Manavgat Köprülü Kanyon Hakkında Bilgi ve Yol Tarifi

YouTube player

Türkiye ve Antalya’nın en önemli rafting merkezlerinden biri olan Köprülü Kanyon nederedir ? Köprülü Kanyon hakkında bilgi. Köprülü Kanyon’a nasıl gidilir ? Antalya Manavgat Köprülü Kanyon yol tarifi.

KÖPRÜLÜ KANYON YOL TARİFİ

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Bozyaka, 07550 Manavgat/Antalya
https://goo.gl/maps/KKWzYwSAoc4pfkzv7

Köprülü Kanyon Kamp Alanı
Karabük, 07550 Manavgat/Antalya
https://goo.gl/maps/YQYcgBPhCobsmKeh9

KÖPRÜLÜ KANYON HAKKINDA BİLGİ

Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir Köprüçay’ın vadisi.

Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadır, küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır.

Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir. Çevrenin tabii güzelliği iyi bir sayfiye yeri olmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanyon aynı zamanda turistik bir yerdir.

Köprülü Kanyonun başlangıcı Ispartanın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesidir. Nehrin asıl kaynağını Ispartanın ilçesi olan Aksudan gelen ırmak ve yine Ispartaya bağlı Karacahisar köyünden çıkan su oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlardan Antalyanın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Ama yaz aylarında yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmenözü köyünden sonra nehir tamamen açık alanda akar. Daha sonra nehir tekrar dar vadilere girer. Bu ikinci kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsüne kadar devam eder.Yine bu bölümde dik vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır. Akarsu çevresinde 1973 yılında, 36.614 ha büyüklüğünde Köprülü Kanyon Millî Parkı oluşturulmuştur.

Fotoğraf & Video galerisi devam ediyor…