Google resmen pes etti ! Adsense Mobil Uygulaması Kapatılıyor

Uzun zamandır bir türlü düzeltilemeyen ve muhtelif hatalar içeren Adsense mobil uygulaması kapatılıyor.

Google Play’de, doğru bir biçimde çalışmayan uygulama hakkında yapılan kötü yorumların ve verilen düşük puanların sonucunda Android Platformunun sahibi Google resmen pes etti ve Adsense mobil uygulamasını kapatmaya karar verdi.

Google gibi bir yazılım devinin, Adsense gibi çok önemli bir gelir kaynağına ait mobil uygulamayı bir türlü doğru düzgün çalıştıramamış olması gerçekten hayret verici. Bir hayli uzun zamandan beri Google Adsense uygulamasında pek çok istatistik verisi çalışmıyor ve uygulama sürekli ya aynı ekrana dönüyor ya da hata mesajı veriyordu.

Google’ın uygulamadaki hataları gidererek çalışır duruma getirmek yerine, resmen beceriksizliğini kabul edip pes ederek Adense mobil uygulamasını kapatma kararı alması şaşkınlık yarattı.

Şu anda Adsense mobil uygulamasına girildiğinde, bildirimler bölümünde şu uyarı mesajı yer alıyor:

Bu bildirimde, yeni bir uygulama hazırlandığı yönünde bir bilgi de bulunmuyor ve kullanıcılar basit bir şekilde, web tarayıcısı üzerinden Adsense sitesine girmeye yönlendiriliyor.

Google’ın daha önce pek çok ticari girişimini istenen hedeflere ulaşamaması dolayısı ile kapatmasına aşinayız. Ancak ilk defa Google bir yazılım sorunu ile baş edemeyip pes etmiş durumda.

Google Adsense hizmetine, kendi yazdığı Andorid cihazlardan uygulama yoluyla erişmek isteyen kullanıcılar için ne yapacak şu anda bilinmiyor.

Google ürün yöneticisi Andrew Gildfind’in konuyla ilgili olarak, Google’ın artık mobil uygulamalarla uğraşmak istemediğini, daha verimli ve mobil uyumlu web siteleri ile uğraşmak istediğini belirtmesi ise işi daha da komik duruma getiriyor. Çünkü Adsense mobil uygulamasındaki bir türlü düzeltilemeyen hatalar, Andrew Gildfind’in açıklamasından çok öncelere dayanıyor. Andrew Gildfind, sanki uygulamada hiç bir hata yokmuş da kendileri mobil uygulama yapmaktan vazgeçmişler gibi konuşsa da, uygulamayı kullananlar Google yazılım ekibinin nasıl bir beceriksizlik ve acziyet içinde olduğunu yakinen biliyor. Uygulamanın Google Play sayfasının altındaki kullanıcı yorumlarını okumak dahi, Google’ın bu konuda ne kadar acziyet içerisinde olduğunu görmek için yeterli.

Şu yazıda değindiğim muhtelif yöntemlerle küçük yayıncıları alabildiğine sömüren Adsense’in sadece mobil uygulamasının değil, komple kendisinin de tarihin çöplüğüne karışması temennilerimle, esen kalın.

Ali Aksoy – 21.11.2019