Patronla işçi arasındaki servet uçurumu ve yoksulluk sarmalı

YouTube player

Bu günlerde herhangi bir şekilde iş arayışına girecek olursanız yaygın ücretin hem de hangi bölüm olursa olsun üniversite mezunlarına bile asgari ücret olduğunu göreceksiniz.

Aslında bu asgari ücret masalı da tamamen yalandan ibaret. Çünkü özellikle hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde günlük çalışma süresi 10 Saat ile 12 saat ortalamasında gidiyor. Üstü de var altı da.

Günde 12 saat çalışıp ay sonunda eline asgari ücret tutuşturulan birisi esasen asgari ücretin çok altında çalışmış olmaktadır.

Üstelik bu modern kölelik düzeninin teşvikçileri emek sömürüsü üzerinden servetlerine servet katmaya devam ediyorlar. Yani bu olumsuz ve yasa dışı durumun sebebi ekonomik durgunluk, mali imkansızlıklar falan değil. Sömürü düzeninin patronları iyice zenginleşsinler, semirdikce semirsinler diye oluyor. İşler iyiyken de kötüyken de ezilen, sömürülen, neredeyse bir köle gibi muamele edilen kesim hep aynı.

Fakir fukara, garip guraba, hak, adalet, din, Allah, kitap diye gelenlerin derecesini yükselttiği acı bir toplum ateşi bu.

Bir insan bir masala kaç defa kanar ?

Allah, kitap deyince ne güzel de kanıyor… O halde serzeniş etmeye gerek yok. Layıkı oluyor ve olmalıdır…

Tanrının işine karışılmaz…

Ali Aksoy – 22 Eylül 2020