Formasyon Balosu – Galatasaray Fenerbahçe Maç Analizi Derman Bulut


FORMASYON BALOSU

Sezon başı yani sadece iki hafta önce kadrosu eleştirilen, şampiyonluk için ismi yüksek sesle okunmayan Galatasaray takımı, bu algıyı oyuncu kalitesi ile değil oyun sistemi ile yıktı.

Bu sistemi ile Türk futboluyla hamur gibi oynayan, aynı zamanda da rakip teknik direktörleri ile tabiri caizse dalga geçen Fatih Terim, Türk futbol tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir formasyon ve oyun sistemi ile karşımızda.

Sadece tek merkez orta saha ile (Taylan) ve önlerinde hücum özelliği yüksek beş isimle (arda,emre,belhanda,feghouli,falcao) oynuyor. Savunmayı da orta sahaya çekerek rakip yarı sahaya çadır kuruyor. Çünkü Türkiye’de savunma yapmayı bilen savunmacıların olmadığını biliyor. Çünkü rakip teknik direktörlerinin korkak olduğunu biliyor.

Dar alanda kilit açacak hücum oyuncuları ile çadır kurduğu rakip sahada hata arıyor ve bunu mutlaka buluyor. Geçen sezonun son 4 haftasında benim tabirimle 4-1-5 yani bu sistemi deneyen Terim’in en çekindiği isim Erol Bulut.

Alanyaspor’un başındayken geçen sezonki kupa maçlarında Terim’in denediği bu sistemi tuş etmişti. Terim’in kendi sahasına çadır kurmasına izin veren Bulut, teknik ayaklarını kenara alarak sert ve top kapma özelliği iyi olan savaşcı orta sahalar ile topu yarı sahasında kaptı ve topu hızlı kanat oyuncularına aktararak Terim’i tuş etti. Bunu bilerek mi yaptı bilmiyoruz. Bu hafta göreceğiz.

Sistem kapışması, taktiksel savaş bu maç için en uygun başlıklar. Anadolu takımlarının, pandemiden ötürü süregelen maddi olanaksızlıktan iyi transferler yapamadıklarını düşünürsek, liderlikte 7-8 puan farkına ulaşan takımın şampiyonluğa yürüyeceğini düşünüyorum. İki takıma da başarılar diliyorum.

DERMAN BULUT