Kamilet Vadisi Korunması Gereken Muhteşem Doğa Sistemi Doğal Sesiyle Arhavi 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Kamilet Vadisi Korunması Gereken Muhteşem Doğa Sistemi Doğal Sesiyle Arhavi 4K UHD
Yok olmadan görülmesi gereken güzelik Kamilet Vadisi
Mutlaka gidin, görün ve sahip çıkın. Kamilet Vadisinde yapılması planlanan hidroelektrik santralları (HES) sebebiyle yok olma tehdidi altında bulunan ve Türkiye’nin insan eli değmemiş ender yerlerinden biri Kamilet Vadisidir. Hemen şimdi, belki de bu doğa harikasını görmek için son fırsatınız olacaktır. Yok olmadan görün ve derhal sahip çıkın, Kamilet Vadisine.
Kamilet, Karadeniz’in son günlerde en çok tartışılan vadilerinden sadece bir tanesidir. Artvin’in Arhavi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kamilet vadisi, Türkiye’nin en önemli ve korunması elzem doğal alanlarındandır. Fırtına Vadisi’yle birlikte, Avrupa’da korunması gereken 100 Sıcak Nokta’dan biridir. İnsan eliyle dönüşümün sağlanmadığı tek ve ender sahadır.
Yaklaşık 13 bin bitki türüne ev sahipliği yapan Kamilet vadisi sahası, bu rakamlarla bile zaten Türkiye’nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzalarından biri olduğunu kanıtlıyor. Burada yetişen bitki türlerinin yüzde 40’ı, tıbbi bitki özelliği taşıyor. Kırık ve devrik ağaçların çokluğuysa dokunulmamış bir doğaya sahip olduğunun göstergesi. Yaban hayat zenginliği bakımından da Türkiye’nin en çok çeşit barındıran ender doğa sahalarından biri. Besin zincirinin en üst halkası olan ayı popülasyonunun en çok görüldüğü yerdir.
FELAKETİN FRAGMANI HES İLE BAŞLIYOR
Doğası bu kadar muhteşem ve zengin Kamilet Vadisi, kesinlikle tehlike altında olup, sahada yapılması planlanan üç adet HES, 30 bin hektarlık, el değmemiş bir doğa harikasını tehdit ediyor. Henüz yol çalışmaları sürecinde olmasına rağmen, doğa bunun zararlarını görmeye başlamıştır bile. İki yıl önce vadinin şahikası olan Mençuna Şelalesi üzerinde yapılan yol çalışmaları sonucu, Kamilet’in berrak suyunun zaman zaman çamurlu akmasına neden oluyor.
Bu da özellikle şelalenin turistik cazibesini kaybetmesine neden oldu. Şelalenin döküldüğü doğal havuzsa organik madde birikiminin artışından ötürü yosunlarla kaplandı. Yol yapımı ve HES çalışması şimdilik durdurulmuş vaziyette olsa bile, çevre korumacılar, ve köylüler, el birliğiyle bu HES projelerin hayata geçirilmemesi için tüm güçleriyle seferber oluyor. Diğer bölgelerden farklı olarak Kamilet, burada yaşayan hemen hemen tüm politik görüş ve grupların birlikte mücadele verdiği protestolara sahne oluyor. Diğer deyişle herkes, bu doğa harikasını korumak için uğraşıyor.
Kamilet Vadisi, özellikle Mayıs ve Haziran aylarında, en güzel zamanlarını yaşıyor. Yol çalışmalarının verdiği kısa süreli hasar, şimdilik doğa tarafından bertaraf edilmiş durumda. Ancak vadinin girişinde bulunan Çiftekemer Köprüsü’nün yanındaki yol çalışmaları, doğaya verilen zararın boyutunu ortaya koyuyor. Sadece o çalışma bile, Kamilet’in başına gelecek felaketin bir fragmanı gibidir…
Kamilet Vadisi Korunması Gereken Muhteşem Doğa Sistemi Arhavi
Kamiet Vadisi özellikle Konaklı, Kavakköy, Kemerköprü, Kireçli, Dereüstü ve Güneşli gibi nispeten yoğun köy yerleşmelerinden sonra yaklaşık 20-25 km boyunca Kaçkar Dağları’nın kuzeyi ile Gül Dağı’nın (3371 m) batı ve kuzeybatısındaki Nopapen, Kayadibi Dere ve diğer yaylalara kadar uzanan saha hassas ekolojik ortam özellikleri ve başta doğal turistik kaynak değerlerinin yanı sıra kültürel ve tarihi değerler yönüyle de sahip olduğu potansiyel nedeniyle koruma altına alınması gereken bir sahadır.
Mençuna Deresi dâhil olmak üzere irili ufaklı birçok dere tarafından suları drene edilmektedir. Derelerinde nesli tükenmekte olan Kafkas engereği, atmaca, karatavuk, bıldırcın, şahin, kertenkele, tavşan, yaban horozu, porsuk, deniz alası (salmo trutta trutta), kırmızı benekli alabalıklar, bozayı, karaca, tilki, çakal, kurt, yaban domuzu, geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi, rengarenk kelebekler gibi daha bir çok yaban hayvanının doğal yaşam alanlarının bu saha içerisinde olması, ?ora çeşitliliği ve anıt ağaçların varlığı bu sahanın önemini artıran başlıca özellikler olarak ön plana çıkmaktadır.


Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 03.08.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın