Şu ana kadar gördüğümüz en hızlı web sitesi: beyinsizler.net

İsmi size tuhaf gelebilir ama beyinsizler.net web sitesi aslında bilimle ilgili çok ilginç konulara değinen, kısacası ironik olarak “beyinlere” hitap eden bir web sitesi. Bilimsel konularda bilgi birikiminizin artması ve genel kültür seviyenizin yükselmesi için mutlaka takip etmeniz gereken bir site.

Fakat bu yazıda sitenin içeriğinden ziyade şaşırtıcı başka bir özelliğinden bahsetmek istiyoruz. O da, web sitesinin gerek mobil cihazlarda, gerekse masaüstü cihazlardaki açılış ve gezinme hızı.

Aşağıda beyinsizler.net sitesinin açılış hızı ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Siz de kendi sitelerinizin veya başka sitelerin açılış hızlarını öğrenmek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz.

Siteyi PageSpeed ile incelediğimizde, oldukça hassas metriklere dayanan bu hız testine göre, masaüstü performansının 100 üzerinden 96 puan aldığını görüyoruz ki, bu gerçekten çok yüksek ve fevkalade başarılı bir değer.

Sitenin mobil versiyonunun açılış hızı puanı, masaüstü versiyonundan biraz daha düşük ve 65 puan civarında. Ancak, şunu söylemeliyiz ki, 65 puan dahi kılı kırk yaran PageSpeed için çok yüksek bir değer.

Site için daha önce yaptığımız bir testte masaüstü performansı PageSpeed aracında 97 puan almıştı.

Bu puanın ne kadar önemli ve hassas olduğunu anlamak için, içinde neredeyse cihazları zorlayıcı hiç bir veri bulunmayan Google açılış sayfası ile kıyaslayalım.

İşte google.com sayfasının hız testi sonuçları:

Mobil versiyon:

Masaüstü versiyon:

Bu kıyaslamayı, beyinsizler.net sitesinin bir içerik sitesi olduğunu ve pek çok resim, bağlantı ve kod barındırdığını düşünerek yaparsak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılabilir.

Site açılış hızı konusu, bir web sitesinin Google sıralamasında yani SEO çalışmalarında çok önemlidir. Siz de kendi sitenizin performansını Google PageSpeed ile takip edebilir, Google’ın verdiği önerileri inceleyerek site açılış hızınızı arttırmaya çalışabilirsiniz.

Açılış hızını haberleştirerek tanıttığımız beyinsizler.net ve benzeri bilim sitelerine sahip çıkılması dileklerimizle, beyinsizler.net sitesi kurucularını ve özellikle webmasterini tebrik ediyoruz.