Dünyanın En Lüks 6 Hapishanesi

Dünya üzerinde öyle lüks hapishaneler var ki, haberdar olduğunuz zaman evinizi yadırgayabilirsiniz. Aslında videoda anlattığım hapishanelerin bu kadar lüks ve rahat olmalarının özel bazı sebepleri var. Bu hapishaneler, insan haklarına ziyadesiyle saygılı, mahkumları topluma geri kazandırma konusunda ise oldukça başarılılar. Hatta bazı hapishaneler, mahkumlara öyle olanaklar sağlıyor ki, neredeyse sıradan insanların bile mahkum olası geliyordur eminim.

Abone Olmayı Unutmayın: https://goo.gl/h32dnz
Instagram: https://instagram.com/taliogur

►İletişim: [email protected]

6 – Halden Hapishanesi – Norveç

2010 Yılında Norveç’de kurulan hapishane, mahkumlara olan pozitif tutumuyla sıradan hapishanelerden ayrı bir yere sahip. Daha çok bir rehabilitasyon merkezine benzeyen hapishanede mahkumlara sunulan olanaklar, normal insanları bile cezp edecek nitelikte.
3.300 mahkuma ev sahipliği yapan hapishaneye girer girmez, mahkumları sanat eserleri karşılıyor. Bunlara ek olarak mahkumlar, spor alanları, sosyal alanlar, tam donanımlı personelle sağlık hizmetleri gibi pek çok olanağa erişebiliyorlar.
Hapishanenin böyle bir yaklaşım sergilemesinin asıl nedeni ise, mahkumları, bu tarz aktivitelerle rehabilite etmek ve topluma geri kazandırmak. Bu yöntemin işe yaradığı ise su götürmez bir gerçek zira, Norveç’de ABD’ye göre hapishaneye geri dönme oranı %50 daha az.

5 – Qincheng Hapishanesi – Çin

1958 yılında Pekin’de Sovyetler Birliğinin yardımıyla savaş suçluları için inşaa edilen Qincheng hapishanesi, Çin’deki yüksek güvenlikli hapishanelerden birisi. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, ülkedeki tek hapishane.
1990’lı yıllarda kabuk değiştiren hapishane, yüksek nüfuzlu politik suçlulara ev sahipliği yapmaya başlayınca mahkumlara geniş hücrelerde, kişisel televizyon, yazı masası, duş, tuvalet ve çamaşır makinesi gibi diğer hapishanelerde pek rastlanmayan hizmetler sunulmaya başlanmış.
Ek olarak, mahkûmlar yaş aralığına göre diledikleri yemekleri seçebilmekte de özgürler. Hapishanenin açık alanlarında ise, üniforma giymeleri zorunlu değil.

4 – HM Addiewell Hapishanesi – İngiltere

2008 Yılından beri İskoçya’da hizmet veren hapishane, tam bir öğrenme kurumu desem yeridir. Zira, buradaki mahkumlar, haftada tam 40 saat yetenek geliştirme eğitimi alıyorlar ve hapishanede, bu eğitimi sağlayacak bilgisayarlar da dahil her türlü ekipman mevcut.
Hapishanenin böyle bir tutum sergilemesinin amacı ise, mahkumları dışlamadan topluma kazandırmak ve iş sahibi olmalarına yardımcı olmak.

3 – Leoben Adalet Sarayı – Avusturya
Avusturya’da yer alan hapishane, kendini bir adalet sarayı olarak tanımlıyor ve girişinde ise, “Özgürlüklerinden yoksun bırakılan herkese, insanca ve kişinin doğuştan sahip olduğu onura saygı gösterilerek davranılır.” Yazıyor.
Sadece tutumuyla değil, dışarıdan bakıldığında modern bir binayı andıran yapı, mahkumlara sunduğu hizmetlerle de bu görünüşü pekiştirmiş vaziyette. 205 kişiye ev sahipliği yapan adalet sarayında, mahkumlar daha çok odaya benzeyen modern hücrelerde yaşıyor.

►Önerdiğim Videolar:

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Düşündürücü Fotoğraf: http://goo.gl/zpBhLS

Muhtemelen Daha Önce Görmediğiniz Harika İcatlar 2: http://goo.gl/VUtX2f

Tüm videolar için: https://goo.gl/jL7eUU

►Sosyal Medya Hesaplarım:

https://www.facebook.com/siradan1adam

https://instagram.com/taliogur

https://younow.com/taliogur

►Kaynaklar / Sources:

https://en.wikipedia.org/wiki/Halden_Prison

https://en.wikipedia.org/wiki/Qincheng_Prison
http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/qincheng-hapishanesi-299

http://www.sps.gov.uk/Corporate/Prisons/Addiewell/HMP-Addiewell.aspx
https://en.wikipedia.org/wiki/HM_Prison_Addiewell

https://tr.wikipedia.org/wiki/Leoben_Adalet_Saray%C4%B1
https://en.wikipedia.org/wiki/Justice_Center_Leoben

https://en.wikipedia.org/wiki/Bast%C3%B8y_Prison

http://www.taipeitimes.com/News/editorials/archives/2007/02/11/2003348580

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın