Prostatta doğal çözüm – Mehmet Müderrisoğlu


Erkeklerde otuzlu yaşlardan sonra büyüme eğilimi gösteren prostat bezi ile ilgili olarak doğal çözüm var mı ? Varsa prostatta doğal çözümler nelerdir ? Eczacı Mehmet Müderrisoğlu, Halk TV’de yayınlanan İyilik Sağlık isimli programda bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Prostatta doğal çözüm / Mehmet Müderrisoğlu / İyilik SağlıkProstat hastalığına çözüm önerileri – Mehmet Müderrisoğlu – Selin Erel / İyilik Sağlık

Prostat nedir? İyi huylu prostat büyümesi nedir?
Prostat idrar torbasının çıkışında yer alan, başlıca işlevi, üreme ile ilgili olan 18-20 gramlık bir salgı bezidir. İçinden işeme kanalı geçen ve yaşlanmayla birlikte erkeklerin çoğunda boyut olarak büyüme gösteren prostat, normal boyutlarının üzerine çıktığında her erkekte benzer bir yol izlemez. Bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar kanalına doğru büyüme olurken, bazı erkeklerde de idrar torbasının içine doğru büyüme gerçekleşir. Bu tip büyümelerde, ultrason görüntülerinde prostat hafif büyümüş olarak görünürken hastada ciddi şikayetler oluşabilir. Prostatın dışarıya doğru genişlediği durumlarda ise prostat çok büyük olmasına rağmen hastada aynı oranda şikayet oluşmaz. Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Doktoru Doç. Dr. Murat Binbay, prostat ve tedavisi ile ilgili merak edilenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Prostat neden büyür?
Erkeklerde prostat, ergenliğin erken döneminde büyür (2 katına çıkar). 25 yaşından sonra tüm erkeklere prostat, farklı şekillerde olmak üzere büyür. Prostat büyümesinin sebepleri günümüzde halen tam olarak bilinmemekte, erkeklik hormonu (testosteron) ve östrojenin bu büyüme üzerine ciddi bir rolü bulunduğu düşünülmektedir.