Çift Başlı Köpek Deneyi (Frankeştayn’ın Köpekleri)

Kafanızın, dilini anlamadığınız bir varlık tarafından kesilip, başka bir kişinin boynuna dikildiğini hayal edin. Başkasının vücudunda, sadece kafa halinde yaşadığınızı düşünün. Çift başlı yaşamak ister miydiniz? Muhtemelen kim böyle korkunç bir şeyi ister ki diye düşündünüz. Peki ya bilim için istenirse? Bilim için kendinize işkence edilmesini ister miydiniz? Şanslısınız ki birileri size bunu soruyor. İnsan olduğunuz için böyle bir hakka sahipsiniz. Eğer insan olmasaydınız, belki de birileri sizi uzay boşluğuna yapayalnız ölüme gönderecek; körlük araştırmalarında göz kapaklarınızı dikecek; sigara içmemenize rağmen, her gün saatlerce sigara dumanı solutularak, zararlarını sizin akciğerlerinizde keşfedecekti. Daha da kötü olan bir şey var ki, bu örnekler sonsuza dek uzatılabilir. Fazla uzatmadan başlayalım. Fakat başlamadan önce, lütfen verdiğimiz emeklerin karşılığında kanalımıza abone olmayı unutmayın.

ABONE OLUN: http://www.youtube.com/user/bilgiseansi?sub_confirmation=1

Kafa nakli, ciddi bir bilimsel araştırmadan ziyade, çoğu zaman bilim kurgu öğesi gibi görülmüştür. Buna rağmen hayal gücü geniş bazı bilim insanlarının çabalarıyla, konu, bilim sınırları içine taşınabilmiştir. Bu insanlardan ilk akla gelen kişi, tabii ki Vladimir Demikhov’dur. Kafa naklinin öncüsü olarak da anılan Demihov, 1930 ve 1950’li yıllarda yaptığı organ nakli çalışmalarıyla, hatırı sayılır bir şöhrete ulaşmıştır. Bu çalışmalarından en ünlüsü, kafa naklini içeren, çift başlı köpek deneyidir. Bu deney aynı zamanda tarihteki ilk kafa nakli denemesi olması sebebiyle de önemliydi. Nitekim bu tarihten sonra Amerikalı cerrah Robert J. White çift başlı köpek deneyini takiben 1970’te bir maymunun başını alarak başka bir maymuna nakletti.

***Konu ilginizi çektiyse videomuzun tamamını izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler.

***Bu tür videolar ilginizi çekiyorsa; “Bilim ve Gerçekler” başlıklı oynatma listemizdeki tüm videoları inceleyebilirsiniz:

Sosyal medya hesaplarımız ve müzik kaynağı:

Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Bizi sosyal medyada takip etmek için:

https://www.facebook.com/bilgiseansi


source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın