Kış Mevsiminde Karaağaç Su Kaynakları Büyükalan Alakır Vadisi Kumluca Antalya

Kış Mevsiminde Karaağaç Su Kaynakları Büyükalan Alakır Vadisi Kumluca Antalya 4K UHD
İlkbahar mevsiminde, muhteşem yeşilliği ile aşağıda çınar, yukarıda çam ağaçları, ormanların içindeki saklı doğa köşesi, Karaağaç vadisi ve su kaynakları korunması gereken eşsiz ve ender doğal kaynağımızdır. Çok hassas dengelere sahip bu muhteşem güzellikteki doğa varlığımıza bu filmi izledikten sonra, ne denli sahip çıkılması gerektiğinin önemini anlayacaksınız.
Alakır Çayı’nın beslediği en önemli kaynak Karaağaç su kaynaklarıdır. Milyonlarca yıl güneydeki Likya ovalarına bereket taşımış, halende taşımaya devam etmektedir. Antalya’nın en nadide vadilerinden birisi olup kendisini besleyen Karaağaç su kaynakları da mutlaka korunması gereken bir doğa harikasıdır.
Hisarçandır – Yarbaşçandır yoluyla ulaşılabilen, Saklıkent ve Tunç dağının Güney eteklerinde Kuzca köyü sınırlarına da dahildir. Kıyı Bey Dağlarının yaşam pınarlarının oluşturduğu Karaağaç su kaynakları, Alakır Nehrini besleyerek ve o nehrin can kattığı tüm canlıların evi olan Alakır Vadisindeki Kuzca köyünün Kürce mahallesindeki eski değirmeni takiben vadi boyunca ilerler.
Karaağaç su kaynakları; Alakır nehrinin en önemli kaynağı olan Büyükalan köyü, Karaağaç mahallesinde, eski bir su değirmeninin de bulunduğu ana kaynaklarla birleşir. Bu birleşme ile, Alakır nehri Vadideki sayısız flora ve fauna çeşitliliğine ve yöre halkıyla,onların oluşturduğu çok değerli kültürel zenginliklere hayat vermiştir. Geçmişte de antik Likya şehirlerine ve ovasına bereket taşımıştır.Alakır Vadisi, eski Likya kentlerinin günümüzdeki köy yaşantısıyla,yaylalarındaki Yörük kültürünün yanında, içinde nadide sedir ormanlarını ve 1700 yaşındaki anıt sedir ağacını (ambar katranı) barındıran, ‘Dibek Tabiatı Koruma Alanı’, eski su değirmenleri ve eski ahşap köprüler gibi birçok değeri içinde yaşatmaktadır.
Karaağaç su kaynakları; Bey dağlarının yaşam pınarlarına kaynaklık eder, can katar. Oluşturduğu Alakır nehri ve o nehrin can kattığı tüm canlıların evi olan Alakır vadisindeki Kuzca köyünün Kürce mahallesindeki doğal yaşamın da ana kaynağıdır.
Bey dağları ile gene aynı hizadan başlayıp bu dağlara paralel inen Akdağların arasındaki genişçe bir vadi olan Alakır vadisidir. Bu vadi adını dağlardan inen suları emip denize döken Alakır çayından alır. Alakır coşkuludur, Karaağaç su kaynakları ile güçlenir, genişler. Kış bitip de bu vadinin en kuzey noktasında bulunan İmecik yaylasında karlar erimeye başladı mı hiç bir engel tanımaz, coşar.
—————————————-­­­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 06.03.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 07.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv
http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

Mankenim Uygulamasını İndirin !

Labirent Forum Uygulamasını İndirin !

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s