Düğün Çorbası Tarifi – Kevserin Mutfağı

MALZEMELER

1 kase haşlanmış, didilmiş kırmızı et,
2 yemek kaşığı un,
1 yumurta sarısı,
1/2 limon suyu,
2 tepeleme yemek kaşığı yoğurt,
1 yemek kaşığı tereyağ,
4-5 su bardağı sıcak su,
Tuz.İçinde et olan (buna kıyma da dahil) çorbaları çok sevmiyorum aslında ben. Olması gerekenden daha yağlı oluyor gibi geldiği için fazla ağır buluyorum. Oysa çorba dediğin hafif olur, mideyi yemeğe hazırlar. O yüzden bu çorbada kullandığım eti de olabildiğince yağsız kullandım, öncesinde haşladım ki içindeki yağlar eriyip gitsin. Birçoklarına göre etin tüm lezzetini de götürmüş olabilirim. Sadece et yiyecek olsam bende aynını düşünürdüm ama dediğim gibi çorbanın yağlı olmasına tahammülüm yok. Kaldı ki etin yağının tamamından kurtulmak mümkün değil sadece haşlayarak. Bu yüzden ekstra yağ kullanma gereği de duymadım çorba hazırlığında. Yalnızca üzerine kırmızı biber yaktım servis sırasında.

Bu şekilde yaptığım için çorbayı, benim damak zevkime göre mükemmel oldu. Eğer yok ben Düğün çorbasını yağlı severim derseniz Çorbanın başında tereyağ kavurabilirsiniz.

Hareket etme fırsatımızın iyice azaldığı günümüzde artık hayvansal yağ yemek yağları parça parça alıp vücudumuza monte etmekle aynı şey neredeyse. Eskiden insanlar bir şehirden bir şehre at üstünde veya yürüyerek gidermiş. Bu adam oturup bi koyunu tek başına yese rahatsız olmaz. Ama biz apartmandan ayağımızı çıkarır çıkarmaz arabaya biniyoruz, oradan iniyoruz yine oturacağımız yere gidip oturuyoruz. Artık öyle yağlı yiyecekler yeme lüksümüz yok ne yazık ki. Sağlıklı bir yaşam için olabildiğince az yağlı gıdalar tüketmeliyiz.

Afiyetle kalın…

...

Sıradışı Haberler

Manşet

Hemen Yorumlayın !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s