Tadelle Kurabiye Tarifi – Kevserin Mutfağı

MALZEMELER
80 g bitter çikolata,
2 su bardağı fındık,
1 çay bardağı nişasta (buğday veya mısır farketmez),
3/4 çay bardağı pudra şekeri.

En başından söyleyeyim bu tarif daha önce yayınlamış olduğum çikolatalı fındıklı kurabiyenin aynısı, yalnızca şekli değişik. Tarifi kategoride Tadelle Kurabiye diye arayıp bulamayanlar sürekli soruyordu Tarifi mi sildiniz diye. Ben de bu ızdıraba son vermek adına bir de Tadelle adıyla paylaşayım istedim. Bu sefer adına yaraşır şekilde dikdörtgen biçimde kestim kurabiyeleri. Tam bir Tadelle olmasını isterseniz çikolata ile de kaplayabilirsiniz bu arada. Ancak kurabiyeler çok kırılgan yapıda oluyor. Erimiş çikolatanın içine atıp döndüre döndüre çikolataya bulayamazsınız bu nedenle, dağılır kurabiyeler. Bir ızgaranın üzerine dizdiğiniz kurabiyelerin üzerine eritilmiş çikolata dökerek yapabilirsiniz bu işlemi.
İlk yayınladığım tarifte hamuru toparlamada problem yaşayanlar olmuştu. Bunun tek sebebi fındığın yeterince iyi çekilmemesi. Hamurda sıvı malzeme olarak sadece çikolatayı düşünmeyin. En önemli sıvı malzeme çekilmiş fındık aslında. Fındık yeterince iyi çekildiğinde tamamen sıvı haline gelir. Bu tarifte tamamen sıvı hale gelmese de sıvıya yaklaşıyor yine de kıvamı çekildiğinde. Tarifin videosunu da çekmeyi planlıyorum bu arada, dilerseniz onu da bekleyebilirsiniz denemeden önce.
Üzerine kakao serpmek zorunda değilsiniz kurabiyelerin. Kakao hem görselini güçlendiriyor hem de çikolata tadını daha yoğun hale getiriyor. Olmazsa olmazı değil yani tarifin.
Nişasta kullandığım her tarifte bir parantez açmak zorunda kalıyorum mutlaka sorulacağını bildiğim için. Burada da üzerine basarak belirteyim yeri gelmişken. Hiçbir tarifte nişastanın mısır veya buğday nişastası olmasının bir önemi yoktur. Tarifte özellikle mısır nişastası olarak yazılmış olsa da yerine buğday nişastası kullanabilirsiniz. Verdikleri sonuç açısından aralarında ufak dahi olsa bir fark yoktur.
Afiyetle kalın…

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s