Tekirova Maden Koyu Çıralı Arası Doğa Sistemleri Antalya – 4K UHD

ISBN 978-605-88104-0-2
Tekirova Maden Koyu Çıralı Arası Doğa Sistemleri Antalya – 4K UHD
20 Aralık 2015 günü açık havada doğa ananın muhteşem gerçek illüzyonları içinde Tekirova orman sahası girişinden Maden Koyu Çıralı arası doğa ve endemik ekosistemlerin hakim olduğu en güzel bölgede enfes bir doğa yürüyüşü yaptık.
Gece yağan kuvvetli yağmur sonrası, sabah saatlerinde güneşin aydınlattığı sahada çam ve diğer ağaç türleri geceden banyolarını yapmış, en güzel kış elbiselerini giymiş bizlere hoş geldiniz dediler. Kuşlardan, börtü ve böceklerden ses yoktu ama, zaten biz onların ilkbahara bizim için karşılama seremonisi hazırlıklarını yaptıklarını biliyorduk.
15 km. lik daha önce maden için açılan orman yolunda yürürken, tepeden muhteşem güzellikteki irili ufaklı koyların görüntüsü oldukça heybetlidir. Aralık ayının parlak güneşi denizde sabah yakamozu oluşturmuş, dağlar ve yemyeşil bitki örtüsü tamamen bir renk denizi yaratmışlar, en büyük ressam biziz, en büyük renk paleti bizdedir, en büyük tabloyu biz yaparız dediler. İşte doğa ananın muhteşem ve büyüleyici gücü.
Parkur yürüyüşümüzde Atbükü, Mehmetli Bükü ve Karaburun sahasından da geçerek muhteşem görüntüler kayda aldık. Tepelerde Maden Koyu hemen ayağınızın altındaymış gibi görünüyor. Neredeyse hemen buradan atlarsam koya varırım der gibi oluyor insan!
Bu sahanın topoğrafik yapısı genel tektonizma alanıdır. Muhteşem güzellikteki doğa oluşumlarını gerek dağ silsilesinde ve gerekse denizde kıyıya hemen yakın mesafede görebiliyoruz. Kıyıdan ayrılmış ve denizin içinden dışarıya doğru bir direk gibi fırlamış kaya sistemleri heybetli görüntüler sunuyor. Binlerce yıldır dev dalgaların meydan dayağına rağmen hala ayakta duruyorlar.
Maden koyuna yaklaşırken zaman zaman küçük düzlüklerden geçiyoruz. Bu sahalar, farklı ağaç türleri ve makileri barındırıyor. Bu karışık cins ağaçlar yapraklarını dökmeye devam ederken Hazan zamanının son demlerindeki olağan üstü renk tonlarını bizlere saklamışlar.
Ufak su birikintilerinin sabah yansılarında kendimizi resmederek kaydetmeden geçemezdik. Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan ve Yeşille iç içe, denizi pırıl pırıl bir koydur. Maden Koyu ve çevresi 1. Derece Doğal Sit Alanıdır. Tekirova ile Çıralı arasında yer alan Maden Koyu, günübirlik yat turları ile trekking tutkunlarının uğrak yerlerinden biridir.
Tekirova’dan 15 kilometrelik orman yolu ya da Çıralı’dan 3 kilometrelik patika ile ulaşılan Maden Koyu’nun, mutlak koruma alanı olarak tanımlanan bölgedir. Ulupınar-Atbükü ve Kara Burun hattının, milli parkın kaynak değerlerinin tahribata uğratılmadan sınırlı, düzenli ve programlı bir şekilde korunarak kullanılması ve devamlılığının sağlanması amacıyla bilimsel amaçlı çalışmalara ayrıldığı belirtiliyor.
Alan ayrıca doğa yürüyüşleri için belirlenen yürüyüş yolu güzergâhının üzerinde bulunuyor. Adını geçmişte burada çıkarılan krom madeninden alan koy, yaz aylarında tatilcilerin, ilk ve sonbaharda ise yürüyüş tutkunlarının uğrak yeridir.
Toplamda 23 km. olan Kleopatra Koyu – Maden Koyu 12 km., Maden Koyu – Çıralı Sahile İniş 5 km., Çıralı Sahil – Çıralı Merkez 3 km. Çıralı Merkez – Olympos 3 km. dir. Tekirova Orman yolu girişinden Çıralı kumsalının başına inmek toplam 21 km. dir.
Neredeyse tamamının orman içerisinden yüründüğü bu parkurda kış mevsiminde su problemi yok. Yazın yeterli su alınmadan bu parkurda yürünmemelidir. Mehmetli Bükü sahası Tatlısu Koyu alanına gelindiğinde, 2 km. ötede çeşme var. Bu çeşmelerden birinde su ikmali yapılabilir. Çeşmeden aldığınız su, sizi Çıralı’ya kadar idare edecektir.
Çıralı yönünden gelecekler için de benzer tavsiye geçerlidir. Bu bölgedeki su kaynaklarına kadar idare edilebilir. Zaten bu kaynaklar yolun tam orta bölümlerinde yer alıyor. Maden Koyu ile Çıralı arası yol üzerinde su kaynağı yok. Ayrıca bu parkurda hiç bir yerleşim alanı yoktur.
Bu parkur sadece kamp kurmak için bile yürünebilir. Çadır konaklaması için birbirinden güzel koylarda seçim yapma imkanı var. Pansiyon konaklaması yapacaklar, parkurun başı ve sonu yerleşim olduğundan Olympos, Çıralı, Tekirova’da birçok pansiyon bulma imkanına sahipler.


Kamera : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 20.12.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 21.12.2015
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

source

Bu gönderiyi beğendiniz mi ? Hemen oy verin !

[Toplam Oy: 0 Ortalama: 0]

Daha fazlası için arama yapın !

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bir Cevap Yazın