Dejavu Nedir ? Neden olur ?

Dejavu Nedir? Bir Olayı Neden Daha Önceden Yaşadığımızı Hissederiz?

YouTube player

Dejavu bir çok insanın yaşadığı bir deneyim. Hayatınızın herhangi bir anında hissettiğiniz şey size; “Hey ! Bi saniye, ben sanki bunu daha önce yaşamış gibiyim” dedirtir. Bu garip ve reddedilemez sıradışı duygu sebebiyle, reenkarnasyon ve benzeri iddialar aklınızda uçuşur. Hemen her bilinmeyenden kendine bir pay çıkaran dinler ve sanılar dejavudan da bir pay elde etmwye çalışacaktır.

Peki gerçekten nedir bu dejavu ? Dejavunun bilimsel bir açıklaması olabilir mi ?

Gençlerimizi doğru ve güncel bilimsel bilgilerle tanıştırmayı hedefleyen Evrim Ağacı kanalının bu videosunda Dejavu konu ediliyor.

DEJAVU NEDİR ?

Déjà vu

Déjà vu (daha önceden görmek) (Fransızca telaffuz: [deʒa vy] [deja vü]), yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu. Anı daha önceden yaşamışlık hâlidir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşmaktadır.

Dejavu neden olur ?

Beynin, yorgunluk hissi veya başka nedenlerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir.[kaynak belirtilmeli]

Araştırmalara göre insanların %50’den fazlası hayatlarında en az bir kere déjà vu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman déjà vu yaşadığını unutur.

Ancak bazı kişilerde bu olaylar onlara çok sıra dışı olduğundan dolayı yaşadıkları déjà vu’leri unutmayabilirler.

Kaynak: Vikipedi

DEJAVU NEDİR?

YouTube player

DEJAVU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

– Dejavu nun anlamı nedir?

Fransızca’da déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşan, Déjà vu (deja vü), yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu, anı daha önceden yaşamışlık hâline denir.

– Islamda dejavu ne demek?

Fark milisaniyeden daha az olsa bile bir anı daha geç algılayan lob bu anın daha önce yaşandığını hisseder. Yani dejavunun nedeni iki lob arasındaki zaman farkıdır. … İslam’da ise dejavu hissi ruhların bedenlerden daha önce yaratılmış olması üzerinden açıklanmaktadır.

– Dejavu hangi hastalığın belirtisidir?

Dejavu olayının sık yaşanması, bir tür sara hastalığının, belirtisidir. Çocuklukta ve ergenlikte eğer çocuklarınız size bir olayı sıkça yaşadıklarını söylüyorlarsa mutlaka bir doktora başvurup sara yani epilepsi olup olmadıklarını kontrol ettirmeniz gerekir.

– Psikolojide Dejavu Nedir?

Deja vu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Kısacası bir ânı daha önceden yaşamışlık hâlidir. Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu pek çok kişide zaman zaman yaşanmaktadır.

– Dejavu ne demek nasıl olur?

Beynin sağ lobu ile sol lobunun çok küçük bir zaman farkıyla çalışması sonucunda dejavu hissi yaşanıyor. Daha açık söylemek gerekirse, beynin bir tarafı olayı diğer tarafa kıyasla daha geç algıladığı için, daha önce yaşamış gibi hissediyor.

Önemli Not: Evrim Ağacı’na ait video haricindeki yazı ve fikirler Evrim Ağacı’na ait değildir.

EVRİM AĞACI YOUTUBE KANALI