Çobandede Köprüsü Tarihe Yolculuk Erzurum 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Çobandede Köprüsü Tarihe Yolculuk Erzurum 4K UHD
Erzurum’un sınırları içerisinde yer alan Çobandede Köprüsü, 1297-1298 İlhanlı Hükümdarı Ebu Said Bahadır Han’ın veziri Emir Çoban Salduz tarafından yaptırılır. Aras Nehri üzerine, 7 adet kemer gözlü olarak inşa edilen köprüden, günümüze 6 gözü ve 130 m si ulaşabilmiştir. Dönemin önemli yapılarından biri olan tarihi köprü, günümüzde koruma altına alındığından kullanılmıyor.
Erzurum-Kars karayolunun Köprüköy ilçe merkezinin 1 kilometre kadar doğusunda, Yağan Kasabası sınırları içerisinde yer alan Çobandede Köprüsü, Pasinler Ovası’nın doğusunda Aras Havzası’na geçişteki en dar alanda kurulmuştur. Erzurum – Horasan Güzergahı 58 . km yer almakta olup;. 1638,1727,1875 ve 1987 yıllarında bozulmuş ve restore edilmiştir. Mimari bakımdan Anadolu Slçuklu taş köprüleri özelliği taşıyan Çobandede köprüsü Aras Nehri üzerine, 220 m uzunluğundadır. Eğri bir plana sahiptir. Üç renkli kesme taştan yapılan kemerlerin açıklıkları 11.50 -13.00-14.50-15.50-15.50-15.50 m’dir. Köprü ayakları ahşap ızgaralarla desteklenmiştir. Orta ayaklarda odacıklarla her iki yönde dörderli 8 köşk mevcuttur.
XIV yüz yıl başlarından çoğu tarihi hadiselerle dolu sayısız kervanlara geçit veren Dönemin önemli ve gösterişli yapılarından biri olan tarihi köprü, ender tarihi varlıklarımızdan sadece bir tanesidir. Tarihi Çobandede Köprüsü, Coğrafi Konum olarak Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars bölümünde, önemli bir yapıdır.
Coğrafik olarak; Pasinler Ovası’nın doğusunda 1555 m. yüksekide Aras Havzasına geçişteki en dar kıstak alanında kurulmuştur. Köprü Çobandede Dağı’nın güneyinde, Hasankale Çayı ve Bingöl Çayının birleşmesiyle oluşan Aras nehri’nin üzerinde yer almaktadır. Dönemin önemli yapılarından biri olan tarihi köprü, günümüzde halen restorasyon çalışması devam etmektedir.
Çobandede Köprüsü Efsanesini de anlatmadan filmimizi bitirmek istemedik; Erzurum-İran transit yolunda seyredenler çok çeşitli tabii manzaralarla karşı karşıya kalırlar. Aras Nehri’nin geniş yatağını takip ettikçe her an değişen manzara, insanı, Doğu’ya değil de Batı’ya gidiyormuş gibi büyüler.
Bu tabii güzelliklerin dışında yol boyunca çeşitli tarihî kalıntılar da dikkatimizi çeker. Bunlardan başka bir de, bugün altı gözünden su geçen yedi gözlü köprü vardır, inanışa göre, transit yolundan itibaren ilk göz olan
kapalısında, köprünün yıkılması halinde yeniden yapımını sağlayacak para saklıdır.
Pasinler-Horasan yolundan Hınıs ve Muş istikametine ayrılan yolun hemen başında olan bu köprünün hikâyesi ilgi çekicidir: Bugün köprünün bulunduğu yerin hemen yakınlarına bir köprü yapılmaya karar verilir. Zamanın teknik elemanları gelirler, ölçerler, biçerler ve köprünün kurulacağı yere karar verirler.
Köprü inşasına başlanabilmesi için köprü ayaklarına yer hazırlamak gerekir. Fakat yapılan bütün çatışmalar boşa gider, bir türlü köprünün
ayaklarını tutturamazlar. Bunlar bu işin nasıl olacağım düşünüp taşınırlarken, civardaki sürüsünü otlatan bir çoban yanlarına gelir. İşin
aslını öğrendikten sonra sağına, soluna bakınır; biraz düşündükten sonra elindeki değneği Aras Nehri’nin uygun bir yerine saplar.
Orada bulunanların hayret eden bakışları arasında aynı yeri eliyle işaret edip sürüsünün başına döner. Çoban gittikten sonra, onun işaret ettiği yeri ve ona uygun olan yerleri köprüye ayak olarak seçerler. Nitekim

yaptıkları yeni ayaklar dayanıklı olur ve böylece köprüyü tamamlarlar. Köprünün meydana gelmesinde emeği olduğu için adına Çoban dede Köprüsü denilir.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 01.08.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 27.09.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*