Çakıl Plajı Kapaklı Köyü Arası Doğa Sistemleri Likya Yolu Antalya

Çakıl Plajı Kapaklı Köyü Arası Doğa Sistemleri Likya Yolu Antalya 4K UHD
Çakıl Plajından Kapaklı Köyüne doğru muhteşem makilik ve ormanlık alanda ilerliyoruz. Çok farklı türdeki orman bitkileri, ağaçları çok gür ve patika geçit verir. Paleontolojik ve mineralojik oluşumlar, bu bölgelerde genç Paleozoik, Mesozoik ve Senozoik yapılı sahre cinsleri yayılm gösterir. Muhtelif fasies gelişmelerini bu sahada görmek olanaklıdır. Dik ve yatık tektonik kitleleri birbirinden ayıran büyük çapta kaymalara rastlanır.
Saha, Genç Tersiyer ve Pleistosende bölge büyük faylanmalar tesiriyle parçalanmıştır. Jeolojik bakımdan olduğu kadar manzara ve arkeoloji bakımından da çok ilginç bir bölgedir.
Genel jeolojik durum itibariyle, sahanın genişliği ve Alpin karakterli olması karşısında, sahil boyunca uzanıp giden dağlık bölgeyi teşkil eden Demre ve Kalkan sahaları da aynı bölgeye mensuptur. Çoğunlukla masif, Üst Kretaseye ait ve çok yaygın bir halde bulunan ve kısmen de Eosene mensup olan kalkerler, bu dağlık bölgeyi meydana getirirler.
Kalkerler kuzey ve doğuya doğru fliş cinsinden sahanın altına kayar. Kuzey kenarında ve merkez bölümünde, fasies bakımından çok değişik teşekküllü Miosen sedimanları vardır. Pliosen ile Pleistosen moloz sedimanları Kasaba düzlüğünü örtmüş ve kenar bölgeleri kaplamıştır.
Kıyı bölgesinde, kasaba ovasının az meskûn bir alandır. Gökkaya Limanı, batı basene göre nispeten daha az eğimli bir topografya ya sahiptir. Sahanın kuzeydoğusunda ani derinlik değişimi yerine, yumuşak bir şelf düzlüğünün mevcut olduğu görülmektedir. Batı bölümünde yoğunluk gösteren tortullar ve Holosen’den günümüze kadar tortul birikimleri oluşmuştur.
Saha ile Kekova adasının kuzeyinde bulunan ve deniz seviyesi değişimlerinin göstergesi olan, sualtında kalmış ve küresel ölçekli deniz seviyesinin son 2000 yılda en fazla yarım metre yükseldiği göz önüne alındığında, yaklaşık 1 m’ lik bir çökmeye maruz kalmış olması olasıdır.
Bu durum, tektonik olarak aktif bir zonda bulunan ve aletsel dönemden buyana büyük depremlere maruz kalmış bölgedeki yaklaşık 2300 yıldır meydana gelen deniz seviyesi değişimlerinin yanında tektonik çökmeyle ilgili kanıtlar sunmaktadır. Söz konusu tektonizma kapsamında gözlenen aktif ve aktif olmayan faylarla da uyuşmaktadır.
Anadolu’nun güneyinde yer alan Teke Yarımadası’nın güney kıyısında bulunan Kekova yöresi, antik çağda önemli bir yerleşim yeri olmakla beraber, kıyıda inşa edilmiş antik yapıların büyük bölümünün sular altında kalması açısından ilginç bir bölgedir. Bölgenin arkeolojik öneminin dışında jeolojik açıdan da ilgi çekici olması deniz tabanının topoğrafik yapısından da anlaşılmaktadır.
Teke Kıyı boyunca genç bir morfoloji izlenir ve falez gözlenmez. Bu kıyılara ulaşan akarsular kalkerler üzerinde aktığı için alüvyon taşımazlar. Çünkü karbonatlı kayaçlar, kimyasal olarak suda eridikleri için alüvyon vermezler. Aynı zamanda karstik bir alan olması nedeniyle yüzeydeki akış büyük ölçüde karstik yeraltı sistemine karışır.
Kaş-Demre Platosu üzerinde polye tabanlarındaki birçok düdende kaybolan sular, güneydeki Kekova kıyılarından ve büyük bir kısmı da deniz içinden karstik kaynaklar olarak çıkmaktadır. Kıyılara alüvyon ulaşmadığı için dalgaların abrazyon etkisi zayıftır. Deniz suyu kalsiyum karbonata doygun olduğu için kimyasal aşınma da olmaz.
Bu tip kıyılarda daha çok biyo-jenetik kıyı şekilleri gelişebilir. Kekova kıyılarında böyle şekillerin dahi iyi gelişmemiş olması bugünkü kıyı çizgisinin çok yeni bir boğulmayla ilgili olduğunun ifadesidir
—————————————-­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Çekim Tarihi : 28.02.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

Mankenim Uygulamasını İndirin !

Labirent Forum Uygulamasını İndirin !

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s