Yanlız Köyü Doğası Finike Antalya 

Yanlız Köyü Doğası Finike Antalya 4K UHD
Yalnız Köyü Finike Elmalı karayolunun 22. kilometresinde bulunmaktadır. Başalan mahallesi Yalnız Köyünün en büyük mahallesidir. Temel geçim kaynağı olarak seracılık ve nar üretimi vardır. Özellikle narları ülke çapında ün yapmış olup genellikle ihraç edilmektedir. Seracılık da ise Finike kadar gelişemeyip kışın sadece marul üretimi yapılmaktadır. Ancak yaz aylarında diğer sebzeler de üretilmektedir. Mermer sanayisi de kurulmuş olup çeşitli fabrikalar açılmıştır.
Yalnız Köyü Finike Elmalı karayolu üzerinde 20. kilometrede kurulmuş şirin bir köyümüzdür. Finike’nin en büyük köylerinden biri olan Yalnız Köyü ekonomisini tarım ve narenciye üzerine kurmuştur. Bölgede geniş seralar bulunmakla birlikte nar üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle Antalya da Yalnız Köyü narı, kalitesiyle oldukça ün yapmıştır.
Köyün kültür yapısı Antalya Yörüklerinin kültür yapısını yansıtmaktadır. Türk geleneklerinden çok farklı bir geleneği olmayıp, köye has bilinen bir yemeği de yoktur. Ancak; Köyde sulu et diye bilinen Yahni, keşkek, höşmerim, peynirden yapılan sündürme. Yemekler özel zamanlarda pişirilip yenilmektedir.
Köy; Antalya iline yaklaşık 125 km, Finike ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Köyün etrafı ormanlarla çevrilidir. Ormanlarda ağırlıkla çam ağaçları ve çalılıklar olup yüksek kesimlerde katran ve ardıç ağaçları da vardır.
Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları genelde yağmurludur. Kışın hava sıcaklığı gündüzleri 17-23 derece civarında, geceleri ise 7-12 derece civarındadır. Yazları köy sıcak olup, köy halkı yazı geçirmek için; Belenyayla, Oluklu, Güdüzen ve Kırkmuvar yaylalarına gitmektedir.
—————————————-­—–
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi : 07.02.2016
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 25.03.2016
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN – 0532 525 84 93
web: http://www.mehmetsokmen.tv http://www.youtube.com/mehmetsokmen1

Mankenim Uygulamasını İndirin !

Labirent Forum Uygulamasını İndirin !

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s