Olası bir Amerikan ambargosu dijital dünyamızı nasıl etkiler ? – Ali Aksoy

Türkiye, Milli Güvenlik Kurulunda tarihinde hiç olmadığı kadar net bir şekilde “tüm gücümüzle” ifadesini kullandığından beri, meselenin tüm tarafları Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna bir askeri müdahale yapması ihtimalini çok daha ciddiyetle ele alıyor. Amerikanın “oyalama” taktiğini bırakmayacağını bilenler de, operasyonun gerçekleşme ihtimaline ve bunun olası sonuçlarına göre pozisyon alıyor.

Geçtiğimiz yıl yaşanan “rahip” faciası, doları 7,20 seviyelerine kadar yükseltmişti. Kaldı ki, orada ABD’nin milli menfaatlerine doğrudan ilişen bir husus da yoktu. Zira, bu iki mesele arasındaki ayrıma ve müdahale farkına dikkat çekmek için olacak ki, bay Trump; “Türkiye Kürtlere saldırırsa Türkiye ekonomisini mahvederiz” deyiverdi.

İşte bu yazıda, ABD’nin, Türkiye’nin Amerikaya rağmen girişeceği olası bir askeri harekatın, bir takım ambargoları tetiklemesi halinde, dijital sahada ne gibi sorunlarla karşılaşacağımız üzerinde duracağız.

Daha önce yaşanan “dolar faciası” sonucunda, domain, hosting ücretleri ve yurt dışından alınan, dolara endeksli hizmetlerin fiyatları hemen artmıştı. Olası bir ambargonun yine bu tarz ürün ve hizmetlerde ciddi maliyet yaratacağı kuşkusuz.

Fakat, bu tarz ürünlerde oluşabilecek fiyat artışı birazdan değineceğim olasılıklarda, fevkalade önemsiz kalır. Mesele, bir ürün veya hizmetin daha pahalıya alınmasından çıkıp, alınıp alınamayacağı meselesi haline geldiğinde takdir edersiniz ki durum biraz daha karışık demektir.

Türkiye’nin bir takım “anlamsız” ve “gereksiz” talepleri sonucunda Paypal Türkiye operasyonunu durdurmuş ve Paypal ile ödeme alan kullanıcılar çok zor duruma düşmüştü. Yaygın kullanılan Paypal’ın yine uluslar arası ve yerleşik rakiplerinin bir karması kullanılarak o sorun bir şekilde aşılmaya çalışıldı.

Fakat ambargo, ABD merkezli şirketlerin Türkiye’de sürdürdüğü faaliyetlere sınırlama getirilmesi veya bu faaliyetlerin durdurulması aşamasına gelirse, dijital dünyamızla çok farklı sorunlar baş gösterebilir.

Yazı devam ediyor…