Çayağzı Çakıl Plajı Arası Doğa Sistemleri Likya Yolu Antalya

Çayağzı Çakıl Plajı Arası Doğa Sistemleri Likya Yolu Antalya 4K UHD
Saha, muhteşem manzaralar ve olağan üstü güzellikteki doğasıyla; geniş alanlar kaplayan ve otokton konumlu kayalarla temsil edilen
Beydağları otoktonu ile bunun üzerinde yer alan, batıdaki Likya napları ve doğudaki Antalya napları bulunmaktadır.
Bölgede ayrıca Beydağları otoktonu ile Likya napları arasında kalan ve yanal devamlılık sergileyen, ara zon niteliğindeki Yeşilbarak napı yer almaktadır. Beydağları otoktonu, Üst Kretase–Alt Miyosen yaşlı platform tipi karbonatlardan oluşur ve temel konumundadır. Bölgedeki allokton birim ise Likya naplarıdır.
Farklı ortam koşulları yansıtan ve bir çok tektono startigrafi denilen yapısal birimden oluşan Likya napları, platform ve okyanusal alan gibi farklı ortamlarda gelişmiştir. Beydağları otoktonu ile Likya napları arasında yer alan Yeşilbarak napı ise, genelde Üst Lütesiyen–Alt Miyosen yaşlı türbiditik karakterde kumtaşı ve şeyllerden oluşmaktadır.
Yakın çevredeki yüksek rölyef kalker yapılı olması nedeniyle çalışma alanımıza en yakın mesafedeki Andriake limanına sediman taşıyacak bir akarsu bulunmamaktadır. Demre çayının denize ulaşan sedimanlarının kıyı akıntıları ile buraya geldiği düşünülebilir. İkinci bir olasılıkta eski devirlerde bir zaman Demre çayı koya doğrudan akmış olabilir.
Demre Çayı dışındaki bu diğer küçük akarsular, havzaları bütünüyle kalker yapılı alanlarda bulunduğundan ve kalkerlerin kimyasal olarak erimeleri nedeniyle alüvyon taşımadığından, Demre Çayı alüvyonlarının ulaşamadığı Fethiye Körfezi, Kalkan Koyu ve Kaş-Kalkan kıyıları bu nedenle karadan fazla alüvyon gelmeyen kesimler olarak koy ve körfez şeklindeki varlıklarını korumaktadırlar.
Teke yöresi, Batı Anadolu’ nun en dağlık yöresidir. Yöreyi kuşatan dağlar, eski çağlardan beri çevreyle olan ulaşımda en büyük engeli oluşturmuştur. Yörede bulunan dağların çoğunun zirveleri denizden yalnızca 3-4 km kadar içeridedir ve bu durum kaydedilen yüksekliklerin kıyıya çok dik yamaçlarla indiğinin belirtileridir.
Böylece kıyı ovaları dışında kalan alanlarda yüksekliklerin denize dik bir şekilde inmesi sonucu kıyı çok girintili ve çıkıntılı olmuş, tepelerin denizle birleştiği yerler yüksek kıyıları oluştururken akarsu vadilerinin denize ulaştığı yerlerde, boğulmalar sonucu, küçük, dar ve derin koylar oluşmuştur.
Son birkaç bin yıllık sürede, yörenin fiziksel çevre özelliklerinde, iç kesimlere oranla kıyı bölümünde birtakım değişmeler dikkati çekmektedir.
Örneğin, birkaç bin yıl önce dünyanın önemli limanlarından olan Patara ve Andriake gibi antik limanlara ait kalıntılar bir miktar alüvyon altında kalarak bataklığa dönüşmüştür. Kekova kıyıları gibi alüvyon almayan kesimlerdeki liman veya kıyı kentlerine ait yapılar ise doğrudan deniz suları altında kalmıştır.
Yine söz konusu ovalardaki kıyı çizgisinin daha içeride bulunduğunu gösteren tarihi ifadeler vardır. Bütün bu antik kentler, bir kaç bin yıl öncesinde Likya’ nın en önemli kentleri, limanları hatta başkentleriyken, jeomorfolojik çevresel değişmeler nedeniyle bu hale gelmişlerdir.
Yer şekillerinin hızlı değişmesi daha çok kıyı bölümlerinde dikkati çeker ölçülerdedir. Karanın tektonik hareketlerle alçalıp yükselmesi, deniz suyu kütlesinde meydana gelen değişmeler veya taşınan sediman miktarının artmasına bağlı alüvyonlarla dolma bu hızlı değişmelerin en önemli nedenleridir.
Teke Yarımadası kıyılarında bu türlü etkilerin zaman içinde gerçekleştiği, meydana gelen çevresel değişmelerden anlaşılmaktadır. Buda deniz seviyesi değişimlerinin, tektonik etkinin, sedimanter yapının incelenebilmesi açısından önem arz etmektedir.
—————————————-­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Çekim Tarihi : 28.02.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

Mankenim Uygulamasını İndirin !

Labirent Forum Uygulamasını İndirin !

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s