Tekillik (Singularity) Kavramı Hakkında – Aslında Singularity Nedir ? – Ali Aksoy

Tekillik kavramı, dilimize “Singularity” kavramının çevirisi olarak yansıyor. Türkçe düşünen bir zihin için “tekillik” kavramını ilk duyuşta kavramak ve anlamak çok kolay değil.

Singularity kavramı aslında, eldeki formüllerin, gözlem araçlarının, yeteneklerin işlevsiz kaldığı.bir yer ve zamanı ifade etmek için kullanılıyor. En meşhur kullanımı, büyük patlama öncesi, büyük patlama anı ve kara deliklerdir. Gerçekten şimdiki bilgi birikimimiz ve teknolojimiz ile, bir kara deliğin içinde ne olup bittiğini kavrayamıyoruz.

Singularity kavramını meşhur eden şey ise, kara delikler veya büyük patlama anı değil. Singularity yani “Tekillik” kavramı, asıl popülerliğine, yapay zekanın insan kapasitesinin üstüne çıkmasından sonra olabilecek olaylar hakkında kullanılmasından sonra kavuştu. Yani gelecekte bir gün, yapay zeka ve süper robotlar, insanlığın tum bilgi birikim ve yeteneklerinin üzerinde bir noktaya geldiğinde, o andan itibaren olup biteceklerin yaşanacağı döneme “tekillik” adı verildi.

Yazı devam ediyor…

1 2 3 4 5 6

Erenler Deminde Şenlik Yolu Şiir Kitabı

Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy