TRT Avaz’a ait Youtube kanalı kapatıldı !


Barış Pınarı Harekatı sırasında feshedilen, kapatılan Twitter hesaplarına alışmıştık. Bu defa kötü haber Youtube’dan geldi. Youtube’da TRT Avaz kanalı kapatıldı.

Kanal, çok beğeni topluyor ve programları Türk Kültürüne meraklı insanlarca takip ediliyordu.

TRT Avaz Youtube kanalı neden kapatıldı ?

Youtube’un kanalı neden kapattığını henüz bilemiyoruz. Orjinal içerik üreticisi ve resmi kurum statüsünde olan TRT’ye ait bir kanalın kapatılmış olması insanda soru işareti bırakıyor. Kanaldan daha önce yapılmış olan embed paylaşımlarda, video alanında;

Video kullanılamıyor
Bu videoyla ilişkilendirilen YouTube hesabı feshedildiğinden bu video artık kullanılamıyor şeklinde bir açıklama var.

Örnek için bkz: http://antalyatv.com/turklerde-toylar-merasimler-festivaller-ve-senlikler-ortak-miras/

Deneyimlerimize göre, bu fesih işlemi muhtemelen telif hakkı içeren görüntülerin kullanılması sebebiyle olabilir. Türkiye’deki neredeyse en büyük içerik üreticisi olan TRT için ise bu durum pek mantıklı durmuyor.

TRT Avaz, Facebook kanalı üzerinden 18 Kasım 2018’de; “TRT AVAZ youtube kanalımız 200.000 aboneye ulaştı. Teşekkürler Türk Dünyası!” şeklinde bir paylaşım yapmış ve aşağıdaki videoyu yayınlamıştı.

Video açıklamasında belirtilen Youtube adresine şimdi gidildiğinde, “bu kanal mevcut değil” uyarısı çıkıyor.

Ayrıca, TRT Avaz kanalına ait https://www.trtavaz.com.tr adresindeki web sitesinde de haberi yaptığımız tarihte (03.11.2019 – 06:50) feshedilen Youtube kanalının linki bulunuyor.

Ek olarak, sitede şu anda hiç bir programın videosuna erişilemiyor.