Dünyanın en güzel ve en gereksiz meslekleri

Dünyanın en güzel ve en gereksiz meslekleri! Panda bakıcılığı,Lego profesörü, ferrari alışverişçisi ve bunlar gibi daha ilginç meslekleri inceledim, incelediğim meslekler içinde keşke bu işi ben yapsaydım diyeceğiniz meslekler de var, böyle ilginç bir iş olur mu diyeceğiniz mesleklerde.
Panda bakıcılığı
Çin’de panda araştırmaları ve korumasına yönelik çalışan bir merkezde, panta bakıcıları, yılda yaklaşık 32 bin dolar kazanıyor. Panda bakıcılarının yaptıkları bilimsel bir çalışma değil, daha ziyade pandalara bir çocuk bakıcısı gibi yaklaşmak: yani aslında bir nevi pandalara arkadaşlık ediyorlar. Çok kolay da değil tabi, çalışanların çoğu neredyse yılın tamamını pandalarla geçiriyor: yemek ve kalacak yer ihtiyaçları da bedava karşılanıyor. Bu işe başvuru aşamasında, pandalarla ilgili ortalama bir bilgiye sahip olmanız ve en az 22 yaşında olmanız gerekiyor.
Lego profesörü
İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde yeni bir iş pozisyonu var: lego konusunda uzmanlaşmış bir profesör. Üniversitenin ‘çocuk eğitiminde oyunun yeri’ ile ilgili araştırma departmanına Lego Foundation’dan 1.5 milyon pound’luk bir yatırım yapılmış, ve lego araştırmalarında uzmanlaşan bir profesörün ekim ayında işe alınması bekleniyor.
Profesyonel denizkızlığı
Amerika’da böyle bir iş var evet: yaklaşık 1000 kadının ‘profesyonel denizkızı’ olarak çalıştığı söyleniyor. Profesyonel denizkızları ne mi yapıyor? Havuz partileri ve çeşitli gösterilerde, bacakları birbirine bağlı bir şekilde özel yapılmış bir kuyruk giyerek saatlerce yüzüyor ve kendilerini izleyenleri eğlendiriyorlar. Aslında hiç havalı bir iş değil, birçok bakımdan zor olmalı.
“Cilt testçileri”
İngilizce’de “face feelers” veya “sensory scientist” yani “duyu bilmcileri” denilen bir meslek, kozmetik sektörünün bir parçası. Traş köpüğünden yüz kremine kadar bir çok bakım ürününün deneme aşamasında devreye giren “cil testçileri”, ürünleri deneyen kişinin yüzüne dokunarak ürünün etkisiyle ilgili profesyonel gözlemler yapıyorlar.
“Çikolata doktoru”
Cambridge Üniversitesi’nin Kimya Mühendisliği ve Biyoteknoloji departmanında çikolata hakkında çalışan bir doktora araştırmacısı aranıyor: projenin amacı yüksek ısıya dayanıklı çikolata geliştirmek.
70 gün boyunca yatmak!’
Drew Iwanicki ekstra para kazanmak için NASA’da 70 gün boyunca bir denek oldu: yapması gereken şey ise, tam 70 gün boyunca yatmaktı! Kemik ve kas sistemi hakkında bir deney için 70 gün sırt üstü yatacak bir gönüllü arayan NASA, 2013’te ilanlar yayınlıyor ve Drew Iwanincki başvurusunu yapıyor, bir sene sonra da kabul edildiğini öğreniyor. Iwanicki toplam 25.000 başvuru arasından seçilen 54 denekten biri.
Ferrari alışverişçisi
Marcel Massini, zengin müşterileri için Ferrarileri kıyaslayıp seçen bir Ferrari uzmanı: tüm dünyayı gezip dünyanın en pahalı arabalarını deniyor ve müşterileri için seçimler yapıyor. Massini, Avrupa’nın en ünlü Ferrari uzmanlarından biri ve her yıl milyonlarca dolar kazanıyor.
‘Canlı’ yatak ısıtıcıları!
2010 yılında Londra’da Holiday Inn adlı otel, sıcak çarşaflarda uyumak isteyen müşterileri için yaratıcı bir hizmet başlatmış: kalın kıyafetler giyip yatakta hareket ederek yatağın ısınmasını sağlayan otel personelleri düşünün! İngiltere’nin soğuk geçen kışları için ‘yaratıcı’ ama biraz da tuhaf bir iş. Otelin yetkililerinden Jane Bednall bu ‘canlı’ yatak ısıtıcıları için “dev birer sıcak su torbası gibi” benzetmesini yapmış…

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s