Sia Antik Kenti Ve Hidrografik Tipoloji Konumu Taştandam Karaot Bucak Burdur

Sia Antik Kenti Ve Hidrografik Tipoloji Konumu Taştandam Karaot Bucak Burdur 4K UHD
Sia Ören Yeri, Karaot Köyü’nün yaklaşık 1,6 km. doğusunda, günümüzde sık bir ormanlık alanla kaplı olan Taştandam tepesinde yer alır. Kent 1889 ve 1890 yıllarında yürüttüğü araştırmaları 1891 ve 1892 yıllarında iki bölüm halinde yayınlayan Edward V. Berard tarafından keşfedilmiş ve Osiènoi olarak tanımlanmıştır.
George Bean 1954 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün daveti üzerine Burdur Belediyesi binasında incelediği yazıtları yayınlamış ve ardından bölgede birtakım araştırmalar yapmıştır. Kendisi bu araştırmaları neticesinde William Mitchell Ramsay’in 1893 yılında, Bérard tarafından belirlenen kentin Karaot yakınındaki kalıntılar olduğunu farketmesi, sonrasında da Osia olarak yorumlamasına ve aynı zamanda Hierokles’in Synekdemos adlı kitabında yer alan Sia’ya daha yakın olmasına dayanarak bu ismi tercih ettiğini belirtir.
Bölgeye daha sonraki yıllarda gelen araştırmacılar da kenti aynı adla, Sia olarak anmaya devam etmişlerdir. Sia kenti ve hinterlandında bugüne değin herhangi bir arkeolojik kazı yapılmamış, bölgede en yoğun araştırmalar “Pisidia Survey Project” kapsamında Exeter Üniversitesi’nden Stephen Mitchell tarafından gerçekleştirilmiştir.
Mitchell 1982 yılında Pisidia Antiokheia’sında araştırmalarına başlamıştır. 1995 ve 1996 yıllarındaki son iki sezonda ise Sia ve civarında yürüttüğü çalışmalarına odaklanmış ve toplamda 11 dönem süren Pisidia Yüzey Araştırmaları’nı tamamlamıştır.
Araştırmalarının sonucunda Mitchell, Sia’nın “arkeolojik açıdan Pisidia’nın en iyi korunmuş şehri” olduğunu iddia eder. Stephen Mitchell aynı raporun konumuzla ilgili olan bölümünde kentte yoğun bir iskân gözlemlediğini, şehir dışındaki alanlarda sistemli bir araştırma yapamamakla birlikte kentin periferisinde dört adet köy yerleşimi ve dağınık gruplar halindeki konut kalıntıları saptadıklarını belirtir.
İncelenen su yapısı araştırma sonrası rapor ve yayınlarda yer almadığından bahsi geçen dört adet köy yerleşimi ya da dağınık gruplar halinde saptanan evlerle ilişkisi hakkında bir yorum yapmak mümkün değildir. Su yapısı Sia antik kentinin 3,2 km. kuzeyinde, mermer ocağının 200 m. doğusunda, orman yolunun güneyinde 877 m. Rakımda bulunmaktadır.

—————————————-­­­—-
Kamera : Mehmet SÖKMEN
Röportaj : Korkmaz ÖNKİBAR
Çekim Tarihi : 05.03.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 24.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv
http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s