İnternet Televizyonculuğunun dünü bu günü ve geleceği – Ali Aksoy

2009 Yılından bu yana internet televizyonculuğu, diğer bir deyişle Web TV işletmeciliği üzerine çalışıyorum. Bizim başladığımız dönemde internet televizyonu denince akla, normal tv kanallarının yayınlarına benzer bir sistemin internet üzerinden sunulması anlaşılırdı. Yani, bir stüdyonuz, bir program akışınız, spikerleriniz, program konuklarınız olacak ve 7/24 bir yayın akışı takip edilecek. Tabi, o yıllarda internete erişebilmiş herhangi bir kimsenin, herhangi bir yayın için internette ekran başında beklemeyeceği bir çok girişimci tarafından bilinmiyordu.

Bizimle birlikte veya yakın tarihlerde bu işe kalkışanların, kendini konjonktüre uygun hale getirenler hariç neredeyse tamamı iflas etti. Çünkü, neredeyse hiç bir kullanıcı televizyonlardan aşina oldukları bu modeli beğenmedi ve hiç bir internet televizyonunun hiç bir yayın akışını takip etmedi. Muhtemelen bundan sonra da takip etmeyeceklerdir.

O dönemlerde anlaşılamayan şey, atılım yaptığınız internet mecrasının kullanıcılara sunduğu özgürlüklerdi. İnternet, konvansiyonel medyanın alışık tarzından çok öte, basit bir arama çubuğu ile kullanıcılara diledikleri içeriğe diledikleri zaman ulaşma imkanını sağlıyordu. Her ne kadar ilk başlarda internet bant genişliği ve cep telefonlarının bu günkü marifetlerinin o zamanlar mevcut olmaması sebebiyle pazar kişisel bilgisayarlar üzerinden domine edilse de, bilgisayarda dahi olsa internete erişmiş kimseler özgürlüklerini asla bırakmak istemediler.

Yazı devam ediyor…