Kekova Adasından Muhteşem Drone Görüntüleri


Kekova – Antalya | Drone 4K

Antalya Kekova’nın tüm güzelliklerini görmek için bu harika videoyu izleyin. Hava çekimleri muhteşem yapılmış.

KEKOVA HAKKINDA BİLGİ

Kekova, (Likya dilinde: Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

İtalyan işgalinden sonra adanın hangi ülkeye ait olacağı konusunda Türkiye ve İtalya arasında bir süre uzlaşılamamış, daha sonra ada 1932 yılındaki anlaşma ile Türkiye’ye bırakılmıştır.

Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir.

Kekova ve çevresi 18 Haziran 1990’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir. Tüm yüzüş ve dalışların hükûmet tarafından özel izin alınarak yapılması kararlaştırılmışsa da sonraki yıllarda bu yasak, tarihî batık olanlar haricindeki yerler için kaldırılmıştır.

Kaynak: Vikipedia


KEKOVA ADASI KONUM VE YOL TARİFİ BİLGİLERİ


KEKOVA ADASI HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR

Kekova adasina nasil gidilir?

Kekova, Kaş Limanı’na tekneyle sadece 3,5 saatlik mesafede yer almaktadır. Yine Üçağız Limanı’ndan tekne ile 30 dakikada adaya geçilebilmektedir. Bunun yanında adaya Antalya üzerinden gelmek için havayolunu kullanabilirsiniz. Çünkü Kekova Antalya Havalimanı’na 179 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Kekova adası kime ait?

Iç Ada, Toprak Adası, Aşırlı Ada ve Kişnali Ada önemli diğer adalardır. Kıyıya paralel uzanan Sıcak Yarımadası ve Kekova Adası bir iç deniz niteliği taşıyan Ölüdeniz’i oluşturur. Kekova Adası aynı zamanda akdenizdeki Türkiye’ye ait olan en büyük ada konumundadır.

Kekova turu mu adalar turu mu?

Günübirlik tekne turlarından en popüler olanı Kekova Turu. Kekova, meşhur batık kentin olduğu adanın adı. Bu rotada batık kent dışında, ünlü Kaleköy’ü ve çeşitli koyları görüyor, bol bol denize giriyorsunuz. … Adalar turunda Kaş’ın etrafındaki minik adalarda dolaşıyor, bol bol denize giriyorsunuz.

Kekova depremi ne zaman oldu?

141 yılında yaşanan deprem sonrası su altında kaldığı düşünülen ve acil önlem alınması gereken doğal olan ve ‘Tersane Koyu’ olarak adlandırılan bölgede belirlenen üç batık alanında yapıldı. Kurtarma kazısı yapılan ilk bölge Tersane Koyu açıklarındaki batık alanı oldu.

Kekova ada mı?

Kekova Adası 4,5 km2 lik yüzölçümü ile küçük, kayalık bir ada. Tarihi kalıntıları ve batık şehri için ziyaret edilen adanın üzerinde yerleşim bulunmuyor. … Kekova adasına Kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saate, Üçağız’dan kalkan teknelerle 10 dakikada ulaşmak mümkün.

Kekova Antik Kenti nerede?

Demre’nin Üçağız Köyü yakınlarında bulunan antik Likya kentidir. Yerleşim yeri, Kekova doğal ve arkeolojik SİT kapsamında korunan yörelerden biridir. Antik kentin tarihinin, bulunan bir yazıttaki bir kitabeden M.ö. 4. yüzyıla kadar indiği anlaşılıyor. Theimussa’da daha çok mezar kalıntıları yer alıyor.

Kekova da denize girilir mi?

Kekova antik yunandan sonra yerleşimin çok kısıtlı kaldığı, savaş gemilerinin ve tersanelerin bulunduğu bir körfez. Simena Antik kenti eski bir depremler Kekova adasının kuzey yamacındaki binaları suya gömmüş. Koruma altındaki Kekova’da dalış yapmak, bazı yerlerinde yüzmek bile yasak.

Antalya Kekova arası kaç km?

Antalya – Kekova arası yaklaşık 165 kilometre ve 2 saat 50 dakika sürmektedir. İstanbul – Kekova arası yaklaşık 870 kilometre ve 12 buçuk saat sürmektedir. İzmir – Kekova arası yaklaşık 470 kilometre ve 7 saat sürmektedir.

Kekova tekne turu ne kadar sürüyor?

Tekneler yaklaşık 25 dakikada Kekova Adası’na varıyor. Rotanın ilk durağı ise Kekova Batık Şehir.

Kekova batık şehir nasıl gidilir?

Kekova bölgesine Demre, Kaş ve Üçağız kalkan teknelerle de ulaşım sağlanıyor. Bölgeyi gezmek görmek için yapmanız gereken Kaş’a gidip Kekova tekne turu satın almak. Kekova’ya, Kaş Limanı’ndan yaklaşık 3-3.5 saatte teknelerle ulaşabilirsiniz.

Kekova da ne yapılır?

Dondurma. Sadece adada yiyebileceğiniz ve başka yerde bulamayacağınız şekersiz muzlu şeftalili fındıklı limonlu daha birçok farklı çeşiti olan el yapımı dondurmadan yenir.
Ringa su sporu.
Dalış …
Özel bir duş …
Yüzen pazar.

Kekova Akvaryum Koyu nerede?

Akvaryum Koyu, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarındadır. Tatil için Antalya Demre Kekova’ya geldiyseniz Akvaryum Koyunu kesinlikle görmeden gitmeyin. Denizin berraklığı ve temizliği doğanın içindeki huzur ile birleşiyor ve muhteşem bir duygu birleşmesi yaratıyor

Kekova Kaş arası kaç km?

Kas Kekova arası mesafe : 35 kilometre. Kas Kekova arası süre : 50 dakika.

Kekova da ne yenir?

Gün içinde Kekova’da %100 doğal meyveli ve keçi sütlü dondurmaların tadına bakabilirsiniz. Bunların dışında fast food restoranları, ızgara et ve tavuk ürünleri, pide, kebap gibi yiyecekleri yapan restoranlar ya da tostçu, gözlemeci teyzeleri bulabilirsiniz.

Kekova nerede nasıl gidilir?

Kekova, Kaş Limanı’na tekneyle sadece 3,5 saatlik mesafede yer almaktadır. Yine Üçağız Limanı’ndan tekne ile 30 dakikada adaya geçilebilmektedir. Bunun yanında adaya Antalya üzerinden gelmek için havayolunu kullanabilirsiniz. Çünkü Kekova Antalya Havalimanı’na 179 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Ayrıca; KEKOVA hakkında daha fazla video izlemek için şu yazımıza mutlaka bakmanızı öneririz:

Kekova Kaleköy Simena Kalesi Batık Şehir Kano Turu