Seleukeia Antik Kenti Doğa Sahası Faunal Floral Endemik Sistem Biyoçeşitlilik Antalya – 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Seleukeia (Lyrbe) Antik Kenti Doğa Sahası Faunal Floral Endemik Sistem Biyoçeşitlilik Antalya – 4K UHD
Aralık ayının son günleridir, Hazan mevsiminin de bitiş zamanıdır, desem de Manavgat Bucakşeyh Seleukeia doğasında sonbaharın rengi hala kızıl. Sahadaki ağaçların yaprakları dökülmeden önce sarıdan çok kızıla ve kırmızıya dönmüştür. Rüzgârla karaçamların valsı, toprakla mantarların işbirliği elveda diyor sonbahar mevsimine. Sadece rüzgârın senfonisi işitilip, doğanın renkleri hissedilirken doğa ana şu sözleri fısıldar kulaklarımıza: “Evren okulunuz, doğa ise eşsiz öğretmeninizdir.”
Yürüdüğümüz sahada doğayla yaşama sevincinin birlikteliğinde gülümsüyoruz, engin maviye bakarken; üzerimizden uçan çulluğa, muhteşem orman içinde kanat çırpan sakar mekeye ve avcı kartallara… Kısacası doğanın en muhteşem şovlarına burada, bu kısa filmimizle buyurun!
Hazan mevsimidir, ancak sandal ağaçları çileklerini bizim için olgunlaştırmış, bize zengin çilek sofrası sundu. doyasıya ömrümüzde hiç olmadığı kadar dağ çileği yedik. Kuşlar için de çilek stokları ayrılmıştı doğa ana tarafından. Doyurucudur doğa ana! Meşelerin yaprakları sabah güneşinin önüne geçmiş, aldığı ışıkla altın sarısına boyanmış rengini gözlerimize yansıtıyor. Bakış açısına göre, gök mavisinin hakim mavisine, meşelerin kahverengi tonuna, gün batımına yakın sayısız renkleri! Hey güzel doğa ana sen nelere kadirsin, nedir bu sendeki endam ve güzellik? Diye söylenmeden edemiyoruz.
Olağan üstü zengin biyo sistem alanı birçok bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları kermes meşesi başta olmak üzere birçok meşe türü, terebentinin hammaddesi olan melengiç, karaçalılar, boylu ve katran ardıçları, kızılçamlar keçi boynuzu, yabani mersin çeşitleri ve sandal ağaçları sayılabilir.
Fauna türleri ile tilki, sansar, yaban domuzu, tavşan, sincap, kirpi gibi memeli hayvan türlerine ve ötücü kuşlara sahiptir. Yerel orografik şartlara bağlı olarak iklim elemanlarında değişmeler olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı saha flora ve fauna elemanlarına sahip olup, endemik türleri de bünyesinde barındırmaktadır.
Sonbaharın son günleriyle birlikte sararıp toprakla buluşan yapraklar, apayrı hoş manzaralar oluşturuyor. Yaz aylarında hakim olan yeşil bitki örtüsü, sonbahar mevsiminin gelmesiyle yerini sarı ve turuncu tonlara bırakarak farklı güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Hazan mevsimi algılamaya bağlı olarak, insanlara serotonin yani mutluluk hormonu aşılayabilir.
Sonbaharın büyüleyici güzelliği içinde saklı bir cennettir Seleukeia doğası. Hazan mevsiminin renk cümbüşü insanı hayal alemine götürmeye yeter de artar bile. Yaprakların harmonisi doğanın bir dili olarak, ahenk oluşturuyor. Güneşli yaz günlerinden sonra, romantizmin rüzgarının taktığı duygusallık gözlüğü, sahanın Hazan gizemiyle insanı melankoli yapsa da, olsun. Her duygu güzeldir. Yaşamak ve hissetmek önemli olan. Güzelim Anadolu her mevsimde sayısız canlı dokuya sahiptir.
Seleukeia doğa sahasında doğa, sürekli bir döngü ile bir başka hazırlanır kış mevsimine. Hazan mevsimi bir başka yaşanır insanların yaşamında. Doğa sahası dağlarında sarı ve yeşilin renk cümbüşünü birlikte izlemenin keyfine varırsınız.
Hazan, yaprak dökümüdür Seleukeia Doğasında. Yeşilden sarıya, kırmızıdan kahverengine dönüştüğü bir renk cümbüşünü bu mevsimde burada görürsünüz. Makiler hariç, sarıdan kızıla doğru dalgalanan bu renkler içimizde güzellik duygusunun yanı sıra, sona eriş imgesi de yaratıyor.
Sona ermek, insan ömrünün sonbaharını düşünmek, sonra ölümle yoğunlaşan bir duygu çemberinde sıkışıp hüzünlere gark olmak. Ancak biliyoruz ki hayat devam edecek ve de böylece hüzünlerimize katık ettiğimiz yaşam savaşı da göz ardı edilmeyecek.
Yalnızlığın, acının, umutsuzluğun, hüznün ilacı doğadadır aslında. Bunlar, insanca duygular. Bunlar olmazsa insanoğlunun hiçlikle buluşması, yok oluşa sürüklenmesi, duygu denen güzel dünyanın kaybı, tehlikeli bir bataklığa düşmektir. İşte o zaman yok olan doğamıza, yok olan dünyamıza, yok olan insanlığa ağıt yakmak zamanı olur. İşte o zaman alarm zillerinin sonsuzluğa bilet kesmiş olduğunu, anlamamış bile olabiliriz. Hüzün Kadar Tatlı, Hüzün Kadar Buruktur Hazan Mevsimi.


Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Doğal
Çekim Tarihi :27.12.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 29.12.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın