Liseli gençlerden fizik tedavi hastalarına umut olacak proje

İstanbul’da 11’inci sınıf öğrencileri Bedirhan Emre Köse ve Ahmet Arda Tamahkaroğlu fizik tedavi gören hastalara umut ışığı doğuran bir proje geliştirdi. ‘Fizik Tedavi ve Gelişim Amaçlı Robot’ projesi ile uzun süren fizik tedavi sürelerinin kısaltılması amaçlanıyor.

Bir eldivenin üzerine yerleştirilen mekanizma ile kablosuz olarak çalışan alet, fizik tedavideki 4 temel hareketin gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Üzerine yerleştirilen labirent oyununu kablosuz bu eldiven sayesinde oynayan hastaların böylelikle daha kısa sürede tedavi olması hedefleniyor.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından 50.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda teknoloji tasarım alanında Türkiye üçüncülüğü de alan proje geliştirilmek için destek bekliyor.

Projenin yaklaşık bir yıllık bir ön hazırlık sürecinden geçtiğini belirten Bahçeşehir Mektebim Okulları Kampüs Müdürü Yavuz Gölbaşı, “Yaklaşık bir yıllık bir ön hazırlık sürecinden sonra, önce İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki (İTÜ) proje sergisine katıldılar. Burada teknoloji tasarım alanında hazırladıkları proje ile birinciliğe layık görüldüler. Türkiye genelinde 17 bin proje katıldı. Bu birincilik daha sonraki süreçte Ankara’daki final sergisine daveti getirdi. Orada da teknoloji tasarımı alanından 22 proje katıldı. Öğrencilerimizin hazırladığı proje üçüncülüğe layık görüldü. Arkadaşlarımızın hazırladığı bu proje TÜBİTAK tarafından Türkiye üçüncülüğüne layık görüldü. Emeklerinin karşılığını almaları bize ayrı bir gurur ve heyecan verdi. Onun için de çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Emre ve Bedirhan’ın bu süreçte her anlarında yanında olan fizik öğretmenleri Serpil Yücel ise, “Çocuklar proje esnasında bir amaca hitap ettiler. Ve bu da sağlık alanındaki bir eksiği kapatmayla ilgiliydi. Bu noktada deneyimleri oldu. Proje geliştirme, sabır gösterme, sebat duygusu, özgüven, sosyallik ve birçok alanda farklı katkıları oldu öğrencilerimize” dedi.

Demirören Haber Ajansı’nın haber görüntülerini takip etmek için https://www.youtube.com/channel/UCxdpqtb0HIOdH7RGyfgmJbA?sub_confirmation=1 tıklayarak YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Demirören Haber Ajansı(DHA) Resmi Web Sitesi
► https://www.dha.com.tr

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha
► https://www.pscp.tv/demirorenhaberajansi
► https://www.linkedin.com/company/demirorenhaberajansi

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın