Eski Erzurum Evleri Tarihe Yolculuk 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Eski Erzurum Evleri Tarihe Yolculuk 4K UHD
Burası bir müze, bir kafe, bir restoran. Bir kervansaray mantığı ile içeri girip goloşlarınızı taktıktan sonra uzun bir koridor boyunca ilerliyorsunuz. Koridor boyunca otantik şekilde süslenmiş odalarda oturabilir ya da koridor sonundaki geniş restoran kısmına geçebilirsiniz. Ana mekanın ilginçliği görülmeye değer.
Eski bir Erzurum evinin tandırında bağdaş kurup, kentin yöresel yemeklerini tatmak için buraya uğrayabilirsiniz. Dış cepheleri artık ayakta olmasa da, birinden diğerine geçilen yan yana sekiz Erzurum evinin, istediğiniz köşesinde, mantı, ayranaşı, kesme çorbası, yaprak sarma ve kadayıf dolması tadabilirsiniz.
11 adet Erzurum evinde 25 bin civarında ev eşyası bulunuyor.
Tarihe tanıklık eden Erzurum evleri, tek bir çatı altında toplanarak restaurant müze haline getirilmiştir. Erzurum evleri içerisinde bulunan asırlık ev eşyaları büyük ilgi görürken gezip görmek isteyenlerden 2 TL ücret alınıyor.
Şimdilerde lokanta olarak işletilen 11 adet Erzurum evi, yurt içinden ve yurt dışından turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Birleştirilerek müze haline getirilen eski Erzurum Evleri, geceleri bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
İpekyolu üzerinde bulunan Erzurum, tarih boyunca doğu ile batı arasında önemli bir köprü görevi üstlendi. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Doğu’nun en gözde kenti olma özelliğini Cumhuriyet Türkiye’sinde sürdüren Erzurum, ev kültürü ile de kültürel zenginliğini göstermektedir. Erzurum evleri, ataerkil büyük aile tipinin geçerli olduğu geleneksel kültürün ürünleridir. Büyük baba, büyük anne, baba, anne ve çocuklardan oluşan bu ailenin düzeni, İslam dininin esaslarına göre kurulmuştur.
Eskiden kadının görevi yalnızca ev işleriyle ilgilenmekti. Günün büyük bölümü tandır evlerinde yemek pişirmekten, dikiş, nakışa kadar çeşitli ev işlerini yapmakla geçirirler, çarşıda ve başka işlerde çalışan erkeklerini beklerler ve tüm aile bireyleri yemek yerlerdi. Şimdilerde ise Yanı başında yükselen beton yapılaşmaya direnen eski Erzurum evleri bir araya getirilerek geçmiş dönemlerde yaşayan insanların yaşantı şekillerini merak eden insanların uğrak yeri durumundadır.
Erzurum’u ziyaret eden kişilerin gezdirildiği mekanlar arasında ilk sıraları alan Erzurum Evleri her ne kadar da lokanta olarak kullanılsa da meraklı insanlar tarafından sadece gezilmek için kullanılıyor. Geçmiş dönemlerde kullanılan odun kaşıkların, yer sofralarının ve bakır tabakların kullanıldığı nostaljik bir ortamda yemek yeme fırsatı yakalayan insanlar da bu durumdan oldukça memnun.
Erzurum’da gezilebilecek birkaç mekandan birisinin Erzurum evlerinin olduğunu söyleyen ziyaretçiler gördükleri eski ev eşyaları karşısında şaşkınlık duyduklarını dile getiriyorlar. Kimi vatandaşlar yurt dışından gelen yakınlarını gezdirirken kimileri ise Erzurumlu olduğu halde görmediği bir çok eşyayı görebilmek için gezdiğini dile getiriyor.
11 Erzurum evinde bulunan 25 bini aşkın ev eşyası yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmekte, yerli ve yabancı turistler ilk önce dış görünüşü ile nostalji kokan bu Erzurum evlerine girip sadece görmek istiyorlar fakat içeride bulunan eski ev eşyalarını görenler oturup bu eski ev eşyaları ile yemek yiyip çay içmek istiyorlar.
Erzurum evlerindeki yapı sanatı kuşaktan kuşağa gelişerek sürdürülmüştür. Evlerin iklim koşullarının olumsuzluklarına göre biçimlenişi bu yöre mimarlığına ayrı bir özellik kazandırmıştır. Büyük boyutlu olan evler kalın kesme taş duvarlarla inşa edilirken belli aralıklarla yatay ahşap hatıllarla birbirine bağlanmıştır. Bu uygulama ağır taş yapımının deprem yüklerini karşılayabilmesi için yapılmıştır.
Yapılarda çeşitli taş cinsleri uygulanmıştır. Bunlardan koyu renkli bazalt türü Karataş temellerde ve su basmalarında, hafif kalker cinsi olan boztaş ise binanın dış yüzeylerini oluşturan duvarlarda kullanılmaktaydı. Kırmızı ve pembeye çalan kamber taşına bazı varlıklı ailelerin evlerinde rastlanmaktadır.


Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 31.07.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 26.09.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*