Kapıkaya Doğa Sistemleri Güneyce Köyü Bölümü Ve Antikkenti Sahası Geçişi Isparta 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Kapıkaya Doğa Sistemleri Güneyce Köyü Bölümü Ve Antikkenti Sahası Geçişi Isparta 4K UHD
06 Aralık 2015 günü Saat:07.30’da Rota Dağcılık Gurubuyla, Sonbahar Hazan mevsimin son günlerinde, muhteşem güneşli parlak ve berrak havada Antalya’dan yola çıkarak; Bir müddet Antalya-Isparta yolunu takip ettikten sonra, Güneyce-Çukurköy yoluna döndük. Ağaçların içinde şirin köy manzaraları arasında yürüyüş başlangıç noktasına ulaştık.
Habitat halinde sahanın bitki örtüsü 1500 metre ve üzeri yükselti kuşağına kadar, Akdeniz’e özgü maki türü ağaççıklarla birlikte, meşenin egemen olduğu yapraklı ormanlar bulunur. Yapraklı ormanlar üzerinde 1700-1800 metrelere kadar kızılçam, karaçam, sedir ve ardıç gibi ibreli ağaçlardan oluşan ve özellikle daha güneyde Kapıkaya geçidine dek iğne yapraklı ormanlar yer alır.
Bu ağaçlardan başka buralarda yer yer köknar ağaçlarına da rastlanmaktadır. Kızılçam ve karaçamdan sonra en çok alan kaplayan ağaç Torosların temel ağacı olan sedirdir. Ancak, olumsuz insan etkileri nedeniyle daralmıştır. Sedir ormanları, ancak Davraz Dağı eteklerinde, Barla-Senirkent arasında ve yüksek dağların doğu ve kuzey yamaçlarında yayılım göstermiştir.
Saha step ekosistemleri özelliği göstermektedir. Ağaç sınırının üzerindeki Alt alpin kuşak bitki örtüsü, dağ step meraları ve boylu ardıç -kokulu ardıç ağırlıklı, ardıç topluluklarından oluşur. Bu bölgenin orman, çalı ve kaya vejetasyonlarının dışındaki alanlarda step vejetasyonu hakimdir. Bu alanda step vejetasyonuna ait 3 adet “Bitki Birliği” tespit edilmiştir.

Aşırı hayvan otlatması bu alanlardaki bazı nadir türlerin geleceği için önemli bir tehlike oluşturmaktadır.

Kamera : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Korkmaz ÖNKİBAR
Çekim Tarihi :06.12.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 12.12.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın