Kızıl Sonbaharda Gürleyik Su Kaynakları Ve Şelale Çağlayanları Mihalıççık 4K UHD

https://www.youtube.com/channel/UC8wvSO_LvTBJsXUjhnLEIGw/join
ISBN 978-605-88104-0-2
Kızıl Sonbaharda Gürleyik Su Kaynakları Ve Şelale Çağlayanları Mihalıççık 4K UHD
Bu belgesel filmimizde Kızıl Sonbahar Mevsiminde Gürleyik Deresi vadisinde bizimle birlikte yolculuğa çıkın, vadideki tufa şekilleri ve onlarla ilişkili coğrafi özellikleri ile muhteşem güz renklerine tanık olun. Çağlayanların başlangıç sahası kapalı kanal içine alınmıştır. Ancak yine de muhteşem karstik görsel peyzajı sunan su kaynaklarının başlangıcı, sahanın özel doğasının korunması için görmeye değer diyoruz.
Saha coğrafyası geçmişte Kaplanlar, aslanlar, filler, çitalar, parslar, yaban eşeklerini barındırdı. Düdenin doğuş kaya sistemlerinin heybetli manzarası insana; hey gidi hey! Anadolu topraklarında neler geldi ve neler geçti dedirtiyor. Artık bu üst yırtıcılar Anadolu’da, burada yaşamıyorlar. Tıpkı, Anadolu’da bizden önceki yüzlerce diğer uygarlık gibi onlar da tarihteki yerlerini aldılar. Peki, ya sonrası?
Dünyada kıtasal özellik gösteren, birçok türün anavatanı ve özellikle geçmişteki jeolojik ve iklimsel değişikliklerden etkilenen canlılara barınak olan Anadolu coğrafyası ve kapsamındaki Gürleyik sahası, dünyadaki herhangi bir kara parçasından çok daha fazla biyolojik öneme sahiptir. Çünkü burası hala bakir ve korunmaya ihtiyaç duyar.
Gürleyik Deresi, Sündiken Dağları’nın kuzey sahasında, Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Akarsu kendi adıyla anılan Gürleyik köyünün 1 km batısında olağan üstü görsel güzellik sunan gür bir karstik kaynak şeklinde doğar. Yaklaşık 6,5 km kuzeydoğu yönünde ilerleyerek Sakarya nehri üzerinde inşa edilmiş Sarıyar baraj gölüne dökülür.
Gürleyik karstik sahasının da bulunduğu Anadolu’nun coğrafik konumu, topoğrafik özllikleri ve iklim değişiklikleri nedeniyle, geçmişte ve günümüzde canlıların bileşimini ne denli etkilediğini bilmenin yanı sıra, on bin yıldır hüküm süren Anadolu medeniyetlerindeki sosyolojik olayların, hayvanlar üzerindeki etkilerini bilmek, bu toprakların sahibi olan bizlerin kaçınılmaz görevleri arsındadır.
Türkiye insanı, buradaki halk; Eğer bu bilinci kazanamazsa, çok kısa bir zaman dilimi sonrası ağır suçlamalarla karşı karşıya kalacağı gibi, insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen canlı varlıkları koruyamama nedeniyle bu zenginlik, hatta bu kara parçası üzerindeki hakları tartışmaya da açılabilir.
Bu saha sürdürülebilir kullanım açısından çok hassas bir yapı içerir. Çok farklı ve müdahalelere karşı dirençsiz olan bu dengeyi korumak bilinç ve bilgi ister. Sahadaki tufa çökelleri genellikle bölgenin soğuk su kaynakları çevresinde ya da akarsu yataklarında birikmiş, bazen içlerinde bitki dal ve yaprakları da bulunan bol gözenekli karbonatlı çökel tipidir.
Bu çökeller genellikle paleocoğrafik şartların açıklanmasında önemli ipuçları taşır. Bu nedenle saha Kuvaterner jeolojisi ve jeomorfolojisi araştırmaları açısından önemlidir. Saha ve çevresi ayrıca, Türkiye’deki öncü akarsu yatak tufası sahasından biri olması bakımından da önemlidir.
Sonbahar mevsimi nedeniyle yukarıdan suyu akmayan Gürleyik Subaşı Şelalesi, Gürleyik Şelalesi’nin yaklaşık 3 km yukarısında bulunan Subaşı Şelalesi de mutlaka görülmeye değer. Sadece bölgeyi bilen kişilerin gittiği Subaşı Şelalesi kazanı, doğal bir havuz konumundadır. Derinliği 1-7 metre arasında değişen bu havuz, doğal kaynak suyuyla dolmakta ve sürekli akış nedeniyle temizlenmektedir.
İç Anadolu’da yüzmek için tercih edilebilecek en iyi tatlı su kaynaklarından biri olan bu bölgede dumansız piknik yapmak da mümkündür. Subaşı Şelalesi’nin bulunduğu yerde Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Geliştirme Derneği’nin tabelası dışında buraya giden yolu gösteren tabela bulunmamaktadır.
Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi yürüyerek de gidebileceğiniz şelalenin yakınlarında turistik bir çalışma olmadığı için market-lokanta gibi işletmeler de bulunmamaktadır. Önceden hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz. Subaşı şelalesi Kış ve ilkbahar mevsiminde görkemli akar.

Gürleyik Köyü Çekimlerine Katkı Verenler
Genel Koordinatör
Ferda Yücel

Mehmet Emin Çal
Mihallıçık Belediyesi Personeli
Rehberlik Hizmeti

Murat Akın
Sarıyar Barajı İşletme İşçisi
Ulaşım Desteği

Muhtar
Ali Efe

Gürleyik Köy Derneğ Başkanı
Halit Gürsoy

Hasan Gencer
Bulgur Dinki Sahibi
Gürleyik Köyü


Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 18.10.2018
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.10.2018
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın