadar bir uzunluğa ulaşırlar. Sağlıklı bir ‘kızıl yanaklı’ kaplumbağa akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür.
Yaşamının ilk yılında 5–7 cm büyür. İkinci yılında ise 7–11 cm bir uzunluğa ulaşır. Üç yaşa gelince erkek 8–12 cm, dişi ise 9–15 cm büyüklükte olur. Dördüncü yılında ise erkek 10–14 cm, dişi ise 13–18 cm uzunluğa ulaşır.
Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13 cm, dişi ise 17 cm büyüklüktedir. Büyüme hızı doğru bakıma ve beslenmeye bağlıdır. Ancak bu büyüklükler beslenme, bakım koşulları ve güneş görme ile oldukça farklılık gösterebilir.
Saatlerce kayalarda güneşlenmeyi seven bu kaplumbağaların yaşlı olanları su yosunuyla kaplı bir kabuğa sahiptirler. Eğer güneşlenecek yeteri kadar alan bulamazlarsa birbirlerinin tepesine çıkarak kuleler oluştururlar. Çok iyi yüzücü olan bu kaplumbağalar, günün uzun bir bölümünde nefeslerini tutarak su içerisinde kalabilirler.
Bir kaplumbağanın kabuğu gerçekte, bir araya gelmiş olan derinin ince bir tabakasıyla örtülen kaburgalarından oluşmuştur. Kaburgaların her biri büyüyerek kenarlardaki kabukları oluşturmuştur. Bu kaplumbağaların kabuğundan fazla büyümesini engeller. Yılın belli dönemlerinde üstteki eski kabuğu atarak kabukta genişleme sağlarlar.
Doğada su bitkileri, böcekler ve küçük balıklarla beslenen kaplumbağalar, genelde yavaş hareketli sularda yaşarlar. Evcil hayvan olarak bakıldığında çoğunlukla kıvırcık marul, havuç, patates ve diğer bazı yeşil sebzelerle beslenirler. Gençliklerinde etçil olan bu kaplumbağalar, yaşlanmaya başladıklarında otçullaşırlar.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları tükürük üretemedikleri için yemeklerini su içerisinde yemek zorundadırlar. Kavgacı kişiliğine rağmen genelde uyanık ve meraklı olan kırmızı yanak su kaplumbağaları, evcilleştirilebilir. Soğukkanlıdırlar bu yüzden sıcaklık 10 °C nin altına indiğinde kış uykusuna yatarlar. Kış uykusunda metabolik faaliyetlerini yavaşlatırlar, yemek yemeyi keserler.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 22.01.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.04.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*