Karaot Köyü Sia Antikkenti Sahası Doğa Keşif Araştırma Yürüyüşü

Karaot Köyü Sia Antikkenti Sahası Doğa Keşif Araştırma Yürüyüşü 4K UHD
Bu sahanın araştırma nitelikli keşif geçişleri Mehmet Sökmen ve Korkmaz Önkibar tarafından yapılmış olup Mehmet Sökmen tarafından filme alınmıştır.
Burdur ili Bucak ilçesi sınırlarındaki saha miyosen-denizel ayrılmamış serileri içinde yer alır. Miyosen yaşlı bu serî içinde, birçok mermer ruhsatlı saha bulunmaktadır. Son yıllarda doğal taş endüstrisinde, travertene artan talep doğrultusunda yörede blok üretimi önem kazanmışsada endemik açıdan doğa sahası büyük zararlar görmüştür.
Yöredeki kayaçlar, traverten endüstriyel tanımı İçinde değerlendirilen Miyosen Neojen yaşlı genç kireç taşlarıdır. Boşluklu ve gözenekli bir yapı sunarlar. Dokusal olarak bej karakterli mermerler ile benzerlik gösterirler. Bilimsel tanım içinde değerlendirilen travertenlere göre daha sert ve dayanımlıdırlar. Açıktan koyuya doğru renk değişimlerinin gözlendiği yörede hemen her renkte malzeme Üretimi yapılmaktadır.
Bölge Jeolojisi çeşitlilik gösterir. Mesozoyik-Tersiyer Komprehansif Seri ile kuzeyinde ve doğusunda Mesozoyik ofiyolitleri ve Mesozoyik-Tersiyer Komprehansif Seri yer alır. Miosen denizel ayrılmamış seriler içindedir. Batı Toros Kuşağı Miyosen mercan resifleri kapsamında yörede üç farklı Miyosen mercan resif bölgesi bulunmaktadır.
Burdur Bucak Karaot sahası florası, vejetasyonu, habitat tipleri, korunması gereken önemli habitatlardır. Endemik taksonları, endemik ve bitkilerin tehlike katogorileri tesbit edilmiş; tür, populasyon ve ekosistemleri izleme planları ortaya konulmuştur.
Bu sahada yayılış alanı büyüklüğüne göre Maki, Step ve Bozkır denilen kuru çayırlar, Orman, Sucul alanlar, Kaya ve kayalık alanlar, Sulak alan, Nemli çayır ve bataklıklar, Dağ döküntü veya molozları, Su kenarı ve Galeri ormanları ile Kar yaması ve dolinler ile mevsimsel sulak alan ve çayırlar olmak üzere çeşitli vejetasyon formasyonları görülmektedir.

—————————————-­­­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme :
Çekim Tarihi : 06.03.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 24.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv
http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

Mankenim Uygulamasını İndirin !

Labirent Forum Uygulamasını İndirin !

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s