E Devlet Üzerinden Youtube ve Sosyal Medya Gelirleri İstisna Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bildiğiniz gibi 193 Sayılı Kanun mükerrer 20/B maddesi ve 318 Nolu Gelir vergisi genel tebliği uyarınca “Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihaz uygulama geliştiriciliği” faaliyetinden elde edilen gelirler gelir vergisinden istisna tutuldu. Bu konu kamuoyunda genellikle “Youtuber Vergisi” olarak biliniyor. Uygulama çok yeni olduğu için “İstisna Belgesi” talebi ile vergi dairelerine fiziki başvurularda bir takım sorunlar oluşabiliyor. Bu sorunu çözmenin en kestirme yolu E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak. Basit bir kaç tıklama ile bu başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu yazıda; vergi dairesine başvuru sürecini e devlet üzerinden nasıl yapabileceğiniz kısaca anlatılacaktır.

1. Adım: E Devlet hesabınıza giriş yapın.

2. Adım: Arama bölümünde “İnteraktif Vergi Dairesi” araması yapın.

3. Adım: Yukarıdaki resimde görünen ekran açıldığında “Uygulamaya Git” butonunu tıklayın.

4. Adım: Eğer bir sebeple giriş bilgileri sorulursa “E-Devlet Şifresi ile giriş yap” butonunu tıklayın.

5. Adım: Sol menüde “İşlem Başlat” Sekmesine gelin. Açılan sekmeler içerisinde “Vergi İşlemleri” alt sekmesine geçin, yine açılan alt sekmeler arasında yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen “Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihaz uygulama geliştiriciliği İstisna Belgesi Talebi Dilekçesi” başlığına tıklayın.

Bir alttaki başlık istisna belgesi ile banka hesabı açıldıktan sonra, banka bilgilerini vergi dairesine bildirmek için kullanılacak.

6. Adım: Açılan formu kendi bilgilerinizle doldurup dilekçeyi gönderin.

7. Adım: 3 – 4 gün sonra, e devlet sistemine tekrar girin. Yine “İnteraktif Vergi Dairesi” araması yapıp bu ekrana tekrar gelin.

8. Adım: Sol menüden “E-Tebligatlarım” sekmesini tıklayın. Gelen tebligatlar arasında istisna belgesi ile ilgili olan tebligatı açın. Belgeyi bilgisayarınıza indirin. Belge açılamazsa belgeyi sağ tıklayıp yeniden adlandır deyin ve belge isminin sonuna ” .pdf ” ilavesini yapın. Belgeyi yazdırın.

Belge gelmemişse bir kaç gün daha bekleyin.

Belge örneği aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibidir.

9. Adım: Belgenizle birlikte Türkiye’de kurulu bir banka şubesine gidin. Bankada “Ticari” bölüme gitmelisiniz. Belgeyi gösterin. “Biz bu işlemi yapmıyoruz, bunu bilmiyoruz” gibi şeyler söylerlerse ısrarcı olun ve genel müdürlüklerinden bilgi almalarını isteyin. Açtığınız hesabın, “Şube Adı / Numarası” – “Hesap Numarası” – “IBAN numarası” gibi bilgilerini not edin.

10. Adım: Hesap açılışı tamamlandığında hesap bilgilerinizi yine e devlet üzerinden vergi dairesine bildirebilirsiniz. Bu işlem için istisna belgesi aldıktan sonra maksimum 30 günlük süreniz olduğunu unutmayın. E devlet üzerinden yine interaktif vergi dairesine giriş yapın. 5. Adımda anlatıldığı gibi sol sekmeden “İşlem Başlat” Sekmesine gelin. Açılan sekmeler içerisinde “Vergi İşlemleri” alt sekmesine geçin, yine açılan alt sekmeler arasında yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen “Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihaz uygulama geliştiriciliği İstisna Belgesi Banka Bilgileri Bildirim Dilekçesi” sekmesini tıklayın. (5. Adım ekran görüntüsüne bakın)

11. Adım: Banka bilgilerinizi girip dilekçenizi gönderin.

Hepsi bu kadar. Bol kazançlar.

Uyarı: Vergi dairesine kaydolduğunuz anda herhangi bir yerde SSK’lı olarak kayıtlı görünmüyorsanız Bağ-Kur kaydınızın otomatik olarak açılacağını unutmayın.

Ali Aksoy – 18.03.2022