Mençuna Şelalesi Doğası Korunması Gereken Saklı Güzellik Arhavi 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Mençuna Şelalesi Doğası Korunması Gereken Saklı Güzellik Arhavi 4K UHD
Şelale, yeşilin bin bir tonunu içinde saklayan, muhteşem doğa sistemleridir. Oldukça heybetli bir manzaraya sahip Mençuna Şelalesi çok nadir bulunan bir çok endemik bitki topluluğunu sahasında barındırıyor. Mençuna Şelalesinin önüne sonradan büyük taşlar koymuşlar, onlar olmasa manzara daha da güzel olabilirdi. Şelaleye uzaktan bakışı etkiliyor olsa da bu hali bile tek kelimeyle mükemmeldir.
Eğim kırığında oluşmuş olan şelale yaklaşık 3.5 km sonra 1. basamaktan 60 m ve yaklaşık 20 metre sonra 2. basamaktan 15 m yükseklikten düşüş gerçekleştirmekle birlikte 1 şelale ve 1 çağlayan oluşturmaktadır. Daha sonra sularını yaklaşık 500 m ileride Arhavi Kamilet Deresi Deresi’ne ulaştırmaktadır.
Aynı zamanda düştükleri noktada Mençuna Şelalesi yaklaşık 200 m² genişliğinde ve 1.5 m derinliğinde, çağlayan ise 30 m² genişliğinde ve 2 m derinliğinde dev kazanı oluşturmaktadır. Oluşturdukları dev kazanlarının içi genellikle taşlık ve kayalık olup, bu kayaçlar granitlerden Liyas volkanitleri ile Üst Kretase volkanitlerinin volkano-tortul isti?eri içine sokulum yapan Kaçkar Granitoyidi dir.
Mençuna Şelalesi, batısında Çatak Tepesi (1510 m) ve Sazlık Tepesi (1683 m) kuzeyinde Noteği Tepesi (1033 m) ve güneydoğu kuzeybatı istikametinde uzanış gösteren Papilat Sırtı arasında kalmaktadır. Kaynağını Çatak (1510 m) ve Sazlık Tepesi (1683) ile Taşlık Yaylası’ndan alan Mençuna Deresi’nin yaz döneminde ortalama akımı 3 m³/sn olup, sonbahar döneminde en yüksek debiye ulaşarak 20 m³/sn’ye kadar çıkmaktadır.
Gezi yarım gününüzü alabilir. Eğer güneşli bir havada gitmiş iseniz öğleden sonra şelale önünde oluşan gökkuşağını da izleyebilirsiniz.
Şelale ortama ciddi oranda nem bırakmaktadır. Mençuna Şelalesi suyunda sadece kırmızı pullu alabalık yaşamaktadır. İniş-çıkış yolu olarak kullanılan yol yürümeye elverişlidir. Her çeşit orman ürünlerinin var olduğu yürüme yolu doğa severlere ayrı bir zevk verir.
Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Farklı kotlarla, 100 metre yüksekliğe sahip şelale vadiden akarak Kamilet deresine dökülmektedir. Şelaleye ziyaret edilecek en iyi zaman karların eridiği ve şelaleyi daha etkileyici hale getiren Nisan-Mayıs aylarıdır. Biz her ne kadar Temmuz ayında gitmiş olsak ta bu haliyle bile şelale bizi etkilemeyi başardı.
Siz de doğayı, doğanın içinde yürüyüş yapmayı seviyor, doğanın insanlara sunduğu muazzam manzaraları seyre dalmak istiyorsanız Mençuna Şelalesi sizin için biçilmiş bir kaftandır.
Mençuna Şelalesi, Türkiye’nin kuzey doğusunda, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Artvin Arhavi ilçesi Arılı Köyü sınırları içerisinde bulunan şelale, ilçe merkez??ne 16 km ve Artvin il merkez??ne 96 km uzaklıktadır.

Ortacalar, Arılı ve Küçükköy’ün güneyinde tarihi Çifteköprü’deki Çiftekemer Köprüsü yol ayrımından güneybatıya doğru yaklaşık 1 km’si beton 3 km’si toprak olmak üzere 4 km’lik bir yoldan devam edilerek Mençuna Restoran önündeki park alanına kadar araç ile ve daha sonra eğimli yamaç boyunca uzanan yaklaşık 800 m tek kişinin geçebileceği dar bir patika yoldan çıkılarak ulaşılmaktadır.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 03.08.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*