Sevimli Ördek – Ördekler hakkında bilgi video açıklamasında

Ördek (Anatinae) alt familyasından hemen hemen bütün dünyanın sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı su kuşlarına verilen ad.

Yüzücü ördekler (Anatinae), dalıcı ördeklerin aksine, saz tohumları, pirinç ve benzeri bitkisel besinlerle hayatlarını sürdürürler. Etleri çamur ya da balık kokmadığından av olarak çoğunlukla bu tür ördekler tercih edilir.

Suya ters kanat hareketleriyle yavaşça konarlar, sudan çok çabuk ve dik bir açıyla kalkarlar. Yüksek uçarlar.

Dalıcı ördekler (Aythyini), yüzücü ördeklerin aksine, besinlerini dalarak elde eden ördeklerdir. Dalan bir ördek su altında bulduğu küçük ya da yavru balıkları, küçük yumuşakçaları, kurbağaları ve yavrularını avlar. Bunların dışında, dip çamurunu gagasıyla süzerek içinde kalan su böceklerini, kurtçukları ve bitkisel tohumları da yer. Besinleri ve elde etme yöntemi nedeniyle eti çamur ya da balık kokusu taşır, bu nedenle av olarak tercih edilmezler.

Yüksek hızda ve alçak uçarlar. Yüksek hızda konarlar ve öne uzattıkları ayaklarıyla hızlarını keserken suyu bir hava alanı pisti gibi kullanırlar. Benzer biçimde, kalkışları da uçuş hızını sağlayana kadar gerçekleşmez, uzun sürelidir.

Kara ördek, ördekgiller (Anatidae) familyasından Melanitta cinsini oluşturan tıknaz yapılı deniz ördeklerinin ortak adı.

Erkek ördekler çoğunlukla siyahtır ve gagaları şişkindir. Dişiler ise kahverengidir. Üreme döneminde Avrupa’nın güneyi ile Asya ve Kuzey Amerika’da; kışın ise bu kıtaların daha güneyindeki ılıman bölgelerde bulunurlar. Elverişli kıyı sularında büyük sürüler oluştururlar.

Bitki artıkları ve çeşitli materyallerle kapladığı yuvasını orman veya tundralarda; deniz, göl ve nehir yakınlardaki yerlerde inşa ederler. Kabuklular ve yumuşakçalar başlıca besinleridir.

Kahverengi ıslıkçı ördek (Dendrocygna bicolor), Orta ve Güney Amerika, alt Sahra, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri körfez sahilinde yaşayan bir ıslıkçı ördek türü.

Sazlıklar arasında dal parçalarından bir yuva yapar ve 8-12 yumurta yumurtlar, ancak bazen ağaç kovukları ve eski kuş yuvalarını da yuva olarak kullanır. Yaşama ortamı tatlı su gölleri, pirinç tarlaları ve bol bitki bulunduran rezervuarlar olan bu ördekler, tohumlarla ve bitkilerin diğer kısımlarıyla beslenir. Kahverengi ıslıkçı ördek, 48–53 cm uzunluğundadır. Uzun gri renkte bir gagası, uzun bir başı ve uzunca bacakları vardır.

Islıkçı ördek (Dendrocygninae) ördekgiller familyasında bir alt familyadır. Bazı taksonomik sınıflandırmalarda “Dendrocygnidae” olarak ayrı bir familya ya da Anserinae alt familyası içinde “Dendrocygnini” oymağı altında sınıflandırılır. Yalnızca bir cins Dendrocygna ve bu cinsin içinde yaşayan sekiz tür içerir.

Islıkçı ördeğin uzun boynu ve uzun ayakları vardır. Büyük sürüler hâlinde yaşar. Erkek ile dişinin tüyleri aynı renklidir. Hepsinin kambur bir duruşu vardır ve uçarken kanatlarının altında bulunan siyah tüyler görülebilir.

Pekin ördeği, Çin kökenli olup buradan bütün dünyaya yayılan, 1873 yılında Amerika Birleşik Devletlerine, 1984 yılında da Türkiye’ye getirilen, beyaz ya da kremsi beyaz renkte evcil ördek (Anas platyrhynchos domestica) ırkı. Çin mutfağında aynı adla anılan Pekin ördeği yemeği yapılır.

Kadife ördek (Melanitta fusca), ördekgiller (Anatidae) familyasından iri, denizel bir ördek türüdür.

Avrupa’nın kuzey kesimleri, Asya ve Yenisey’e kadar olan bölgelerde yerleşim gösterirler. Küçük, izole bir grubu Türkiye’nin doğusunda bulunur.

Kışları daha ılıman bölgelere, Avrupa ve İngiltere’nin güneylerine, Karadeniz ve Hazar denizi civarlarına göç ederler.

Yuvalarını yere, deniz, akarsu ya da göllerin yakınlarındaki koruluklara ve tundralara yaparalar. Yuvaya 7 ila 9 yumurta bırakılar. Yumuşakçalar ya da kabuklularla beslenirler.

Macar ördeği (Netta rufina), ördekgiller (Anatidae) familyasından büyük bir dalıcı ördek türü.

Uzunluğu 53–57 cm.’dir. Erkek ve dişinin görünümü birbirinden farklıdır. Erkek; kızılımsı-kahverengi bir başa, kırmızı gaga ve ayağa, siyah boyuna, enseye ve göğüse sahiptir. Uçarken göğüsten uzanan bu siyah bölge karından kuyruğu da içine alacak şekilde bir çizgi halinde gözlenmektedir. Karının yanları ile kanat altı ve omuz beyazdır. Üst kanat uçma tüylerinde beyaz bir panel bulunmaktadır. Kanat üstü uçma örtü tüyleri kahverengidir.

Yeşilbaş (Anas platyrhynchos), Ördekgiller familyasından bir yüzücü ördek türü.
Erkek bir yeşilbaş. Parlak yeşil renk başı, siyah kuyruğu ve sarı bir gagası ile dişisinden ayrılır.

Yeşilbaş ördek 56–65 cm boyunda olup, kanat açıklığı 81–98 cm, ve ağırlığı 908-1589 gramdır. Erkeğinin üreme döneminde, parlak yeşil bir başı, siyah kuyruğu ve altında siyah çizgi olan sarı bir gagası vardır. Dişisi açık kahverengidir, ve koyu kahverengi gagası vardır. Yine de, hem erkek hem de dişi yeşilbaşın kanadının ucunda etrafı beyaz, mor bir benek vardır, ki bu benek ancak kuş uçarken ya da dinlenirken görülür. üreme döneminin dışında erkeği dişisine benzer, ama hala sarı gagasından ve kızıl kahverengi gerdanından onu ayırt etmek mümkündür.

Youtube’da İzle !