Antik Mısır Medeniyeti Kültürü Mitolojisi Dini İnançları Hanedanları Firavunları

Antik Mısır Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

YouTube player

Video İçeriği:

00:00 Giriş
00:13 Mısır Toplumu, Kültürü, Bilimi ve İnancı
01:13:37 Erken Hanedan ve Eski Krallık Dönemi (Piramitler Çağı)
02:04:19 Orta Krallık Dönemi (Klasik Çağ)
02:36:28 Yeni Krallık Dönemi (Muhteşem Çağ)
03:17:50 Üçüncü Ara Dönem (Çöküş Çağı)
04:19:44 Asur Hâkimiyeti ve Geç Dönem (Kıyâmet Çağı)
04:49:19 Pers Hâkimyieti ve Son Hanedanlar (Asimilasyon Çağı)
05:14:55 Ptolemaios Hanedanı (Helenistik Çağ)
05:38:25 Roma Hâkimiyeti ve Mısır’ın Ölümü (Son Çağ)
06:00:23 Kapanış Konuşması

Video Hakkında En Çok Beğenilen Yorumlar

Ne desem ne yorum yapsam boş ağzım açık kalıyor arkanızdaki kitapların düzenininden tut giyim şekliniz,üslubunuz,ses tonunuz her şey tek kelimeyle EFSANEVİ 🖤

Videolarının bağımlısı oldum. Hem çok detaylı bilgiler veriyorsun hem de bilgileri aktarmakta çok başarılısın. Uyku yok bu gece sayende:) Bilgine, ağzına sağlık. Harikasın

Evet şimdi bitirdim hepsini izlemeyi 🙂 Öncelikle, eline, emeğine ve zihnine sağlık. İnanılmaz bir derleme olmuş, son derece tarafsız, objektif ve nötr bir şekilde tarihi bir çerçeveden, Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli medeniyetlerden birisi olan Antik Mısır’ı bizlere anlatmışsın. Kendi adıma çok teşekkür ederim.

Henüz bitirdiğim için söylemeden geçmeyeyim: RIP Cleopatra VII! 🙁 Gerçekten de dediğin gibi, belki de Mısır’ın son “çığlığı”, Mısır’ın son parçasıydı Kleopatra. Hem Sezar hem de Antonious’u aşık etmek de hiç kolay değil.

İskenderiye Kütüphanesi’ne üzüldüğüm kadar hiçbir şeye üzülmüyorum sanırım… İnsanlık için çok büyük bir kayıp, çok. Elimizde olan Antik dönem Felsefecilerinden (zaten çoğu aynı zamanda öncül bilim adamı, matematikçi vs. denilebilir) kalanlar bizi bu kadar büyülüyorsa, eğer İskenderiye’deki metinleri koruyabilseydik neler neler öğrenirdik.
En azından Herodot ve Manetho gibi büyük adamlar sayesinde birçok bilgiye haiz olmuşuz.

Batı-Doğu alegorini de beğendim açıkçası, belki farklı bir tepki bekliyordun ama, şahsen, iflah olmaz bir Batıcı olarak hoşuma gitti o şekilde anlatman 🙂 (Doğru ama kabul edelim, Antik Yunan’a baktığım zaman Persler vs. barbar – sadece Mısır medeniyetinin ayrı bir yeri var ama o da New Kingdom’dan beri bildiğimiz Mısır olamamış zaten).

Belki üzüldüğüm bir şey, bu derleme videonu izlemeden sadece 1 hafta önce Louvre Müzesi’ndeki Antik Mısır Koleksiyonunu gezmiş olmam. 2. Ramses’in mezarını o zaman görmem ile şu an görmem arasında baya bi fark var… En azından öğrenmiş oldum ama. Ayrıca, dünyanın en iyi müzesindeki o mükemmel eserleri görmek beni mutlu etti. Bir dahaki sefer gittiğimde senin videondan gördüklerim aklımda olacak şekilde pür dikkat bakacağım 🙂

Medeniyetler tarihi böyle işte, zavallı Mısır’ı bir o bir öbürü işgal etmiş son dönemlerinde. Tek teselli en azından son darbeyi Pers, Asur, Babil gibi dönemsel güç kazanıp sonradan tarihten sonuna kadar silinen, medeniyet bile olmayan, ülkeler/insanlar yerine Roma İmparatorluğu gibi bir gücün fişini çekmiş olması. Böyle olduğu için mesela İstanbul’da, Paris’de o Obeliskler (Dikili Taş) kurtarılabilmiş, başkasına gitseydi yıkılırlardı çoktan.

Din konusundaki değerlendirmelerine tek tek değinmiyorum bile, hepsi gayet isabetli, adeta nokta atışı tespitler. Bu yüzden bu kanalı takip ediyoruz 🙂 Tek ekleyeceğim, sen Pompeii mevzusunu açıklamaya çalışmışsın, şunu söylemek isterim ki eğer Pompeii değil, örneğin, Brezilya’da bile öyle bir durum keşfedilseydi dinciler onu da kendi söylediklerini kanıtlamak için kullanırdı. Oraya özel bir şey yok yani.

Sözün özü, bu kadar çok okuduğun, araştırdığın ve üzerine bizlere aktardığın için çok teşekkürler. Daha fazlasını umarım yaparsın, gerçekten hayran olunası bir bilgi düzeyin var. (Agnostik & Ateist kardeştir)

Dipnot: Bunun Roma versiyonunu da istiyoruz! 🙂

Bilgilerini bize aktardığın için, emeğine ve zahmetine teşekkür ederiz♥️📚💎

Kanka 6 saatlik video nedir! Yeminle emeğine saygımdan direkt bastım like’ı! Helal olsun 👏🏻
İzlemeye de başladım, çok güzel gerçekten. Benim gibi tarih severler için çok iyi oluyor!
Bu arada herkese Louvre Müzesi’ne gidip Antik Mısır Koleksiyonunu görmesini tavsiye ederim.

Çok takdir ediyorum sizi. Harikasınız. Emeğinize bilginize sağlık kardeşim. Kitap çok okurum, okuyanı da çok severim🙏

Mısır mitolojisini,tarihini sevenler kesinlikle buna bayılacaktır. Teşşekürler Diamond.

Çok detaylı ,çok güzel anlatımın ve bukadar güzel takipçilerinin olması beni şahsen mutlu ediyor her videonda bukadar insanın tatmin olması bence büyük başarı devamını diler çok teşekkür ederim,saygı ve sevgilerimle.

Her gün ders yaparken bu kanaldayım bağımlılık yaptı keşke daha önceden keşfetseydim 👏🏻

Emeğin için çok teşekkürler. 6 saat seyrettim ve dinledim.[molalarla 8-9 saati buldu:))) ] 3,30 larda bir tekrar var gibi. aslında iyide olmuş kafama biraz bilginin girdiğini hissettirdi. Bu kadar bilgiyi kafaya yerleştirmek zor. Büyük ihtimal tekrar tekrar dinleyeceğim.

Bilginizi paylasmaniz bikmadan usanmadan gercek ve saglam bilgilerle bilinclendirmenize minnettarım….