Abdurrahman Gazi Türbesi Ve Camii Erzurum 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Abdurrahman Gazi Türbesi Ve Camii Erzurum 4K UHD
Abdurrahman Gazi Türbesi
Abdurrahman Gazi Türbesi Erzurum ilinin önemli tarihi mekanlarındandır. Abdurrahman Gazi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hakkında anlatılanlar halk arasında söylenenlerdir. Rivayete göre Muhammed’in sancaktarlarından olan Abdurrahman Gazi’nin, İslam Orduları Erzurum ve havalisini fethederken boynu savaş sırasında düşman kılıcı tarafından koparılmıştır.
Yerdeki kafasını eğilip almış ve elindeki sancağı tepeye dikmek üzere ilerlemeye başlamıştır. Çevreden durumu görenlerden bazıları “Adama bakın, kafasını eline almış” diye bağrışmaya başlarlar. Halk arasında yaygın bir inanışa göre “nazar değmesi”nin kurbanı olan Abdurrahman Gazi bu söz üzerine orada yığılıp kalır ve olduğu yere defnedilir. Dönemin Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım Tarafından 1796 yılında kabir boyu 4.85 cm olan bir türbe yaptırılmıştır.
Abdurrahman Gazi Türbesi, Erzurum’un 2.5 km. güney doğusunda Eğerli Dağı (Sığve) yamacında, Abdurrahman Gazi Camisi’nin (Hacı Ahmet İzzet Paşa Camisi) yanındadır. Türbeye yanındaki Abdurrahman Gazi Camisi’nden girilmektedir. Türbenin giriş kapısı üzerindeki 1796 tarihli kitabeyi Hattat Salim yazmıştır.
Abdürrahim Şerif Beygu Erzurum, Tarihi, Anıtları, Kitabeleri ve diğer birçok araştırmacıya göre peygamber ashabından hiçbir Abdurrahman Gazi Erzurum’a gelmiş olamaz. Burası bir başka kişinin mezarı olmalıdır, ancak kimin olduğu belli değildir. Halk tarafından üretilen altı ayrı efsane Bilge Seyidoğlu tarafından Erzurum Efsaneleri, Erzurum Kitaplığı, 1997 olarak derlenmiştir. “Abdurrahman Gazi Camii. Abdurrahman Gazi Türbesinin yanındaki Hacı Ahmet İzzet Paşa Camii olarak da tanınır. Son yıllarda onarılmıştır.”
Eski kaynaklar, şehre 2.5 kilometre mesafededir deseler de zaman içinde büyüyen şehir, bu mesafeyi azaltmıştır. Burada tuvaletler, kurban kesme yeri de bulunuyor. Sol tarafta çeşmesi ve tek tük ağaçlarıyla açık piknik alanıdır. Yukarıdan şehir de çok güzel görünüyor. Cami kesme taştan ve çok güzel görünüyor. Türbeye iki taraftan giriliyor. Bir kapıda “Erkek girişi”, diğerinde ise “bayan girişi” yazmaktadır. Kadına iyi olmayan bir bakış açısı bu olsa gerek!

Karşıda Aziziye tabyaları, aşağıda şehir, Türbe deresi, Yenişehir. Her taraf çıplak, ağaçsız. Arka tarafta Gençlik ormanı olsa bile, Çıkışta solda ise ağaç görünmeyen bir arazi var. Çevrede söylenen, “burayı görmeden giden memur, tekrar gelir” derler…

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 01.08.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 27.09.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın