Kovada Gölü Milli Parkı Doğu Çınarlarının Ülkesi Kovada – İsparta 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Kovada Gölü Milli Parkı Doğu Çınarlarının Ülkesi Kovada – İsparta 4K UHD
Doğu Çınarlarının Ülkesi; Kovada
Kasım ayıdır, Hazan mevsimi zamanıdır; Burada sonbaharın rengi kızıl. Çünkü Kovada Gölü çevresindeki ağaçların yaprakları dökülmeden önce sarıdan çok kızıla ve kırmızıya dönüyor. Rüzgârla karaçamların valsı, toprakla mantarların işbirliği elveda diyor yaz mevsimine. Sadece rüzgârın senfonisi işitilip, doğanın renkleri hissedilirken doğa ana şu sözleri fısıldar kulaklarımıza: “Evren okulunuz, doğa ise eşsiz öğretmeninizdir.”
İnsanları bir dünya telaşıdır sarmış! Çevreden elini ayağını çekmiş, işhanlarına kendini kapatmışken beş kişilik ekibimiz; Meşelerin ve Doğu çınarlarının ülkesindeyiz; Kovada Gölü Milli Parkı’ndayız. Doğayla yaşama sevincinin birlikteliğinde gülümsüyoruz engin maviye bakarken; üzerimizden uçan çulluğa, gölden kanat çırpan sakar mekeye ve öredekler… Kısacası doğanın en muhteşem şovlarına burada, bu filmimizle buyurun!
Hazan mevsimidir, Kovada Gölünde. Meşelerin yaprakları akşam güneşinin önüne geçmiş, aldığı ışıkla altın sarısına boyanmış rengini gözlerimize yansıtıyor. Suyun rengi sürekli değişiyor, bakış açısına göre, gök mavisinin hakim mavisine, meşelerin kahverengi tonuna, gün batımına yakın sayısız renkleri! Hey güzel doğa ana sen nelere kadirsin, nedir bu sendeki endam ve güzellik? Diye söylenmeden edemiyoruz.
Tektonizma, karstik oluşumlar ve alüvyal biriktirmenin tuvale işlediği bu 6354 hektarlık kesim, 1970 yılında milli park statüsüne erişmiştir. 7 Renkli Göl olarak anılan Eğirdir Gölü’nün güneyindeki uzantısı olan Kovada; Eğirdir Gölü’yle arasında uzanan dar vadinin alüvyonlarla dolması sonucu oluşmuştur. Alanın % 71’i ormanlık arazidir.
Gölün jeomorfolojik özelliklerine bakıldığında, karstik oluşumlar önemli bir rol oynamıştır. Gölü çevreleyen patikalardan geçen sarp yamaçlar dikkatle incelendiğinde tortul tabakalar gözlenebilmektedir. Eşsiz turkuvaz rengi, derinlik olarak gözünüzü korkutmasın! Suda bulunan ve 1,5 metre sonrasının görülmesine engel olan tortullar suya müthiş bir derinlik algısı katsa da, en derin nokta 6 – 7 metreyi geçmemektedir.
Milli park yalnızca biz doğaseverler için güzergâh olmamış, geçmişte İpek Yolu ya da Kral Yolu seyrine de ev sahipliği yapmıştır. Bunun dışında bu eşsiz sulak alan birçok bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları kermes meşesi başta olmak üzere birçok meşe türü, terebentinin hammaddesi olan melengiç, kampların olmazsa olmaz doğal çitlerini oluşturan karaçalılar, boylu ve katran ardıçları, kızılçamlar ve hepsinden de önemlisi asırlık doğu çınarları… Elbette ki milli parka has 28 endemik bitki türünü de belirtmemek bu güzelliğe haksızlık olur.
Faunayı ise ardıç kuşu, atmaca, çulluk gibi birçok kuş; karaca, alageyik, tilki gibi memeliler oluşturmaktadır. Bunun dışında park insanoğlunun yok edici etkisine de şahit olmuştur. Bölgede görülen son Anadolu parsı çok geç değil 1940 yılında doğaya veda etmiştir. Şunu açıkça belirtmekte fayda vardır sanırım. Nasıl ardıç ağacının doğal bir şekilde yetişmesi için Ardıç kuşuna ihtiyaç varsa, insanoğlunun da varlığını sürdürebilmesi için doğaya ihtiyacı vardır.
Sayılabilecek tüm bu güzellikler, Kovada Gölü için bir iltifat değildir. Bu düşsel gerçeklik için her geçen gün tehlike çanları daha korkunç bir şekilde çalmaktadır. Eğirdir Gölü’yle arasında kalan nehir; meyve bahçelerinde kullanılan birtakım zehirli ilaçları ve atıkları göle taşımaktadır. Bu sebeple birçok tatlı su canlısı ve buna bağlı olarak diğer canlılar riskli bir listeye üye olmaktadır.
Her ne olursa olsun, inancım o ki dünya var oldukça Kovada’da var olacaktır. Çocuklarımız, torunlarımız belki de kuşaklarımız yine haftanın her hangi gününde; Doğu çınarlarının ülkesinde gözlerini engin maviye diktiğinde, kanat çırpan çullukları, telaşla yükselen sakar mekeleri seyre dalacaktır.

Sonbaharda Bütün Renklerin Yaşandığı Müthiş Güzel Bir Göl,

Kamera : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Korkmaz ÖNKİBAR
Çekim Tarihi : 08.11.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 12.12.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın