Zeki Sokak Sanatçıları Sıradan Şeyleri Yeniden Tasarlarsa

Özellikle zeki sokak sanatçıları sanatın çok değişik bir alanını icra eden kişilerdir. Sıradan şeyleri yeniden tasarlayarak ya da bir şeyler ekleyerek, onları daha önce hiç farketmediğimiz şekilde bizlere sunarlar. İşte bu videomda, sanatın en güzel dallarında biri olsan sokak sanatıyla uğraşan zeki sanatçıların bazı çalışmalarına yer verdim. Umarım hoşunuza gider.

Abone Olmayı Unutmayın: https://goo.gl/h32dnz
Instagram: https://instagram.com/taliogur

►İletişim: [email protected]

Sokak sanatçıları, sanatın çok değişik bir alanını icra eden kişilerdir genelde. Üzeri karalanabilecek her yer onlar için çalışma alanı olabilir. Özellikle de sokaklar.

Bu tarz tasarımlar çocukluğumdan beri ilgimi çekiyor diyebilirim. Bildiğiniz gibi perspektifle oynanarak yapılıyor bu çizimler ve sadece belli bir açıdan bakıldığı zaman 3 boyutu olarak görebiliyoruz.
Bu çizimlerin binalara uygulandığını daha önce görmemiştim şahsen, ama bence gerçekten başarılı bir iş çıkarmışlar ortaya. Fotoğrafı çeken kişi az daha sağ taraftan çekseymiş binanın çatısı gökyüzüyle tamamen birleşirmiş bu arada.
Bu yılan türü gerçekten var arkadaşlar bildiğim kadarıyla, oldukça da nadir bir tür diye anımsıyorum hatta. Bu görsel bir çizim mi? Yoksa bir heykel mi sizce? Çizim gibi duruyor, ama yılanın da gölgesi var. Çözen arkadaşlar beni de bilgilendirirse sevinirim.
Dedim ya videonun başında, sokak sanatçıları için her şey bir çalışma alanı olabilir diye, bu seferki hedefleri de, bir posta kutusu olmuş mesela. İyi ki de olmuş çünkü çok yaratıcı bir çalışma olmuş.

Sanatçıların ellerindeki en büyük özellik işte budur arkadaşlar, basit ve sıradan şeyleri birkaç dokunuşla bambaşka bir şeye dönüştürebilirler. Fotoğrafta gördüğünüz telefon kutusunu dönüştürdükleri gibi.
Bu fotoğrafta ilk baktığınız zaman bunun neresinde ilginçlik diye sorabilirsiniz. Baktığınız şey aslında bir anamorfik şekil.
ve sadece tek bir açıdan bakıldığı zaman bütün şekli görebiliyorsunuz. Tabii, illüzyonu daha iyi görebilmek için mekanın içinde olmak lazım orası da ayrı.
Bu tarz 3 boyut hissi veren tasarımlar gerçekten çok ilgi çekici. Yere çizilenlerine daha önce rastlamıştım, ama binaya çizilenleri de son derece güzel ve estetik duruyormuş.

Bu sanat eserini kavrayabilmek için üzerine biraz düşündüm, ama tam olarak algılayamamış olabilirim. Anladığım kadarıyla bir alt geçidin içine yapılmış. Çok küçük bir zemine de yapılmış olabilir tabi, çözen arkadaşlar beni de aydınlatırsa sevinirim.
Daha önce aramızda portal oynayanlar ya da portallarla ilgili bilgisi olanlar var mı bilmiyorum ama, bu çalışma bence tam anlamıyla bir portal. Sizce de içinden geçilince başka bir aleme açılan bir kapı gibi görünmüyor mu?
Son dönemde özellikle sanatçılar eserlerini kuytu köşelere saklıyorlar ve rastlayan insanlar görebiliyor onları sadece, neyse ki birileri bunun fotoğrafını çekmiş ve bize kadar ulaşmayı başarmış.
Eğer yanılmıyorsam, sanatçının çizdiği şey bir Karetta karetta. Hem çok sevimli bu kaplumbağalar hem de soyları tehlike altında bildiğiniz gibi arkadaşlar.
3 boyutlu tasarım diye işte ben buna derim arkadaşlar. Çizen arkadaş gerçekten hakkını vermiş işin. Duvarın arkasında, antik mısırdan kalma bir şeyler varmış meğer kimsenin haberi yokmuş.

► Önerdiklerim:

Tüm videolar: https://goo.gl/AW4tUj

Bilgi videoları: https://goo.gl/iYdE7I

Eğlenceli videolar: https://goo.gl/sHx2GM

Korku videoları: https://goo.gl/wdVGd9

Sanat ve tasarım videolar: https://goo.gl/65M09Y

Seriler: https://goo.gl/8tR7E7

►Sosyal Medya Hesaplarım:

https://www.facebook.com/siradan1adam

https://instagram.com/taliogur

https://younow.com/taliogur

►Kaynaklar / Sources:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sokak_sanat%C4%B1
https://eksisozluk.com/zeki–58994
https://www.reddit.com/r/streetart/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sanat

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın